ВИСНОВКИ РОЗДІЛУ 2
- Обґрунтовано, що від вибору форм, методів, технологій і педагогічних прийомів залежить реалізація конкретних концепцій підготовки різних категорій юристів, у т.ч. слідчих. Так створюються не тільки оптимальні умови для якісної підготовки співробітників, але й забезпечується трансформація нових наукових знань і прогресивного досвіду в зміст підготовки.
- Специфіка форм і методів криміналістичної підготовки слідчих МВС обумовлюється наступними найбільш важливими групами факторів: змістом і цілями криміналістичної підготовки слідчих; психолого-педагогічними закономірностями підготовки слідчих; умовами, у яких здійснюється підготовка (контингентом слухачів і викладачів, місцем, часом, тривалістю навчання, його періодичністю, наявністю технічних засобів). З урахуванням впливу вищезгаданих факторів запропоновані оптимальні форми і методи проведення криміналістичної підготовки слідчих на різних стадіях криміналістичного навчання (різних розділів криміналістики).
- На основі вищезгаданих факторів виокремлено основні форми і методи удосконалення криміналістичної підготовки в роботі зі слухачами, викладачами і засобами забезпечення підготовки.
- Найбільш складною для реалізації в підготовці і важливою в слідчій діяльності є психологічна готовність фахівця, частиною якої є тактико-психологічний компонент криміналістичної підготовки. В існуючій системі криміналістичного навчання відпрацьовування власне тактичних прийомів практично не здійснюється. У зв'язку з цим у роботі розглянуті психогенні фактори, властивій роботі слідчого, запропонований комплекс заходів і елементів практичних занять, що призначені для удосконалення тактико-психологічної готовності слідчого.
- З метою закріплення отриманих у ході криміналістичної підготовки тактико-психологічних навичок і в зв'язку з наявністю в сучасній організації практики істотних недоліків - запропоновані найбільш ефективні форми проведення стажування слухачів у практичних підрозділах.
- На основі аналізу можливостей удосконалення криміналістичної підготовки слідчих із застосуванням різних інформаційних технологій, виділені найбільш доцільні випадки застосування нових інформаційних технологій у системі криміналістичної підготовки, такі як: перевірка закріплення теоретичного матеріалу; удосконалення подачі досліджуваного матеріалу; відпрацювання навичок організації процесу розслідування; придбання навичок використання електронних баз даних криміналістичних і інших обліків; вивчення методики розслідування злочинів, зв'язаних із застосуванням інформаційних технологій; вивчення методики розслідування злочинів у сфері економіки. Відзначені напрямки дозволять більш цілеспрямовано й ефективно впроваджувати інформаційні технології в систему криміналістичної підготовки слідчих.
- Потреби сучасної слідчої практики ставлять задачу використання слідчими більш широкого спектра знань, взаємозв'язаних із криміналістичною підготовкою, але не запропонованих у процесі навчання. Цього вимагає проведення розслідування, наприклад, злочинів у сфері економіки, злочинів у сфері інформаційних технологій і т.д. У зв'язку з цим потрібне вивчення і наповнення криміналістики, у подальшому - криміналістичної підготовки - більш широким спектром знань, умінь і навичок, що відповідають напрямкам діяльності фахівців. У роботі представлені пропозиції по удосконаленню криміналістичної підготовки відносно розслідування злочинів у сфері інформаційних технологій.
- Обґрунтовано твердження про те, що якість криміналістичної підготовки слідчих визначається не тільки якістю і змістом криміналістичної підготовки на конкретному етапі, але і системним дослідженням і використанням результатів вивчення практичного досвіду в проведенні криміналістичної підготовки.
- З метою постійного удосконалення криміналістичної підготовки слідчих, зокрема кваліфікації, професійної майстерності і досвіду викладацького складу, виділені джерела придбання зазначеного досвіду, запропонований перелік найбільш ефективних форм організації процесу дослідження й узагальнення передового і негативного досвіду криміналістичної підготовки, проаналізовані особливості застосування цих форм відповідно змісту й особливостям криміналістичної підготовки.