Розвиток конституційної відповідальності в різних країнах

Сторінки матеріалу:

Розвиток конституційної відповідальності в різних країнах

ЗМІСТ

Вступ Розділ 1. Теоретико-правові основи конституційної відповідальності 1.1 Поняття про конституційну відповідальність 1.2 Особливості конституційної відповідальності в Україні Розділ 2. Розвиток конституційної відповідальності в різних країнах 2.1 Порівняльна характеристика конституційної відповідальності в різних державах 2.2 Конституційна відповідальність президента 2.3 Застосування референдуму у конституційній відповідальності Розділ 3. Конституційна відповідальність глави держави 3.1 Конституційна відповідальність президента України 3.2 Перспективи становлення конституційної відповідальності в Україні Висновки

Список використаної літератури

ВСТУП

Кінець XX століття позначився значними досягненнями науки конституційного (державного) права країн СНД, насамперед Російської Федерації, яка позитивно впливає на розвиток конституційного права держав, що утворилися після розвалу СРСР на його території. Йдеться про фундаментальні дослідження винятково важливих, складних і актуальних проблем та розробку раніше мало відомих нам категорій і понять, які радянське державотворення заперечувало або сприймало тільки в критичному плані чи стосовно лише науки "буржуазного державного права".

У новітній час зусиллями вчених-конституціоналістів розгортаються дослідження одного з найскладніших, актуальних, мало розроблених питань відповідальності державної влади -- інституту конституційної відповідальності. Вельми значущим є те, що зазначений інститут нині вже аналізується не просто на рівні наукових статей. Останні два роки ознаменувались і появою праць монографічного рангу.

За сучасних умов конституційна відповідальність набуває особливої ваги і значення, що зумовлено характером політичних, економічних та інших процесів у нашій країні. Широка політизація мас, кардинальна перебудова всіх ешелонів влади, рішучий поворот до прогресивних, демократичних відносин і, нарешті, проголошення й розбудова державної незалежності України владно диктують необхідність створення нових механізмів забезпечення реалізації повновладдя народу України. Одним із таких механізмів і є конституційна відповідальність.

Зважаючи на актуальність даної проблеми, ми обрали наступну тему курсової роботи: “Конституційна відповідальність глави держави”.

Об'єкт дослідження - конституційне право України.

Предмет дослідження - конституційна відповідальність глави держави.

Мета дослідження - розглянути теоретико-правові основи конституційної відповідальності, порівняти основні шляхи встановлення конституційної відповідальності в різних країнах, а також дослідити конституційну відповідальність Президента України.

Згідно з метою дослідження було визначено такі завдання:

1) розглянути теоретико-правові основи конституційної відповідальності;

2) охарактеризувати поняття конституційної відповідальності;

3) дослідити особливості конституційної відповідальності в Україні;

4) розглянути конституційну відповідальність глави держави.

Методи дослідження. Для розв'язування поставлених завдань використано такі методи наукового дослідження: теоретичний аналіз наукових літературних джерел, синтез, узагальнення, порівняння, конкретизація.

Структура дослідження. Курсова робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури. В першому розділі мова йде про теоретико-правові основи конституційної відповідальності. В другому - порівнюється становлення конституційної відповідальності в різних країнах. В третьому - характеризується конституційна відповідальність Президента України. Робота викладена на 32 сторінках друкованого тексту. Список використаної літератури виключає 37 найменувань.

РОЗДІЛ І. ТЕОРЕТИКО-ПРАВОВІ ОСНОВИ КОНСТИТУЦІЙНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

1.1 Поняття про конституційну відповідальність

Однією із системоутворюючих, кваліфікаційних ознак конституційного права є інститут конституційної (державно-правової) відповідальності.

В юридичній науці поки що відсутнє загальновизнане поняття конституційної відповідальності. Наприклад, на думку В. О. Виноградова, конституційна відповідальність -- це обов'язок суб'єкта конституційно-правових відносин, закріплений конституційно-правовими нормами, відповідати за невідповідність своєї юридично значущої поведінки тій, яка приписана йому цими нормами, забезпечуючи це можливістю застосування заходів державного (чи прирівняного до нього громадського) впливу.

Дана відповідальність -- невід'ємний складовий елемент соціальної відповідальності особи, асоціацій, різноманітних формальних і неформальних суспільних інституцій. Це -- особливий вид юридичної відповідальності. Її зміст і особливості зумовлені місцем і роллю конституційного права в системі національного права України. Вона має багато спільного з іншими видами юридичної відповідальності.

Однак конституційній відповідальності властива якість, яка надає їй специфічного виду. Такою якістю є політичний характер конституційної відповідальності. І це цілком закономірно, оскільки конституційні відносини зв'язані з такими соціальними явищами, як влада, народ, держава, нація, політика. Дуже виразно це спостерігається на рівні конституційного регулювання. Тут -- особлива вага (ціна) відповідальності, оскільки в ній реалізуються інтереси суб'єктів конституційних відносин [4, 53].

