Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

4. Аудит

  1. Аудиторська діяльність в Україні має порівняно невелику історію. Вона зумовлена потребами ринкової економіки, основаної на різних формах власності та господарювання, зокрема необхідністю підтвердження незалежними від держави аудиторами чи аудиторськими фірмами достовірності, реальності, правдивості даних фінансової (бухгалтерської) звітності господарських товариств, підприємств та інших суб'єктів господарювання для використання цієї інформації акціонерами, банками, інвесторами, податковою інспекцією тощо.

Аудит - це перевірка бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання з метою визначення достовірності їх звітності, обліку, його повноти та відповідності чинному законодавству і встановленим нормативам[123]. Таке визначення аудиту міститься в ч. 1 ст. 363 ГК. Аудиторська діяльність як вид підприємницької діяльності включає в себе як процес самої перевірки (аудиту), так і надання супутніх аудиту послуг.

Основними нормативними актами, які регулюють відносини щодо проведення аудиту, є§4гл. 35 (статті 362-365) ГК, Закон України "Про аудиторську діяльність" від 22 квітня 1993 р.[124]. Крім того, норми про аудит містяться у законах України "Про господарські товариства", "Про зовнішньоекономічну діяльність", "Про банки і банківську діяльність" та деяких інших, а також у нормативах аудиту, прийнятих Аудиторською палатою України[125].

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про аудиторську діяльність" аудит проводиться на підставі договору між аудитором (аудиторською фірмою) та замовником. Він є основним документом, який засвідчує факт досягнення домовленості між замовником і виконавцем щодо проведення аудиторської перевірки.

Сторонами договору на проведення аудиту є, з одного боку, замовник, а з другого - виконавець. Замовником у цьому договорі виступає або господарюючий суб'єкт (підприємство, господарське товариство, банк тощо), або інший користувач бух

   

галтерської звітності (інвестор, кредитор, акціонер тощо). Виконавцем (підрядником) може бути громадянин, який має кваліфікаційний сертифікат на право займатися аудиторською діяльністю на території України, або аудиторська фірма, яка має ліцензію на здійснення такої діяльності та займається виключно наданням аудиторських послуг. Сертифікацію (визначення кваліфікаційної придатності) аудиторів і видачу ліцензій на здійснення аудиторської діяльності проводить Аудиторська палата України. Аудитор має право на договірних засадах залучити до участі у перевірці інших осіб - фахівців різного профілю.

Для деяких суб'єктів підприємницької діяльності (банки, валютні та фондові біржі, страхові компанії тощо) подання аудиторських висновків про результати їх фінансово-господарської діяльності для податкових адміністрацій є обов'язковим (ст. 28 Закону України "Про аудиторську діяльність"; постанова Верховної Ради України "Про внесення змін у пункт 7 Постанови Верховної Ради України "Про порядок уведення в дію Закону України "Про аудиторську діяльність" від 26 березня 1996 р.1). Тому вони повинні укласти з аудитором чи аудиторською фірмою договір на проведення аудиту, проте вибір конкретного виконавця, з яким буде укладено договір, залежить від замовника.

  1. Укладенню договору на проведення аудиту можуть передувати так звані переддоговірні контакти, коли замовник надсилає майбутньому виконавцеві (або навпаки) лист-зобов'язан- ня, в якому зазначаються завдання, які необхідно вирішити у процесі проведення аудиту, бажаний масштаб аудиторської перевірки та вказівки на інші істотні умови майбутнього договору. На цей лист аудитор має дати письмову відповідь. Укладення ж договору на проведення аудиту як господарського договору проводиться відповідно до ст. 181 ГК, оскільки чинними нормативними актами про аудит іншого порядку його укладення не передбачено. В аудиторській практиці намітилися два підходи до оформлення договорів: або укладається генеральний договір на проведення аудиту та здійснення інших видів послуг, які документуються угодами - додатками до генерального договору, або укладаються незалежні один від одного договори на кожен вид послуг (робіт), що виконуються для одного замовника.

Аудиторські фірми та окремі аудитори можуть надавати замовникам широкий спектр робіт і послуг: перевірки бухгалтерської звітності; експрес-аналіз; оглядова перевірка; аналіз господарсько-фінансової діяльності; консультації з питань фінансового, податкового, банківського та іншого законодавства; ведення і відновлення бухгалтерського (фінансового) обліку; складання фінансової звітності, а також звітності з цінних паперів, проспектів емісії тощо; складання бізнес-планів та інших техніко-еконо- мічних обгрунтувань тощо[126].

