Стаття 8. Повноваження органу державної реєстрації прав
1. Орган державної реєстрації прав:
- проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації;
- забезпечує ведення Державного реєстру прав;
- надає інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом;
- забезпечує облік безхазяйного нерухомого майна;
- здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Стаття 8 Закону встановлює повноваження органу державної реєстрації прав. Основним призначенням зазначених органів, зокрема, є здійснення державної реєстрації прав та їх обтяжень та забезпечення ведення Державного реєстру прав. Врегулюванню порядку реалізації завдань щодо державної реєстрації прав та їх обтяжень та ведення Державного реєстру прав присвячений і цей Закон і інші нормативно-правові акти, що є предметом коментарів у до відповідних статтях Закону.
Стаття 28 Закону встановлює, що надання інформації про державну реєстрацію прав та їх обтяжень з Державного реєстру прав здійснюється у формі витягу, інформаційної довідки та виписки. Разом із цим Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2012 р. № 118 «Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав» були затверджені Порядок надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані речові права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, а також Порядок надання органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, органу державної реєстрації прав доступу до перегляду кадастрових карт (планів). Зазначені документи встановлюють порядок та обсяги інформаційного обміну між органами державної реєстрації прав та земельного кадастру. Вступ в силу зазначених актів очікується 01 січня 2013 року.
Облік безхазяйного нерухомого майна відповідно до частини 11 ст. 15 Закону проводиться органом державної реєстрації прав за заявою органу місцевого самоврядування у Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Зазначений Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 р. N 703 «Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Відповідно до Тимчасового положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться реєстратором БТІ. Для взяття на облік безхазяйного нерухомого майна реєстратору БТІ за місцезнаходженням такого майна орган місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене, подає заяву про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за визначеною формою. За результатом розгляду заяви про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна реєстратор БТІ вносить відомості про таке майно до відповідного розділу Реєстру прав і видає органу місцевого самоврядування видається інформаційну довідку. Підставою для відмови у задоволенні такої заяви є наявність будь-яких документованих відомостей про власника такого майна.