Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

1.2. Принципи та функції адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції

Сторінки матеріалу:

  • 1.2. Принципи та функції адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції
  • Сторінка 2

 

Принципи утворюють певну гносеологічну систему, за допомогою якої постає можливість глибоко дослідити певне явище чи процес. Зокрема це стосується адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції, яка досліджується в дисертації. Під принципами адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції, на нашу думку, слід розуміти основні положення, на засадах яких здійснюється адміністративна діяльність. Виражені в правових нормах, принципи представляють собою загальні положення, на яких повинно будуватися і здійснюватися адміністративна діяльність (ст. 3 Закону України "Про міліцію") [17].

Разом з тим, деякі принципи, що впливають на адміністративну діяльність, не знаходять свого закріплення в законодавстві, отже, не є правовими. Такі принципи можна назвати загально-гуманітарними для адміністративної діяльності органів внутрішніх справ взагалі та дільничних інспекторів міліції, зокрема. До таких принципів відносять: демократизм, гуманізм, соціальну справедливість, пріоритет прав і свобод людини і громадянина і ін.

Гуманізм як принцип діяльності дільничного інспектора міліції, виражається у поєднанні вимогливості і довіри, поваги до людини, в його правовій культурі, чіткому дотриманні норм законодавства у своїй діяльності. Цей принцип впроваджений в юрисдикційну діяльність. Зокрема, в забезпеченні особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, права на захист під час розгляду справи про правопорушення, при визначенні виду адміністративного стягнення враховується її особистість, вік, стан здоров'я, обставини, що пом'якшують відповідальність, наявність у правопорушника неповнолітніх дітей, сімейне становище, інші обставини. У місці пригоди дільничний інспектор міліції має надати першу медичну допомогу постраждалим, тим, хто знаходиться в  безпорадному стані, вжити заходів щодо рятування людей, ліквідації негативних наслідків, охорони майна і т. ін.

Соціальна справедливість як принцип діяльності дільничного інспектора знаходить вираження в об'єктивності, доброзичливості, неупередженості при  притягненні до відповідальності кожного, хто вчинив правопорушення, в правильному застосуванні правових норм, у вірному визначені відповідності шкідливості протиправного вчинку заходам стягнення і т. ін.

Принцип демократизму в адміністративній діяльності  дільничних інспекторів міліції виявляється, по-перше, в тім, що вирішення завдань щодо охорони особистості, її прав, свобод, законних інтересів громадян, забезпечення громадського порядку і громадської безпеки, зміцнення законності відповідають інтересам народу, суспільства; по-друге, у здійсненні адміністративної діяльності на демократичних засадах: дільничні інспектори міліції підконтрольні громадськості, їх обов'язком є виступи із звітами про свою роботу і стан правопорядку на адміністративній дільниці в населених пунктах, в сільській місцевості, де вони працюють, перед органами місцевого самоврядування, трудовими колективами, зборами і сходами громадян, тобто перед народом; по-третє, у можливості громадян для активного сприяння і надання допомоги працівникам, що здійснюють адміністративну діяльність; по-четверте, в участі органів місцевого самоврядування, громадських формувань в охороні громадського порядку і забезпеченні громадської безпеки, тобто в сферах, що складають основний зміст адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції.

В системі принципів адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції можна, крім загальногуманітарних (тих, які не закріплені нормами права), виділити соціально-правові і організаційні.

До соціально-правових принципів належать: взаємопорозуміння із населенням, законність, науковість, поєднання гласності і професійної таємниці.

Принцип взаємопорозуміння з населенням в адміністративній діяльності означає, що так само, як і інші види діяльності дільничних інспекторів міліції, адміністративна здійснюється в міцному зв'язку з органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, трудовими колективами, населенням. Дільничний інспектор в своїй роботі спирається на довіру, допомогу і підтримку громадян, громадських формувань, що приймають участь в охороні громадського порядку. Для виконання покладених на них завдань мають залучати на добровільних засадах громадян як позаштатних співробітників. Так робота позаштатних дільничних інспекторів міліції регулюється наказом МВС України від 6 січня 1994 року за № 19. Дільничні інспектори міліції можуть клопотатись про заохочення громадян, які відзначились в охороні громадського порядку і боротьбі зі злочинністю.

Законність в адміністративній діяльності дільничних інспекторів міліції спрямована на забезпечення громадського порядку і  безпеки, на припинення правопорушень і притягнення винних до відповідальності, повинна здійснюватися у відповідності до закону й інших нормативних актів. Законність є, з одного боку, основною рисою, а, з іншого - основополагаючим принципом адміністративної діяльності. Така подвійна природа законності зумовлена тим, що законність охоплює усі боки адміністративної діяльності як правового явища і на ньому, як на принципі, засновані усі заходи і засоби адміністративної діяльності, які застосовують уповноважені органи внутрішніх справ та їх посадові особи, у тому числі, дільничні інспектори міліції. Дія принципу означає, по-перше, що всі дії дільничного інспектора повинні бути засновані на законі; по-друге, здійснені в межах і порядку, визначених у  законі чи іншому нормативному акті; по-третє, виконані з метою здійснення цілей, встановлених у законі щодо регулювання тих чи інших суспільних відносин.

