2.5. Взаємодія дільничних інспекторів з іншими службами міліції, іншими державними органами та громадськістю

Сторінки матеріалу:

  • 2.5. Взаємодія дільничних інспекторів з іншими службами міліції, іншими державними органами та громадськістю
  • Сторінка 2
  • Сторінка 3

Результативність діяльності дільничних інспекторів міліції щодо запобігання правопорушень, що посягають на громадський порядок, багато в чому визначається тим, як налагоджена ними взаємодія зі співробітниками інших служб ОВС, підрозділів міліції громадської безпеки, приватних охоронних підприємств, громадськістю,  населенням, громадянами.

У п.1.1 дисертації доводиться, що громадський порядок означає створення таких умов, за яких би соціальні, а, особливо, правові норми не порушувались. Такі умови можуть створюватись у тому випадку, коли в його забезпеченні беруть участь не тільки уповноважені посадові особи органів внутрішніх справ (це - основна мета їхньої діяльності), а й громадяни, громадськість та її об'єднання, а також суб'єкти господарювання (наприклад, приватні охоронні підприємства). Тому, за певних умов, їх можна назвати учасниками процесу забезпечення громадського порядку.

Під взаємодією звичайно розуміється узгоджена або спільна діяльність міліції і громадськості щодо охорони громадського порядку і боротьби з правопорушеннями. Сформульовані і  досліджені різні форми взаємодії ДІМ з приватними підприємствами, іншими службами ОВС та громадськістю.

Взаємодія дільничних інспекторів міліції з іншими учасниками процесу забезпечення громадського порядку щодо попередження та  запобігання правопорушень, на нашу думку, можна визначити, як засновану на законах і підзаконних актах, узгоджену за цілями, часом і місцем діяльності, спрямовану на вирішення завдань щодо попередження і запобігання правопорушень шляхом найбільш раціонального застосування взаємодії між міліцією і учасниками процесу.

Необхідність залучення дільничними інспекторами міліції інших учасників до вирішення завдань, щодо попередження та  запобігання правопорушень, обумовлена і тим, що при вмілій організації спільної роботи з'являється реальна можливість найбільш ефективного використання наявних сил і засобів для досягнення кінцевих результатів у боротьбі з правопорушеннями.

Спочатку доцільним є дослідження проблем взаємодії ДІМ із різними підрозділами органів внутрішніх справ. Проте, найбільш частіше і тісно вони взаємодіють із співробітниками карного розшуку, ДСБЕЗ, патрульно-постової служби. Варто підкреслити, що побудова роботи дільничних інспекторів міліції за дільничним принципом значно спрощує вирішення питань взаємодії, оскільки дільничним інспектори міліції взаємодіють з оперуповноваженими карного розшуку, ДСБЕЗ, нарядами патрульно-постової служби за тим же зональним (дільничним) принципом.

Необхідно відзначити, що дільничні інспектори міліції повинні прагнути взаємодіяти з іншими ОВС постійно, проте, там, де результати можуть бути досягнуті силами і засобами одних дільничних інспекторів міліції нераціонально і недоцільно задіяти сили і засоби інших ОВС.

Основними формами взаємодії дільничних інспекторів міліції з іншими ОВС,  на нашу думку, варто вважати:

  • спільне прогнозування тенденцій розвитку, динаміки і структури правопорушень, ефективності запобігання правопорушень;
  • спільне планування окремих напрямків діяльності щодо попередження та запобігання правопорушень;
  • спільне проведення заходів щодо виявлення й усунення причин і умов, що сприяють учиненню правопорушень;
  • обмін усною і письмовою інформацією;
  • спільна підготовка і проведення нарад із питань підвищення ефективності роботи щодо попередження та запобігання правопорушень.

Види та форми взаємодії в органах внутрішніх справ можна надати у вигляді рисунку.

Внутрішня - взаємодія органів внутрішніх справ, їх служб, підрозділів й співробітників між собою.

Зовнішня - взаємодія органів внутрішніх справ, їх служб, підрозділів та співробітників з іншими учасниками процесу забезпечення громадського порядку.

Організація взаємодії у всіх зазначених формах на практиці, як правило, здійснюється старшими дільничними інспекторами міліції.

Відповідні повноваження передбачені Інструкцією з роботи дільничних інспекторів міліції. У галузевих службах, підрозділах міліції громадської безпеки, на наш погляд, також повинні бути певні співробітники, які б відповідали за цю роботу.

Аналізуючи отриману від дільничних інспекторів міліції й інших учасників процесу інформацію, старші дільничні інспектори міліції розподіляють її диференційовано між підлеглими, виходячи із службової необхідності.

Найбільш тісна взаємодія дільничних інспекторів міліції зі співробітниками галузевих служб і підрозділів міліції громадської безпеки, здійснюється в період проведення різноманітних рейдів, оперативно-профілактичних операцій, відпрацьовувань жилого сектора, тобто в тих випадках, коли відповідно до спеціально розроблених планів створюються спільні групи з числа зазначених співробітників, як правило, на чолі з дільничним інспектором. Так, при взаємодії зі службами, які  здійснюють оперативно-розшукову діяльність, а саме - з працівниками карного розшуку,  працівниками ДСБЕЗ, дільничний інспектор повинен знати, що організація і тактика погоджених дій багато в чому залежить від  оперативної обстановки на адміністративній дільниці. Вивченню й оцінці підлягає: стан злочинності по лінії карного розшуку - структура вчинених злочинів, їхня динаміка і рівень, поширеність на території дільниці, найбільше  кримінально-небезпечна частина населення та місця її концентрації.

