Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

4. Особливості наступного етапу розслідування у кримінальних справах цієї категорії

Сторінки матеріалу:

  • 4. Особливості наступного етапу розслідування у кримінальних справах цієї категорії
  • Сторінка 2

Провівши першочергові слідчі дії, на підставі здобутих доказів необхідно спланувати подальше розслідування у кримінальній справі. У плануванні необхідно врахувати здобуті під час невідкладних слідчих дій докази, наявну оперативну інформацію, дані документальних ревізій, перевірок тощо. За час проведення перевірок і ревізій доцільно вжити заходів до виявлення й закріплення всіх можливих додаткових доказів, що стосуються не лише фактичних обставин (об'єктивної сторони складу злочину), а й ступеня обізнаності з ними керівників, щоби довести їхній прямий умисел на вчинення протиправних дій.

Невиплата громадянам зарплати, стипендії, пенсії або інших установлених законом виплат утворює склад злочину, коли вона є безпідставною і має місце за період більше ніж один місяць. Не буде складу злочину, якщо зарплату не виплачують на законних підставах (наприклад, через покриття заборгованості працівника перед підприємством), або невиплату зарплати обумовлено об'єктивними причинами (наприклад, відсутністю необхідних для виплати зарплати коштів на рахунках підприємства чи організації).

Необхідно мати на увазі, що заробітна плата - це винагорода, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Заробітна плата виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України. Виплата заробітної плати у будь-якій іншій формі забороняється. Заробітна плата може виплачуватися банківськими чеками. Стаття 23 Закону України "Про оплату праці" передбачає як виняток можливість часткової виплати заробітної плати натурою (за цінами не нижче собівартості), коли це визначено колективним договором, у тих галузях або за тими професіями, де така виплата, що еквівалентна за вартістю оплаті праці у грошовому виразі, є звичайною чи бажаною для працівників, за винятком товарів, перелік яких установлюється Кабінетом Міністрів України. Частка таких виплат не повинна перевищувати 50 відсотків заробітної плати, нарахованої за місяць. Склад злочину, передбаченого ст. 175 КК України, утворює невиплата зарплати як у грошовому виразі, так і в іншій передбаченій законом формі.

Непоодинокі випадки, коли службовими особами підприємств, установ, організацій у виплаті заробітної плати в натуральній формі допускаються факти реалізації продукції за цінами, вищими собівартості.

Доцільно зазначити, що, відповідно до статей 21, 22 Закону України "Про оплату праці", керівник підприємства не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, які погіршують умови, встановлені законодавством, і колективним договором. Норми і гарантії оплати праці, встановлені законодавством для працівників підприємств, установ і організацій усіх форм власності є мінімальними державними гарантіями і тому за договірного регулювання вони не можуть бути погіршені.

Пенсія - це форма соціального забезпечення, яка встановлюється для непрацездатних, а з настанням передбачених законом умов - і для інших категорій громадян, яка гарантує їм соціальне забезпечення за рахунок суспільних фондів. Відповідальність за ст. 175 КК України настає за невиплату будь-якої пенсії, встановленої громадянинові відповідно до закону. Стипендія - вид соціальної виплати, яка встановлюється студентам, слухачам, учням навчальних закладів, а також деяким іншим категоріям громадян з метою матеріального забезпечення їхнього соціального захисту. Склад злочину утворює безпідставна невиплата будь-якої встановленої відповідно до закону стипендії.

Інша встановлена законом виплата - це інша, крім зарплати, пенсії, стипендії, встановлена законом виплата громадянам, яка здійснюється регулярно (щомісячно). Це, зокрема, грошове утримання військовослужбовців та осіб керівного і рядового складу органів внутрішніх справ, окремі види державної соціальної допомоги, доплати, які виплачуються відповідно до законодавства постраждалим громадянам.

Склад злочину, передбаченого ст. 175 КК України, має місце тільки у випадку безпідставної невиплати зарплати, пенсії, стипендії, іншої встановленої законом виплати більше ніж за один місяць, тобто злочин буде закінченим від дня, наступного за тим, в який, відповідно до закону або колективного договору, повинні бути виплачені зарплата, пенсія, стипендія, інша встановлена законом виплата за другий місяць.

На практиці мають місце випадки, коли заробітну плату безпідставно виплачують не в повному обсязі, тобто частково з подальшою тривалою затримкою виплати іншої частини. У таких випадках, за умови, що, загальна сума заборгованості із зарплати перевищує повну місячну зарплату, в діях керівника підприємства буде склад злочину, передбачений ст. 175 КК України.

Суб'єктивна сторона злочину характеризується умисною формою вини. На практиці виникають труднощі у визначенні вини за затримку розрахунку в разі посилання керівника підприємства (організації) на неплатоспроможність або відсутність фінансування з боку держави. Оскільки відсутність коштів - це негативний наслідок дій певних осіб, чи їхньої бездіяльності, чи обставин, що не залежать від волі відповідальних осіб, то в ході досудового слідства необхідно з'ясовувати, в результаті яких саме (законних чи протиправних) та чиїх саме дій (бездіяльності), чи за яких обставин настав цей наслідок.

