2.4. Інформаційно-аналітичне забезпечення та планування діяльності дільничного інспектора міліції

Сторінки матеріалу:

  • 2.4. Інформаційно-аналітичне забезпечення та планування діяльності дільничного інспектора міліції
  • Сторінка 2
  • Сторінка 3

Найважливішим елементом ефективного функціонування будь-якої управлінської системи є її інформаційне забезпечення. Інформація - основа управлінської діяльності. В інформаційній сфері зайняті особи різноманітних професій - службовці установ, організацій, підприємств, наукові робітники і спеціалісти, керівники всіх органів. Дане положення управлінської науки повною мірою  стосується і організації роботи дільничних інспекторів міліції, в тому числі, і  їхньої діяльності щодо запобігання адміністративних правопорушень і злочинів.

 Складовою частиною інформаційної системи є повідомлення - це форма представлення інформації. Інформація, яка використовується в ОВС,  а також дільничними інспекторами міліції, складається з різноманітних повідомлень: як про стан злочинності та громадського порядку на  території, що обслуговується, так і про самі органи і підрозділи, їх сили і засоби, а також  умови, в яких вони функціонують.

На думку Афанасьєва В.Г "Інформація - це свого роду напрямок, який дозволяє людям орієнтуватися в складному лабіринті громадських явищ, впливати на них, ставити собі на службу соціальні та природні сили, добиватися намічених цілей" [103, с. 120].

 В цілому проблема інформаційного забезпечення діяльності органів внутрішніх справ знайшла відображення в літературі [33, с. 159-172;  104, с. 13-17;  105, с. 118].

В цей же час, питання інформаційного  забезпечення діяльності дільничних інспекторів міліції ще не стали предметом спеціального дослідження. Аналіз стану інформаційного забезпечення діяльності дільничних інспекторів міліції показує, що цей процес потребує удосконалення. В одних випадках спостерігається надлишок інформації, в інших - навпаки, її не вистачає. Відсутність же необхідної інформації в багатьох випадках є серйозною перешкодою в діяльності дільничних інспекторів міліції, з огляду на ту обставину, що вони є одночасно й організаторами, і виконавцями такої діяльності на адміністративній дільниці. Відсутність або неповнота інформації про причини злочинів або адміністративних правопорушень, вчинених на дільниці, й умовах, що сприяють їхньому вчиненню, про осіб, схильних до вчинення правопорушень (або, навіть, відсутність частини інформації про це) призводять до зниження результативності діяльності дільничних інспекторів міліції. Тому в процесі здійснення своєї роботи дільничні інспектори міліції повинні прагнути одержати таку інформацію, яка дозволить ефективно, при найменших витратах часу і сил, її реалізовувати. Звідси - проблема визначення оптимуму  необхідної службової інформації продовжує залишатися гострою.

Включення дільничних інспекторів до складу Управління організації профілактичної та адміністративної роботи Головного управління адміністративної служби міліції  визначило переважний напрямок їх діяльності - індивідуальну профілактичну роботу з особами, від яких слід чекати вчинення правопорушень та злочинів. Вивчення матеріалів на осіб, які перебувають в органах внутрішніх справ на профілактичному обліку, та за якими дільничні інспектори здійснюють нагляд і проводять індивідуальну профілактичну роботу щодо попередження правопорушень, вказує на те, що ці матеріали,  в більшості випадків, не містять нову  інформацію. Під час  складання документів (рапортів, довідок), як правило, спостерігається дублювання анкетних даних  особи щодо якої здійснюється профілактика тоді, як значна частина  подібних документів  могла б бути  схарактеризована всього однією фразою: "при перевірці особи щодо якої здійснюються профілактичні заходи відхилень не знайдено" чи позначена ще більш коротко будь-яким символом чи позначкою. Одночасно  в цих матеріалах ми часто не знаходимо тієї необхідної інформації, котра має важливе значення для роботи з зазначеною категорією осіб, яка характеризує членів його родини, друзів, знайомих, злочинні зв`язки і т. ін. Знання таких відомостей дозволяє при вмілому співробітництві із зазначеними громадянами використовувати позитивні можливості в процесі здійснення профілактичних заходів.

В даному випадку спрацьовує відомий принцип: "Чим більш паперів на особу, яка нас цікавить, тим краще проведена профілактична робота, та, навпаки, - коли мало паперів на дану особу, це вказує на те, що профілактична робота проведена недостатньо". Така позиція є формальною і не сприяє вирішенню питання по суті. Таким чином бачимо, що є об'єктивна потреба у володінні інформацією, котра у кількісному, а, й головне у якісному відношенні містила б тільки відомості, необхідні для вирішення конкретного завдання. Володіння різнобічною та повною інформацією про стан оперативної обстановки на дільницях, які обслуговуються, за умови належної організації роботи, вмілому розміщенні сил та засобів дозволяє зосереджувати зусилля на найважливіших напрямках діяльності та досягти бажаного результату. Для успішної організації роботи необхідні глибокі знання про різноманітні процеси, які відбуваються на адміністративній дільниці, яка обслуговується дільничним інспектором. Чим глибше та повніше ці знання, тим краще керувати процесами та впливати на стан оперативного обстановки. Як відмічалося у літературі: "Добре відібрана інформація володіє переконливою силою та здатна змінити образ думки, погляд кожної людини, відповідаючи громадським вимогам" [103, с. 49].

