Стаття 959. Огляд товару

1. Товарний склад зобов´язаний за свій рахунок оглянути товар при прийнятті його на зберігання для визначення його кількості та зовнішнього стану.

2.  Товарний склад зобов´язаний надавати поклажодавцеві можливість оглянути товар або його зразки протягом усього часу зберігання, а якщо предметом зберігання є речі, визначені родовими ознаками, — взяти проби та вжити заходів, необхідних для забезпечення його схоронності.

3. Товарний склад або поклажодавець при поверненні товару має право вимагати його огляду та перевірки якості. Витрати, пов´язані з оглядом речей, несе сторона, яка вимагала огляду та перевірки.

Якщо при поверненні товару він не був спільно оглянутий або перевірений товарним складом та поклажодавцем, поклажодавець має заявити про нестачу або пошкодження товару у письмовій формі одночасно з його одержанням, а щодо нестачі та пошкодження, які не могли бути виявлені при звичайному способі прийняття товару, — протягом трьох днів після його одержання. У разі відсутності заяви поклажодавця вважається, що товарний склад повернув товар відповідно до умов договору.

Якщо при поверненні товару він не був сумісно оглянутий і перевірений товарним складом та поклажодавцем, поклажодавець має заявити про нестачу або пошкодження товару у письмовій формі одночасно з його одержанням, а щодо нестачі та пошкодження, які не могли бути виявлені при звичайному способі прийняття товару, — протягом трьох днів після його одержання. У разі відсутності заяви поклажодавця вважається, що товарний склад повернув товар відповідно до умов договору.

Товарний склад зобов´язаний у своїх інтересах та в інтересах поклажодавців здійснювати перевірку при прийманні товару його кількості, зовнішнього вигляду за власний рахунок. У випадку втрати чи пошкодження товару товарний склад звільняється від відповідальності лише за умови, якщо доведе, що шкідливі властивості не були помічені зберігачем, незважаючи на прийняті заходи.

Норми даної статті передбачають, що поклажодавець має право на періодичний огляд переданого на зберігання майна, щоб переконатися у його схоронності. Перевіряти зразки товарів та застосовувати необхідні заходи для забезпечення схоронності товарів. Товарний склад у випадку забезпечення належної якості речей вправі застосувати необхідні додаткові заходи, не отримуючи на це згоди поклажодавця. У випадку, коли стан товару потребує істотних змін у зберіганні, погоджені сторонами в договорі, закон передбачає обов´язок товарного складу повідомити поклажодавця про вжиті заходи. На товарний склад покладається обов´язок скласти акт у випадку виявлення пошкоджень товару, що не обумовлені договором або природною втратою. Поклажодавець повинен бути повідомлений про це в день складання акту.

Сторони при поверненні товару мають право вимагати огляду для перевірки кількості, якості та належного стану товару. Товар вважається повернутим у відповідності до умов договору складського зберігання, якщо у поклажодавця не було зауважень щодо кількості, якості при прийманні, а також при відсутності письмової заяви поклажодавця (якщо при поверненні товару огляд не проводився). Письмова заява повинна бути направлена складу після отримання товару, а якщо нестача чи пошкодження товару не могли бути встановлені при звичному прийомі товару, то заява повинна бути направлена протягом трьох днів. Якщо строк пропущений, то обов´язок довести факт нестачі або пошкодження товару внаслідок неналежного зберігання на товарному складі покладається на поклажодавця.