Висновки до розділу 1

 

Проведене дослідження загальної характеристики фіктивного підприємництва дозволяє зробити такі висновки:

1. Підприємницька діяльність і ринкові відносини розвивалися залежно від державного устрою і ставлення держави до приватної власності. Передумовою виникнення фіктивного підприємництва є підприємницька діяльність.

2. Приватна власність, ринкові відносини, що є основою підприємницької діяльності набули практичного і теоретичного розвитку в країнах Західної Європи. Через історичні обставини підприємницька діяльність на території нашої держави не мала високого рівня розвитку.

3. У зв'язку з категоричною забороною і неврегульованістю соціалістичною державою ринкових відносин, приватної власності і підприємницької діяльності, фіктивне підприємництво розвинулось у формі фіктивних кооперативів.

4. Законодавство радянського періоду, встановлювало відповідальність за приватнопідприємницьку діяльність, що в умовах відсутності правового регулювання такої діяльності сприяло розвитку фіктивного підприємництва.

5. В Україні, внаслідок правової неузгодженості діяльності суб'єктів господарювання, пов'язаної з відповідальністю за фінансові правопорушення, фіктивне підприємництво набуло нових видів і форм в стратегічних для економіки держави сферах: і становить суспільну небезпеку.

 6. Пропонується доповнити ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Порушення порядку провадження господарською діяльністю", після слів: "Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом", словами: "або провадження господарської діяльності суб'єктом господарювання зареєстрованого з порушення порядку (встановлених правових норм) реєстрації без перереєстрації його в державних органах  власником (співвласниками) після придбання суб'єкта господарювання і далі за текстом.

7. Доповнити ст. 166-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення "Неправомірні угоди між підприємцями" після слів "Укладення угод, спрямованих на встановлення (підтримування) монопольних цін (тарифів), знижок, надбавок (доплат), націнок, розподіл ринків за територіальним принципом, асортиментом товарів, обсягом їх реалізації чи закупівель або за колом споживачів чи за іншими ознаками з метою їх монополізації, усунення ринку або обмеження доступу до нього продавців, покупців, інших підприємців", словами: "або укладення угод спрямованих на сприяння заволодінню товарно-матеріальними, грошовими цінностями, ухилення від оподаткування іншими суб'єктами господарювання тощо" і далі за текстом.

8. Пропонується наукове визначення узагальненого поняття соціального явища фіктивного підприємництва, як неіснуючої, недійсної, нелегітимної (незаконної) відповідно до встановленого законодавства господарської комерційної діяльності, яка проваджується від імені (фіктивних) суб'єктів господарювання різних видів і форм, або з використанням тільки їх реквізитів як засобу  для заволодіння товарно-матеріальними цінностями або отримання інших неконтрольованих прибутків. Наслідки незаконної діяльності вчинених при фіктивному підприємництві (проступків або злочинів) скоєних винними особами регулюються відповідним законодавством.

 9. Пропонується наукове поняття "фіктивного підприємства", як суб'єкта господарювання зареєстрованого в державних органах з порушенням порядку (правових норм) державної реєстрації (на підставних, судимих, недієздатних та інших осіб, за підробленими засновницькими документами, не перереєстрованого в державних органах після придбання новим власником, порушує порядок подання звітів про зміну свого місцезнаходження та порядок подання податкових декларацій і фінансової звітності тощо). Від його імені здійснюється фіктивне підприємництво, тобто укладаються неправомірні угоди з певною метою, створюються умови для здійснення іншими фізичними чи юридичними особами протиправної діяльності поза державним контролем, ухилення від сплати податків тощо. Наявність функціонування такого підприємства приводить до його ліквідації у судовому порядку шляхом визнання установчих документів та укладених ним угод недійсними і скасування державної реєстрації. Наслідки протиправних дій осіб винних у створенні або використанні фіктивного підприємства регулюються відповідним законодавством;

 Реалізація змін до законодавчих норм дозволить правоохоронним органам більш ефективно виявляти та розкривати правопорушення, які скоюються в сфері господарсько-підприємницької діяльності, правильно кваліфікувати такі діяння та призначати відповідні покарання адміністративними, слідчо-судовими органами.