Якщо закон, у конкретному випадку, передбачає кілька варіантів дій, рішень, дільничний інспектор міліції має право вибрати, виходячи з усієї сукупності обставин, оптимальне, найбільш дієве рішення. Наприклад, порушник громадського порядку може бути, в залежності від характеру правопорушення й інших обставин, попереджений дільничним інспектором, підданий штрафу, або матеріали про правопорушення  може направити за місцем роботи,  навчання чи проживання порушника для застосування до нього заходів громадського впливу. Таким чином, всебічно оцінивши конкретне порушення, дільничний інспектор міліції самостійно приймає найбільш доцільне рішення в справі. Ця доцільність не має нічого спільного зі свавіллям, вона заснована на законі, не повинна перевищувати встановлених законом меж.

Дотримання законності в адміністративно-юрисдикційній діяльності дільничного інспектора визначена ст. 7 КпАП. Зокрема, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законодавством.

Способами забезпечення законності в адміністративній діяльності дільничних інспекторі міліції є контроль та нагляд за їх діяльністю, а також можливість оскаржити дії дільничного одночасно до органу внутрішніх справ, в суд або прокуратуру.

При порушенні дільничним інспектором прав і законних інтересів громадян, органи внутрішніх справ зобов'язані вжити заходів щодо їхнього відновлення, відшкодування заподіяної шкоди і привселюдно принести вибачення.

Принцип науковості в адміністративній діяльності означає творчий, науковий підхід дільничного інспектора до вирішення питань і проблем, що виникають у зв'язку з її здійсненням. Науковість в адміністративній діяльності виражається у застосуванні наукових методик збору, аналізу і обробки інформації (даних) про стан громадського порядку і громадської безпеки, злочинності й інших відомостей, які  необхідні для успішної боротьби з правопорушеннями. Для обробки і зберігання інформації використовуються електронно-обчислювальні машини (ЕОМ). Науковість передбачає ретельний аналіз інформації, виявлення актуальних проблем, прогнозування, програмування, перспективне планування боротьби з правопорушеннями, розробку оптимальних варіантів вирішення проблем, обрання найбільш ефективних шляхів і засобів щодо виконання намічених  в планах заходів.

Науковість виражається в оптимальному визначенні і правовому закріпленні функціональних обов'язків дільничних інспекторів, на що зверталась увага в науковій літературі [18, c. 46-56].

Розглянутий принцип передбачає наукову організацію праці дільничного інспектора міліції (НОТ), використання автоматизованих систем управління (АСУ), інших науково технічних засобів, оргтехніки. НОТ істотно підвищить продуктивність праці, допоможе більш раціонально використовувати службовий і особистий час дільничного, сприяє  створенню сприятливих умов праці.

Принцип науковості передбачає використання висновків і рекомендацій науки в повсякденній практичній діяльності, вивчення й узагальнення власного досвіду, реалістичну об'єктивну оцінку наслідків прийнятих рішень для того, щоб вчасно виявити і застосувати все позитивне, що виправдало себе на практиці, а також творчо використовувати вітчизняний і закордонний досвід організації охорони громадського порядку і забезпечення громадської безпеки.

Принцип поєднання гласності і професійної таємниці в адміністративній діяльності  дільничного полягає в гласності, відкритої для громадян, громадськості і засобів масової інформації у межах чинного законодавства. Дільничний інспектор міліції, згідно до п. 3.1.9. Інструкції з організації роботи дільничного інспектора міліції, виступає перед населенням, у трудових колективах, закладах освіти з бесідами про стан охорони громадського порядку, роз'яснює чинне законодавство, постанови і рішення органів державної влади та управління, бере участь в обговоренні в трудових колективах і за місцем проживання правопорушників, на яких з органів внутрішніх справ надійшли матеріали про вжиття щодо них заходів громадського впливу. Разом з тим, не підлягають розголошенню дані, що складають державну і службову (професійну) таємницю, а також відомості, що зачіпають честь і гідність громадян, отримані в процесі службової діяльності, за винятком випадків, передбачених законом.

Можна виділити дві групи організаційних принципів адміністративної діяльності органів внутрішніх справ: принципи побудови апаратів і служби дільничних інспекторів міліції і принципи їхньої діяльності.

До першої групи відносяться принципи: галузевий, територіальний.

Галузевий принцип виступає в якості провідного в організації апаратів і служб, що здійснюють адміністративну діяльність. Відповідно до нього для реалізації  адміністративної діяльності в МВС, ГУМВС, УМВС, МВРВВС утворюються відповідні апарати, служби і підрозділи (Головне управління адміністративної служби в МВС, Управління адміністративної міліції ГУМВС в Криму, м. Києві, Київській області, УМВС в областях та місті Севастополі) для забезпечення охорони громадського порядку і громадської безпеки, здійснення заходів профілактичного спрямування, методичного забезпечення і керівництва дільничними інспекторами міліції. Побудова апаратів і служб за галузевим принципом забезпечує спеціалізацію, дозволяє враховувати в роботі особливості різних видів  адміністративної діяльності, підвищувати професіоналізм дільничних інспекторів і ефективність їх діяльності.

Територіальний принцип в адміністративній діяльності дільничних інспекторів міліції полягає в закріпленні наказом начальника міськрайвідділу за дільничним інспектором адміністративної дільниці. Їй надається відповідний порядковий номер. Розміри та межі дільниці встановлюються  і за необхідності переглядаються начальником міськрайвідділу за поданням начальника міліції громадської безпеки з урахуванням чисельності населення, стану оперативної обстановки, особливостей території та адміністративного поділу району, міста з таким розрахунком, щоб у кожного дільничного інспектора міліції був приблизно рівний обсяг роботи.