Висновки до розділу 3

 

1. На нашу думку, необхідно надати право суду, з урахуванням конкретної ситуації, вирішувати питання про спосіб ознайомлення з протоколом - звичайному чи шляхом копіювання. При ознайомленні у відповідності з другим варіантом за аналогією з оплатою послуг адвоката за призначенням попередня оплата за виготовлення копії не стягується, а надалі процесуальні витрати (суми, витрачені на виготовлення копій) або стягуються із засудженого на користь державного бюджету (цілком або частково в залежності від результатів розгляду його апеляційної скарги та інших факторів), або відшкодовуються за рахунок державного бюджету у випадку реабілітації засудженого. Поряд з істотним скороченням строку проходження справ з моменту винесення вироку і до набранням законної сили запропонований порядок в остаточному підсумку приведе й до економії державних коштів.   

2. Відкладення і зупинення справ - основне джерело судової тяганини.           У зв'язку з поширеними в даний час випадками неявки в судові засідання свідків, потерпілих та їхніх представників, що істотно впливає на дотримання строків розгляду справ, пропонується передбачити у КПК можливість оголошення показань свідків, які належним чином повідомлені про день розгляду справи, що нез'явилися в судове засідання без поважних причин, а самих свідків піддавати короткочасному арешту або великому штрафу за неповагу до суду (щодо великого штрафу - то це повинно стосуватися й захисників, які не з'являються в судове засідання без поважних причин). Завдання судді (секретаря, помічника судді) - сповістити належним чином учасників процесу про час розгляду справи. Якщо це зроблено - суд повинен розглянути справу.

3. Вважаємо, що для такої установи як суд, де дані про вручення документа мають вирішальне значення для початку й продовження процесу, необхідний кур'єр. При чіткій організації кур'єрської служби можна  уникнути багато непорозумінь: пряма доставка повістки, наявність чіткого підпису адресата з датою та часом доставки - і процес можна починати й продовжувати вчасно. Ці судові витрати можна в подальшому стягнути із засудженого і на них утримувати кур'єра.

4. За загальним правилом, вважаємо доцільніше обчислювати апеляційний строк не з моменту оголошення вироку, а з моменту підписання головуючим і секретарем протоколу судового засідання.

5. Відповідно до ч. 1 ст. 382 КПК (ч. 5 ст. 563 проекту) апеляції на постанови судді, винесені в порядку, передбаченому статтями 525, 1652, 1653, 177, 205 КПК, розглядаються не пізніше, як через три доби після їх надходження до апеляційного суду. Для розгляду цих апеляцій відповідні матеріали невідкладно витребовуються апеляційним судом. При цьому апеляційний суд, як правило, зазнає значних труднощів, оскільки витребувати відповідні матеріали й розглянути апеляцію у передбачений законом триденний строк практично неможливо, особливо у тих випадках, коли місцевий суд знаходиться на значній відстані від апеляційного суду. Вважаємо, що цей строк варто збільшити до семи діб.