Існує низка вимог до інформації, яку використовують в управлінській діяльності органів внутрішніх справ:

  • відповідність інформації компетенції суб`єкта управління, а також його місцю в організаційній структурі управління;
  • оптимальність (необхідність та достатність);
  • необхідна відповідність і точність;
  • комплексність, систематизованість і прогнозований характер;
  • своєчасність або задана періодичність;
  • комунікативність;
  • лаконічність і логічність;
  • можлива уніфікація, формалізація і стандартизація.

Дільничний інспектор здійснює профілактичну роботу з особами, які вчиняють правопорушення у сфері побуту, з урахуванням наявності наступних відомостей про правопорушника: (судимість, притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, зловживання спиртними напоями, визнання хронічним алкоголіком, наркоманом, наявність психічного або іншого захворювання, що є причиною антигромадської поведінки). Крім цього він залучає до профілактичної роботи з такими особами представників громадськості, лікарів-наркологів, керівників колективів, де працюють або навчаються такі особи, довірених осіб, позаштатних дільничних інспекторів міліції, помічників дільничного інспектора міліції.

Інформацією, яка становить інтерес для дільничних інспекторів міліції, може бути:

  • про злочини і осіб які їх скоїли;
  • осіб, які потребують контролю з боку органів внутрішніх справ і від яких можна очікувати вчинення правопорушення або злочину;
  • осіб, які вчинили правопорушення;
  • злочинців і зниклих безвісті осіб які встановлюються або розшукуються  органами внутрішніх справ;
  • обставини, які сприяють вчиненню злочинів або адміністративних  правопорушень;
  • інша інформація, спрямована на попередження, припинення, розкриття злочинів та адміністративних проступків, яка сприяє реалізації законних прав та свобод громадян.

Інформацію профілактичної спрямованості умовно можна підрозділити на два блоки:

а) про причини злочинів і адміністративних правопорушень і умови, що сприяють їхньому вчиненню на адміністративній дільниці.

б) про осіб, схильних до вчинення злочинів або адміністративних правопорушень, що мешкають на адміністративній дільниці (які знаходяться на обліку в паспорті на дільницю, або облікових картках).

Інформація про причини адміністративних правопорушень і умови, що сприяють їхньому вчиненню на дільниці, яка обслуговується, є основою для розробки заходів щодо запобігання злочинів та правопорушень на цій території. При цьому варто мати на увазі, що при деякій типовості як причин злочинів і правопорушень, так і умов, що їм сприяють, прояв їх на кожній дільниці, яка обслуговується, специфічний. Вченими давно встановлено, що злочинам і правопорушенням, як соціальним явищам, властива така специфічна риса, як територіальна нерівномірність, яка тісно пов'язана з чинниками, що впливають на неї [106, с.106-112].

Ця обставина повинна обов'язково враховуватися дільничними інспекторами міліції при організації роботи на конкретних дільницях. Ця специфіка визначається економічними, демографічними, соціальними особливостями адміністративно-територіальної одиниці ефективністю застосовуваних заходів боротьби із злочинністю і проступками. У зв'язку з цим організація роботи дільничних інспекторів міліції щодо збору необхідної інформації набуває особливого значення.

Для виявлення причин і умов вчинення злочинів та проступків дільничні інспектори міліції повинні одержувати інформацію про криміногенну ситуацію на адміністративній дільниці, а також  про умови її існування, про чинники, які на неї впливають. Подібну інформацію можна отримати під час особистого прийому громадян дільничним інспектором міліції. Він має сповістити про місце, дні та час прийому, проводити його не рідше двох разів на тиждень у зручний для населення час, проявляти до громадян доброзичливість, увагу і зацікавленість у вирішенні порушених ними питань.

Виявлення причин і умов вчинення злочинів та проступків досягається при організації роботи не тільки в цілому на дільниці, але й у кожному трудовому колективі, громадській організації і формуванні. Дільничний інспектор виступає перед населенням, у трудових колективах, закладах освіти з бесідами про стан охорони громадського порядку, роз`яснює громадянам чинне законодавство, постанови і рішення органів державної влади та управління, бере участь в обговоренні в трудових колективах і за місцем проживання правопорушників, на яких з органів внутрішніх справ надійшли матеріали про вжиття до  них заходів громадського впливу. Проведені дільничними інспекторами міліції заходи повинні бути спрямовані на виявлення обставин, які сприяють вчиненню однорідних злочинів або проступків на всій території (наприклад, скоєння пограбувань, крадіжок, вчинення дрібного хуліганства), або для попередження вчинення злочинів і проступків на конкретних об'єктах (житлові будинки, підприємства й організації, навчальні заклади), або для ефективного впливу на такі криміногенні явища, як пияцтво й алкоголізм, наркоманія і т. ін.

Кожна адміністративна дільниця може відрізнятися від іншої особливостями, які потребують проведення роботи у відповідному напрямку. Наприклад, проживання на дільниці великої кількості осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, потребує проведення профілактичної роботи з даною категорією осіб. Для проведення індивідуальної профілактичної роботи з конкретними особами дільничні інспектори міліції повинні визначити доцільність і необхідність організації проведення з ними визначених заходів, коло питань, які необхідно з'ясувати і вирішити в процесі проведення цих заходів. Крім того, варто визначити цілі одержання інформації, коло питань, що мають важливе значення в профілактичній роботі. Далі - характер, обсяг і вид необхідної інформації, а саме: про злочини і  проступки, які вчинені на адміністративній дільниці; силах і засобах, за допомогою яких можна запобігти протиправним діям; засобах і методах впливу, спрямованих на скорочення кількості вказаних явищ; умовах, що впливають на ефективність діяльності дільничних інспекторів міліції.