Стосовно боротьби з розкраданнями державної власності, вивченню й оцінці підлягає: кількість об'єктів господарювання; стан збереженості на них державного майна, кількість раніше засуджених осіб, які мають доступ до матеріальних цінностей; об'єкти. на яких мали місце факти безгосподарності, безконтрольності, виявлялися причини, що сприяли розкраданням майна.

 При здійсненні спільних заходів вирішальне значення має : погодженість дій оперативних працівників і дільничного інспектора щодо своєчасного виявлення головних, характерних для конкретної території, процесів, які негативно впливають на стан громадського порядку; визначення причин і умов,  які сприяють їх появі; комплексне використання оперативно-розшукових сил, засобів і методів щодо нейтралізації цих процесів. Ефективність взаємодії багато в чому залежить і від рівня професіоналізму як працівників оперативних служб, так і дільничних інспекторів, їхнього вміння і, що важливо, готовності щодо здійснення погоджених заходів. Тому тут важливо на основі конкретної оперативної обстановки, з урахуванням передового досвіду професійної підготовки організувати взаємодію зазначених служб.

 Організаційні форми взаємодії дільничного інспектора зі службами, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, на нашу думку, можна розділити на організаційно-управлінські й організаційно-тактичні.

До організаційно-управлінських форм відносяться:

  • проведення занять у системі службової підготовки щодо підвищення кваліфікації дільничних інспекторів з оперативного пошуку, методики попередження і розкриття злочинів, виявлення злочинців;
  • взаємний обмін інформацією про підготовлювані і вчинені злочини, про підозрюваних в цьому особах, про викрадені речі і цінності, про нові способи вчинення злочинів і тактику їхнього розкриття;
  • спільний аналіз і вивчення діяльності оперативних служб і  дільничних інспекторів міліції з охорони громадського порядку і боротьбі зі злочинністю на території обслуговування органа внутрішніх справ, їхньої взаємодії з громадськістю;
  • спільне планування роботи з попередження і розкриття злочинів, розшуку  злочинців, що переховуються, і безвісті зниклих осіб, попередження злочинів з боку осіб, що знаходяться на обліку в міліції.

Організаційно-тактичні форми взаємодії дільничного інспектора з оперативними службами органа внутрішніх справ, в основному, виражаються в спільних діях при рішенні конкретних оперативно-службових завдань. Тут можна виділити форми взаємодії в залежності від  спрямованості роботи карного розшуку, служби ДСБЕЗ. Як для дільничного інспектора міліції, так і для служб, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дуже важливо знати і реагувати на такі явища, які впливають на злочинність: наркоманія, пияцтво, порушення  правил проживання на адміністративній дільниці, наявність осіб умовно засуджених і умовно звільнених, порушення правил дозвільної системи, наявність притонів, поширеність проституції. Тут потрібні погоджені дії щодо неухильного  застосування встановлених законодавством заходів впливу. допускають зазначені правопорушення.

Організаційною основою взаємодії дільничного інспектора міліції й оперативних служб щодо усунення причин і умов, що сприяють правопорушенням, є розробка і реалізація окремих оперативно-розшукових заходів, спільні перевірки підприємств, організацій, населених пунктів.

 Взаємодія дільничних інспекторів з карним розшуком, може бути в таких формах:

  • участь у слідчо-оперативній групі в період проведення першочергових і наступних оперативно-розшукових і слідчих дій;
  • участь в оперативно-пошукових групах щодо розкриття окремих видів злочинів, вчинених на адміністративній дільниці;
  • участь в засідках;
  • спільне патрулювання, проведення спільних заходів в окремих населених пунктах, житлових будинках, квартирах, притонах з метою затримання підозрюваних осіб;
  • надання допомоги карному розшуку в проведенні оперативно-розшукових заходів.

Щодо діяльності з охороні державної власності, то, крім працівників ДСБЕЗ, у визначеній мірі беруть участь працівники інших служб. Але особливе місце, на нашу думку, серед них займають дільничні інспектори міліції. Дільничний інспектор міліції взаємодіє з працівниками ДСБЕЗ у вирішенні питань боротьби з розкраданням державного і колективного майна, хабарництва й інших правопорушень на адміністративній дільниці. Керівник органа внутрішніх справ, як організатор комплексного використання сил і засобів  у боротьбі з розкраданнями державної власності й інших корисливих злочинів, контролює взаємодію дільничного інспектора з працівниками ДСБЕЗ. Досвід позитивної взаємодії дільничного інспектора з працівниками ДСБЕЗ показує, що ефективна робота, як правило, досягається на основі:

  • чіткого планування і спільного проведення заходів щодо забезпечення зберігання майна;
  • регулярного обміну інформацією;
  • підготовки в  необхідні інстанції і керівництву органів внутрішніх справ інформації з питань посилення боротьби з розкраданнями й іншими зловживаннями, усунення причин, що їх породжують;
  • активної участі працівників ДСБЕЗ у навчанні тактиці виявлення розкрадачів, хабарників, а також надання дільничним інспекторам практичної допомоги в організації цієї роботи на адміністративній дільниці.

У профілактиці запобігання корисливих правопорушень передбачаються наступні спільні заходи:

  • здійснення оперативного спостереження за особами, схильними до вчинення корисливих злочинів, засуджених за розкрадання, і здійснення на них необхідного профілактичного впливу;
  • обстеження об'єктів спиртової і лікеро-горілчаної продукції підприємств, що виготовляють чи використовують спирт у технологічному процесі, автотранспорту й інших засобів перевезення спиртових продуктів.

   Ефективність розкриття злочинів багато в чому залежать від цілеспрямованої й організованої взаємодії дільничного інспектора з органами, що здійснюють розслідування злочинів, тим більше, що сам ДІМ має повноваження у цій сфері, як представник органу дізнання.