Для прикладу, якщо керівник під час здійснення господарської діяльності підприємства укладає сумнівну угоду чи з сумнівним партнером, передбачаючи її негативні наслідки для підприємства у вигляді втрати коштів, ці дії безумовно свідчать про наявність у діях такого керівника вини. На наявність вини вказує також ситуація, коли відсутність коштів на рахунку підприємства викликана використанням грошей на: придбання автомобілів, мобільних телефонів, офісних меблів тощо, а не на зарплату і сплату обов'язкових платежів. У таких випадках чітко простежується вина керівників у формі умислу - ці особи усвідомлювали незаконний характер своїх дій, передбачали їхні наслідки та бажали чи свідомо допускали їх настання.

Якщо в процесі звичайної господарської діяльності на підприємстві виникнуть фінансові труднощі, наприклад, через зміни податкової політики в державі чи з інших причин, коли негативні наслідки виникли не через упущення з боку керівника, а через об'єктивні обставини, то не може йти мова про вину керівника. Зокрема, коли підприємство не мало на виплату зарплати необхідних коштів, складу злочину, передбаченого ст. 175 КК України, в діях його керівника не буде.

На практиці поширеними є випадки, коли керівники підприємств пояснюють свої дії щодо спрямування коштів на ті чи інші господарські потреби підприємства, а не на зарплату, посилаючись на те, що коли б вони спрямували ці кошти не на виробничі потреби (основні засоби, пальне, сировина, електроенергія тощо), а на виплату зарплати, зокрема заборгованості із зарплати, то господарська діяльність стала би неможливою і підприємство дійшло б до банкрутства. У таких випадках необхідно керуватися вимогами ст. 15 Закону України "Про оплату праці", що оплата праці здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання оплати праці.

Також мають місце випадки, коли одним працівникам підприємства (зазвичай друзям і родичам керівників підприємства) зарплата виплачується, а іншим безпідставно не виплачується. Дії таких керівників повністю охоплюються складом злочину, передбаченого ст. 175 КК України, і не потребують кваліфікації за іншими статтями КК України (за відсутності службового підроблення).

Суб'єкт злочину, передбаченого ст. 175 КК України,- спеціальний. Ним може бути керівник підприємства, установи чи організації незалежно від форм власності. На деяких підприємствах можуть одночасно працювати генеральний директор, голова правління та ін., тому необхідно мати на увазі, що керівником підприємства (організації, установи) є особа, яка діє без доручення від імені підприємства, розпоряджається його майном, зокоема грошима, має право здійснювати угоди, приймати на роботу і звільняти з роботи працівників. Громадянин - підприємець, який використовує найману працю, не може бути визнаним суб'єктом, передбаченим ст. 175 КК України. Це стосується і фізичних осіб засновників підприємств, які не є їх керівниками.

Згідно з судовою практикою окремих регіонів України, неможливо притягнути до кримінальної відповідальності за ст. 175 КК України керівника, якого на час порушення кримінальної справи звільнено з посади. Такі особи позбавлені можливості виплатити заробітну плату до притягнення їх до кримінальної відповідальності і використати передбачену ч. З ст. 175 КК України можливість бути звільненим від кримінальної відповідальності.

На практиці також можуть бути випадки, коли керівники відповідних підприємств, установ, організацій, які допустили умисну невиплату заробітної плати, з метою уникнення кримінальної відповідальності звільняються з керівних посад, а коли постає питання відповідальності, стверджують, що звільнилися вони не з власної ініціативи, і коли б продовжували працювати, то ліквідували б заборгованість з оплати праці. У таких випадках слід ретельно все перевірити, звернувши особливу увагу на тривалість перебування на посаді, час виникнення заборгованості, причини її виникнення, щоб довести умисел працівника на вчинення злочину.

Крім цього, мають місце випадки, коли на рахунок господарського товариства (ВАТ, ТзОВ тощо) надходять кошти, за які за рішенням вищих (колегіальних) органів управління (наприклад, загальних зборів, акціонерів, зборів засновників, правління) здійснюється придбання техніки, обладнання тощо, а зарплата при цьому не виплачується. У таких випадках необхідно мати на увазі, що відповідно до статутів таких товариств рішення, прийняті вищими органами управління, є обов'язковими для керівників. За таких обставин, коли відповідне колегіальне рішення вищого органу управління товариства справді мало місце, складу злочину в діях керівника не буде. Тому в ході слідства необхідно з'ясовувати, чи справді приймалося таке рішення, на що іноді посилаються керівники підприємств. Для цього необхідно допитувати членів таких органів, вилучати протоколи їхніх засідань тощо.

Одночасно мають місце факти, коли керівники підприємств (організацій) не виплачують зарплати, пояснюючи свої дії вказівками вищого керівництва, коли підприємство, яке не виплачує зарплату, є філією чи структурним підрозділом іншого підприємства. У таких випадках необхідно способом допитів вищих керівників і вилучення відповідних документів з'ясовувати, чи справді такі вказівки мали місце. За їхньої наявності, можливо, склад злочину, передбаченого ст. 175 КК України, буде в діях того вищого керівника, який дав такі вказівки.

> На завершальному етапі розслідування у кримінальних справах про злочини, передбачені ст. 175 КК України, перед пред'явленням обвинувачення в остаточній редакції необхідно ретельно проаналізувати всі зібрані докази, які, передусім, підтверджують об'єктивну та суб'єктивну сторони скоєного злочину, характеризують особу обвинуваченого, визначають розміри безпідставно невиплаченої зарплати, пенсії, стипендії, іншої встановленої законом виплати громадянам.