Відповідно до ч. 3 ст. 20 Закону України "Про аудиторську діяльність" у договорі на проведення аудиту можуть бути зазначені такі умови: предмет і строк перевірки, обсяг аудиторських послуг, розмір та умови оплати, відповідальність сторін. За Нормативом 2 "Договір на проведення аудиту", затвердженим Аудиторською палатою України, передбачено, що, крім вищезазначених умов, до договору включаються також такі умови (пункти): мета та масштаб аудиту; можливість доступу виконавця до будь-яких записів, документації та іншої інформації, замовленої у зв'язку з проведенням аудиту; порядок здачі-прий- мання результатів проведеної аудиторської перевірки або наданих послуг; вказівка на те, що у зв'язку із сутністю перевірки або інших властивих аудиту обмежень існує ймовірність того, що якісь істотні помилки у звітності замовника можуть залишитися невіднайденими; обсяг і склад документації, що підлягає передачі замовникові після завершення перевірки; порядок вирішення спорів між сторонами тощо.

Головний обов'язок виконавця за договором на проведення аудиту полягає в тому, щоб своїми силами й засобами виконати певну роботу, а саме - здійснити перевірку фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і передати замовникові її результат. Кінцевий результат діяльності виконавця реалізується у певній матеріальній формі у вигляді аудиторського висновку чи іншого офіційного документа. Аудиторський висновок - це певною мірою результат інтелектуальної діяльності аудитора, що зближує цей договір з договором на виконання науково-дослідних робіт, оскільки предметом цих договорів є створення духовних цінностей, що прийняли матеріаль- ну оболонку. Проте за своїми основними ознаками (предметом, змістом, відповідальністю сторін тощо) договір на проведення аудиту близький до договорів на виконання робіт (підрядних договорів). Відповідно до ч. 2 ст. З Закону України "Про аудиторську діяльність", крім аудиторської перевірки, виконавець за договором може надавати замовникові різні аудиторські послуги у формі надання консультацій з питань бухгалтерського обліку, звітності, оподаткування, аналізу фінансово-господарської діяльності та інших видів економіко-правового забезпечення підприємницької діяльності фізичних та юридичних осіб. Отже, за наявності у договорі на проведення аудиту умов (елементів), властивих договорам про надання послуг, такий договір набуває характеру змішаного договору, в якому переважають елементи договору підряду. Тому доцільно було б включити норми про договір на проведення аудиту до гл. 61 ЦК України серед договорів підрядного типу.

Замовник за договором на проведення аудиту повинен надати виконавцеві необхідну документацію та іншу інформацію, а по завершенні аудитором робіт - прийняти й оплатити їх. Виконання сторонами договору оформляється актом здачі-прий- мання аудиторського висновку або іншого офіційного документа. Оплата виконаних аудитором робіт (послуг) здійснюється за ціною, визначеною угодою сторін. Документом, що визначає розмір та порядок оплати за надані аудиторські роботи і послуги, є протокол узгодження договірної ціни, який є додатком до договору. Типовим договором на проведення аудиту, затвердженим Аудиторською палатою України в 1994 р., передбачено, що оплата за виконану роботу може здійснюватися поетапно або з авансовим платежем.

Згідно зі ст. 25 Закону України "Про аудиторську діяльність" за неналежне виконання своїх зобов'язань аудитор (аудиторська фірма) несе майнову та іншу відповідальність, визначену в договорі відповідно до чинного законодавства, причому розмір майнової відповідальності аудиторів не може перевищувати фактично завданих замовникові збитків. Отже, відповідальність виконавця (аудитора) перед замовником є обмеженою, бо не- одержані замовником доходи не відшкодовуються. Але у вищезазначеному законі немає норм щодо відповідальності замовника перед аудитором. Бажано, щоб форми відповідальності сторін одна перед одною за порушення обов'язків передбачалися у договорах на проведення аудиту.

Запитання і завдання для самоконтролю

  1.  Дайте визначення поняття договору підряду.
  2.  Що таке система "генерального підряду" у договірних підрядних відносинах?
  3.  Дайте визначення поняття договору будівельного підряду.
  4.  Які існують права та обов'язки сторін за договором будівельного підряду?
  5.  Охарактеризуйте відповідальність сторін за договором будівельного підряду.
  6.  Дайте поняття і визначте сторони у договорі на виконання проектних і пошукових робіт.
  7.  Які існують права та обов'язки сторін у договорі на виконання проектних та пошукових робіт?
  8.  Назвіть договори на проведення аудиту.