Нейтралітет у міжнародному праві
Сторінки матеріалу:
- Нейтралітет у міжнародному праві
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
- Сторінка 6
Вступ
Актуальність теми. Нейтралітет - феномен міжнародних відносин, що є відповіддю елемента системи міжнародних відносин (держави) на виклики та загрози існування самої системи загалом та цього її елемента зокрема. Нейтралітет - це похідна від певного типу взаємодії суб'єктів міжнародних відносин - конфлікту або війни. Будучи динамічним явищем, нейтралітет еволюціонує в процесі розвитку системи міжнародних відносин від однієї до іншої, набуваючи нових ознак і відкидаючи застарілі засади. Він є особливим міжнародно-правовим статусом держави і розглядається, як загальноприйнята формула в сучасному міжнародному праві.
Інтерес, який виявляється нині до міжнародно-правового інституту нейтралітету, зумовлений багатьма факторами, що мають різні історико-правові детермінанти. Поява поняття «нейтралітет» сходить ще до періоду античності. Спочатку під нейтралітетом розумівся нейтралітет тієї або іншої держави під час війни, проте надалі виникли такі його різновиди, як позитивний і постійний нейтралітет. Сьогодні нейтралітет, як інститут міжнародного гуманітарного права, є, передусім, інструментом, покликаним захистити населення держави від лихоліть, пов'язаних зі збройним конфліктом та його наслідками.
Міжнародно-правові проблеми нейтралітету жваво розглядалися в монографічних працях та підручниках такими іноземними правниками, як А.-В. Гефтер, Г. Йєллінек, А. Карназа, Й.Л. Клюбер, Ф. Лист, К. Пьолітц, А. Цорн, Ю. Шмельцінг та інші вчені. Окремі аспекти постійного нейтралітету висвітлені у роботах таких відомих юристів-міжнародників, як В.П. Даневський, П.Є. Казанський, Л.О. Камаровський, Д.І. Каченовський, Б.Е. Нольде, Ф.Ф. Мартенс, В.А. Уляницький та інші.
Мета і завдання дослідження. Мета роботи полягає в дослідженні теоретичних і практичних проблем нейтралітету як самостійного інституту сучасного міжнародного права.
Мета дослідження зумовлює необхідність вирішення таких завдань:
- визначити сутність нейтралітету в міжнародно-правовому аспекті, його принципи та форми;
- розглянути нейтралітет як вид статусу держави та особливості постійного нейтралітету в міжнародному праві;
- дослідити практичний досвід застосування нейтралітету країнами як особливого статусу в міжнародному праві;
- проаналізувати нейтралітет як стратегію зовнішньополітичної діяльності України та розгляд шляхів вирішення цього питання.
Об'єкт і предмет дослідження. Об'єктом дослідження є нейтралітет як самостійний інститут міжнародного права.
Предметом дослідження є доктрина міжнародного та національного права; міжнародні і національні нормативно-правові акти, судова практика в межах тематики дослідження.
Методи дослідження. Для досягнення мети і вирішення поставлених завдань дослідження в роботі використані загальнонаукові і спеціальні методи пізнання правових явищ: індукції, системно-структурний, системно-функціональний, порівняльний, формально-логічний, історично-правовий, порівняно-правовий.
Обгрунтованість і достовірність положень, висновків, рекомендацій. Положення, висновки і рекомендації, наведені в роботі, є обґрунтованими і достовірними, тобто реально існуючими в теоретичній і практичній галузях.
Наукове значення отриманих результатів полягає в тому, що вони являються внеском у розвиток загальнотеоретичних положень про міжнародний нейтралітет та практичних питань його дослідження у міжнародному праві. Теоретична значимість дослідження визначається тим, що воно дозволяє визначити місце і роль нейтралітету в системі міжнародного права, а також зробити певні висновки щодо його перспектив.
Практичне значення отриманих результатів. Отримані результати дослідження можуть бути використані в подальшій науковій розробці концепції нейтралітету як в теоретичному плані, так і стосовно до держав, що встановив цей статус. Основні положення бакалаврської роботи можна використовувати при викладанні дисциплін «Міжнародне публічне право», «Право міжнародної безпеки», «Міжнародне гуманітарне право».
Апробація результатів роботи. Отримані в процесі бакалаврського дослідження результати обговорювались на кафедрі міжнародного права Інституту права імені Володимира Сташиса Класичного приватного університету.
1. Поняття і характеристика нейтралітету в сучасному міжнародному праві