Висновки до розділу

1. Криміналістична характеристика вбивств як системне утворення передбачає обов'язкове встановлення відносин і зв'язків між її елементами, які в свою чергу існують не ізольовано, а у нерозривному взаємозв'язку, тобто залежать один від одного. Наявність взаємозв'язків між елементами криміналістичної характеристики вбивств є необхідною умовою реалізації її функціонального призначення.

2. Критерієм визначення характеру взаємозв'язків між елементами механізму злочину, типові відомості щодо яких відображено у криміналістичній характеристиці, можна вважати результати емпіричних і статистичних досліджень злочинів певного виду. Такі дослідження  вкрай необхідні, оскільки без використання їх результатів криміналістична характеристика являтиме собою набір абстрактно-умоглядних відомостей, виділених за принципом "може бути" без розкриття можливих зв'язків, що істотно знижує ефективність її практичного виходу.        

3. Криміналістична характеристика як інформаційна модель, яка  утворена на підставі узагальнення і аналізу значного емпіричного матеріалу, апріорі передбачає наявність ймовірно-статистичних взаємозв'язків між її елементами. Специфіка існування і функціонування цих зв'язків свідчить про те, що залежність одного з них від іншого ( або інших) ускладнюється наявністю решти випадкових (ситуаційних) факторів, а це, в свою чергу, обумовлює необхідність застосування саме кореляційних методів щодо їх виявлення і дослідження.

 4. Множинність різноманітних причин, кожна з яких не є домінуючою відносно наслідків, дозволяє встановити тільки певні тенденції щодо взаємозв'язків між елементами криміналістичної характеристики вбивств.     

   5. Більш придатним, таким що повною мірою відповідає специфіці взаємозв'язків між елементами криміналістичної характеристики вбивств, є термін "кореляційні" (зв'язки або залежності), аніж термін "закономірні". Останній термін доцільно застосовувати при розкритті функціональних (однозначних) зв'язків, які практично не реалізуються в криміналістичній характеристиці злочинів, оскільки на її елементи (один чи декілька) впливають випадкові фактори, а це призводить до "розмивання" суто функціональної залежності.

6. Для визначення специфіки зв'язків між елементами криміналістичної характеристики вбивств більш вдалим є використання терміна "ступінь ймовірності", аніж застосування терміна  " ступінь жорсткості". Саме за таких підстав істотно зменшується шаблонність криміналістичної характеристики, що обмежує творчий підхід слідчого до висунення версій і визначення напрямків розслідування.

7. Ступінь щільності кореляційних залежностей між елементами криміналістичної характеристики вбивств розподіляється на високу, середню і низьку і визначається за підставі виведення коефіцієнтів кореляції та детермінації. Так, чим ближче коефіцієнт кореляції за абсолютною величиною наближається до одиниці, тім тісніше зв'язок між ознаками і тім вище ступінь ймовірності.

8. Кореляційні залежності можуть проявлятися між такими елементами криміналістичної характеристики вбивств:

- докримінальною, кримінальною і післякримінальною поведінкою суб'єкта вбивства;

- способом вчинення вбивства і обстановкою його вчинення;

- знаряддям вбивства і слідами його застосування;

- особистими властивостями особи вбивці і способом приготування, вчинення і приховування вбивства;

- знаряддям вчинення вбивства і особистими властивостями злочинця;

- вбивцею і жертвою;

- місцем і часом вчинення вбивства і особою злочинця;

- мотивом злочинного діяння і особою злочинця;

- способом вчинення вбивства, знаряддями і наслідками злочину та ін. 

9. Сфера застосування, теоретична і практична значущість методу виявлення і використання кореляційних залежностей між елементами криміналістичної характеристики злочинів надають підстави щодо його віднесення до розряду окремонаукових (спеціальних) методів криміналістики.

10. Застосування метода  виявлення і використання кореляційних залежностей між елементами криміналістичної характеристики злочинів дозволяє на основі індукції зробити припущення щодо наявності ще не відомих фактів, які мають відношення до події злочину. Іншими словами, виявлення у ході розслідування будь-якого  елемента системи з тим чи іншим ступенем ймовірності може вказувати на існування іншого, ще не встановленого елемента і визначати напрямки і засоби його пошуку. Саме в можливості розкриття конкретного злочину із використанням узагальнених даних про раніше розслідувані аналогічні злочини і полягає практичне інструментальне значення криміналістичної характеристики вбивств.

11. Виявлення кореляційних залежностей між елементами криміналістичної характеристики вбивств, насамперед між вихідними даними і комплексами ознак, що притаманні особам, які вчиняють ці злочини можливе за рахунок математичної обробки репрезентативної вибірки кримінальних справ даної категорії злочинів із застосування новітніх комп'ютерних технологій, які дозволяють встановити  найбільшу кількість  кореляційних залежностей між зазначеними елементами.

12. З метою реалізації методу виявлення і використання кореляційних залежностей між елементами криміналістичної характеристики вбивств доцільно розробити і запровадити відповідну комп'ютерну програму, яка є підґрунтям інформаційного забезпечення підтримки прийняття рішення слідчим, котрий здійснює розслідування по конкретній кримінальній справі, а саме щодо висунення робочих версій та обрання оптимальних систем слідчих дій щодо до їх перевірки.   

 

 

  

 

[1]) [131] Див.: Ларин А.М. Криминалистика и паракриминалистика. ¾ М.: Юрид. лит, 1996. ¾ С.126.
 

 

[2] Див.: [15] Бахин В.П. Особенности расследования заказных убийств: Лекция. ¾ Симферополь, 1999. ¾ С. 3-23; [163] Саинчин А.С. Убийства по заказу (уголовно-правовой, криминалистический и криминологический аспекты). ¾ Одесса: Юрид. літ., 2003. ¾ С. 104-108.

 
 

 

Примітка. До аналогічних висновків дійшов і О.Л.Протопопов, досліджуючи сексуальні вбивства. На його думку, сексуальні вбивства, на відміну від інших вбивств, за часом вчинення більш довготривалі. При вчинені корисливого вбивства у злочинця дефіцит часу, він його розраховує і зводить до мінімуму. Сексуальний вбивця, навпаки, розтягує час вчинення злочину, намагається заподіяти жертві якомога більше страждань, катувань. Таким чином, місце вчинення вбивства, час, його тривалість повинні обов'язково аналізуватися слідчим, оскільки це сприяє висуненню версії щодо сексуального характеру злочину ([153]      Протопопов А.Л. Расследование сексуальных убийств. ¾ СПб.: Юридический центр Пресс, 2001. ¾ С. 33).
 

[4] За матеріалами прокуратури Красноградського району Харківської області. Справа             № 43000045
 

[5] За матеріалами прокуратури Московського району міста Харкова. Справа № 2701080
 

[6] Див.: [ 163 ] Саинчин А.С. Вказ. праця. ¾ С. 101.
 

[7] За матеріалами прокуратури Чугуївського району Харківської області. Справа № 51980027.
 

[8] За матеріалами прокуратури Ізюмського району Харківської області. Справа № 41000052.
 

 

[9]) За матеріалами прокуратури Лозівського району Харківської області. Справа № 53000031.
 

[10]) За матеріалами прокуратури Валківського району Харківської області. Справа № 33010024.
 

[11]) За матеріалами прокуратури Київського району міста Харкова.  Справа № 21020048.

Примітка. До такого висновку свого часу дійшли Л.М.Гусєв та О.С.Муравьов ([    ]Гусев Л.Н., Муравьев А.С. Предупреждение, пресечение и раскрытие убийств. ¾ М., 1962. ¾       С. 97).