Ось чому відповідальність депутата чи державних органів якісно відрізняються від "звичайної" юридичної відповідальності.

З іншими видами відповідальності конституційну відповідальність споріднюють такі ознаки, як санкції і можливість у необхідних випадках застосувати такий спонукальний чинник, як примус.

Вказівки на можливість застосування у необхідних випадках таких санкцій містяться чи не в кожному джерелі конституційного права -- Конституції України, конституційних законах та інших нормативних актах. Так, визнання виборів окремих народних депутатів недійсними в разі порушення законодавства про вибори, скасування Президентом актів Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим тощо є типовими прикладами конституційно-правової відповідальності.

Особливістю конституційної відповідальності є й те, що в багатьох випадках вона детально не конкретизується. Часом законодавець лише вказує на можливість такої відповідальності.

Як реалізується, наприклад, відповідальність за порушення законодавства про вибори? Тут поєднуються конституційна, адміністративна і кримінальна відповідальність.

Крім чітко визначеного політичного характеру конституційна відповідальність має й інші особливості. Вони зумовлені природою конституційного права, механізмом реалізації норм цієї галузі.

Таким чином, будучи засобом забезпечення приписів правових норм, конституційна відповідальність втілюється в життя двояко: а) безпосередньо в межах конституційних правовідносин; б) через норми інших галузей права. Зокрема, відмова в реєстрації кандидата в народні депутати через несвоєчасну подачу передбачених Законом документів реалізується виключно в конституційно-правових відносинах. Тут нема потреби застосовувати норми інших галузей права. Відповідальність "вичерпує" себе в нормах конституційного права [11, 167].

Однак у багатьох випадках конституційна відповідальність поєднується, переплітається з іншими видами юридичної відповідальності. Так, відповідальність депутата, що вчинив кримінальний злочин, поєднує в собі конституційну (державно-правову) і кримінальну відповідальність.

1.2 Особливості конституційної відповідальності в Україні

конституційний відповідальність правовий президент

Особливістю конституційної відповідальності є й те, що вона буває двох видів:

-- ретроспективною, тобто відповідальністю за минуле;

-- позитивною: це відповідальна поведінка, відповідальне ставлення особи (органу) до своїх обов'язків, належне виконання своїх обов'язків, підзвітність, юридична компетентність.

У сфері конституційних відносин домінує саме позитивна відповідальність, а ретроспективна грає роль допоміжної, хоча далеко не другорядної відповідальності.

Підставами відповідальності, за конституційним правом, є нормативні та фактичні умови. Нормативна основа передбачає лише можливість юридичної відповідальності, а реальною вона стає за наявності юридичних фактів.

Підставами позитивної відповідальності є виконання суб'єктом конституційних відносин певних функцій. Так, державний орган, посадова особа несуть відповідальність вже з огляду на те, що до цього зобов'язує їх статус. Позитивна відповідальність характерна й тим, що іноді важко визначити формалізовані критерії для оцінки поведінки вказаних суб'єктів. Часом їх у законі немає взагалі. Підставами даної відповідальності можуть бути такі критерії, як бездіяльність посадової особи, недосягнення поставлених цілей і завдань, неефективна робота певних органів тощо.

Ретроспективна відповідальність настає лише тоді, коли для цього є нормативна основа, тобто пряма вказівка в законі. Фактичною підставою відповідальності в ретроспективному плані є вчинення правопорушення.

Об'єктом правопорушення, за конституційним правом, є ті відносини, які регламентуються нормами цієї галузі права. Сутність даних відносин полягає в тому, що це -- найбільш важливі, фундаментальні відносини, в основі яких лежать ідеї і практика повновладдя народу України. Ось чому об'єктом правопорушень можуть бути владовідносини у сфері реалізації прав і свобод громадян, видання актів державних органів, виборчих прав громадян тощо [11, 169].

В літературі відповідальність у сфері дії конституційного права інколи ототожнюється із санкціями. Типовими прикладами конституційних (державно-правових) санкцій є: дострокове припинення повноважень органів державної влади або посадових осіб; скасування чи призупинення актів державних органів; дострокове припинення повноважень народного депутата України у зв'язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо нього; визнання виборів недійсними; процесуальні санкції, вказівка на які є в регламентах, тощо.

Таким чином, інститут конституційної відповідальності є одним із тих системоутворюючих факторів, які дають змогу вважати конституційне право самостійною галуззю системи національного права України.

РОЗДІЛ ІІ. РОЗВИТОК КОНСТИТУЦІЙНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ В РІЗНИХ КРАЇНАХ

2.1 Порівняльна характеристика конституційної відповідальності в різних державах

На рівні Конституції України термін "конституційна відповідальність" не застосовується, проте світовий конституціоналізм має відповідну практику.