Стаття 185. Відкликання, зміна або доповнення клопотання про застосування запобіжного заходу
1. Якщо після подання клопотання про застосування запобіжного заходу прокурору стали відомі обставини, що виключають обгрунтовану підозру у вчиненні особою кримінального правопорушення, він зобов'язаний відкликати клопотання про застосування запобіжного заходу та відкликати дозвіл на затримання, якщо такий дозвіл був отриманий.
2. Якщо після подання клопотання про застосування запобіжного заходу слідчому, прокурору стали відомі інші обставини, що можуть вплинути на вирішення судом питання про застосування запобіжного заходу, він зобов'язаний доповнити або змінити клопотання, або замінити його новим клопотанням.
1. Частина 1 коментованої статті встановлює обов'язок прокурора відкликати із суду ще не вирішене клопотання про застосування запобіжного заходу та відкликати дозвіл на затримання, якщо такий дозвіл уже був отриманий, але не реалізований, в усіх випадках, коли після подання клопотання, дозволу йому стали відомі обставини, що виключають обгрунтовану підозру у вчиненні особою кримінального правопорушення. Це можуть бути будь-які обставини, з'ясовані прокурором на підставі додатково зібраних процесуальним чи опе-ративно-розшуковим шляхом даних, які спростовують або ставлять під сумнів обгрунтування викладеної у клопотанні підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
Закон не вимагає від прокурора обґрунтовувати відкликання клопотання і не встановлює його форми. Але воно має бути письмовим. Після отримання відкликання місцевий суд зобов'язаний повернути клопотання прокурора про застосування запобіжного заходу і додатки до нього без прийняття процесуального рішення, а, наприклад, листом, шляхом накладення резолюції на відкликанні тощо.
422
2. Відкликання прокурором клопотання про застосування запобіжного заходу не виключає можливості, за наявності для цього підстав, нового внесення ним відповідного клопотання у цьому ж кримінальному провадженні щодо цієї ж особи.
3. У ч. 2 коментованої статті встановлено обов'язок слідчого, прокурора змінити, доповнити або замінити новим подане суду клопотання про застосування запобіжного заходу, якщо йому з таких само джерел стали відомі інші обставини, що можуть вплинути на вирішення судом питання про застосування запобіжного заходу.
Доповнення клопотання може полягати у доповненні його обгрунтування, доповненні переліку обов'язків, які, на переконання слідчого, прокурора слід покласти на підозрюваного, обвинуваченого тощо. Однак доповнення не повинні стосуватися самої суті клопотання про обрання конкретного виду запобіжного заходу.
Зміна ж клопотання, окрім можливості внесення в нього наведених доповнень, має полягати у частковій зміні його суті, тобто у частковій зміні підстави застосування цього конкретного запобіжного заходу (незначній зміні в той чи інший бік обсягу фактичної сторони підозри, обвинувачення, кваліфікації кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється, обвинувачується особа, заміні ризику чи ризиків здійснення особою дій з перешкоджання кримінальному провадженню).
4. Заміна клопотання новим має здійснюватися у випадках, коли додатково з'ясовані обставини дають достатні підстави слідчому, прокурору змінити саму суть клопотання про застосування запобіжного заходу (істотно в той чи інший бік змінити обсяг фактичної сторони підозри, обвинувачення, кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється, обвинувачується особа, істотно збільшилися чи істотно зменшилися або навіть відпали ризики здійснення особою дій з перешкоджання кримінальному провадженню, суттєво змінилися обставини, що згідно з законом ураховуються при обранні запобіжного заходу). Заміна клопотання новим повинна мати місце в усіх випадках, коли ставиться питання про необхідність обрання іншого, більш м'якого чи більш суворого запобіжного заходу.