№ 2. Процедура внесення змін і доповнень до Конституції України
Сторінки матеріалу:
- № 2. Процедура внесення змін і доповнень до Конституції України
- Сторінка 2
Ініціювання внесення змін до Конституції
Суб'єктами права подання до Верховної Ради України законопроектів про внесення змін до Конституції України, пропозицій і поправок до таких законопроектів є Президент України та народні депутати України (не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради щодо законопроектів про внесення змін до розділів І, ІІІ і ХІІІ Конституції і не менш як одна третина щодо усіх інших законопроектів).
Ініціатор подання до парламенту законопроектів про внесення змін до Основного Закону, пропозицій та поправок до нього подає їх до Верховної Ради із письмовим поданням за своїм підписом (підписами), при цьому підпис народного депутата не відкликається.
Варто наголосити, що законопроект про внесення змін до розділу I "Загальні засади", розділу III "Вибори. Референдум" і розділу XIII "Внесення змін до Конституції України" не повинен містити положень про внесення змін до інших розділів Конституції України, за винятком лише редакційно уточнюючих змін, які викликані відповідними змінами норм розділів I, III, XIII Конституції. Затвердження всеукраїнським референдумом таких редакційно уточнюючих змін не виключає прийняття в майбутньому Верховною Радою змін до тих же положень відповідно до ст. 155 та ч. 2 ст. 158 Конституції України. Так само законопроект про внесення змін до інших розділів Конституції, окремо поданий до Верховної Ради, не повинен містити положень, які у зв'язку із системною єдністю норм Основного Закону зумовлюють необхідність внесення змін до розділів І, ІІІ і ХІІІ Конституції. У разі виникнення необхідності одночасного комплексного внесення змін як до розділів Конституції України, зазначених у ст. 155, так і до розділів, зазначених у ч. 1 ст. 156 Основного Закону, ініціатор подання таких змін подає до Верховної Ради одночасно два окремих законопроекти (пов'язані законопроекти). Такі законопроекти повинні містити також положення, які передбачають поєднане та узгоджене в часі набрання ними чинності, та згідно з якими в разі неприйняття Верховною Радою чи незатвердження всеукраїнським референдумом одного із них інший, пов'язаний з ним, не набирає чинності.
Подання до парламенту законопроекту про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції супроводжується одночасним поданням і законопроекту, яким передбачається виділення коштів з Державного бюджету на проведення всеукраїнського референдуму щодо змін Конституції.
Пояснювальна записка до законопроекту про внесення змін до Основного Закону, крім загальних положень, повинна висвітлювати також питання:
- щодо того, чи прийняття поданого відповідно до ст. 154 Конституції України законопроекту не потребує викликаного системною єдністю норм Конституції України одночасного внесення змін до розділів Конституції України, зазначених у ст. 156 Конституції України;
- щодо відповідності поданого законопроекту вимогам ч. 2 ст. 156 Конституції України;
- про те, чи прийняття запропонованих у законопроекті змін до Конституції України не призведе до порушення міжнародних зобов'язань України;
- щодо політичної, соціальної, економічної доцільності (чи необхідності) прийняття такого законопроекту взагалі;
- про наявність чи відсутність у законопроекті таких положень (або подібних до них), які в раніше наданих висновках та прийнятих рішеннях Конституційного Суду України визнавалися такими, що скасовують чи обмежують права та свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України;
- стосовно того, чи існують сумніви щодо відповідності законопроекту вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України;
- про наявність раніше наданого висновку Конституційного Суду України щодо відповідності законопроекту вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України, якщо законопроект повторно подано до Верховної Ради в незмінній редакції його положень;
- стосовно правових наслідків для суб'єктів правовідносин, які можуть настати у зв'язку з внесенням до чинної Конституції України запропонованих у законопроекті змін;
- щодо повноти, чіткості, несуперечливості та системності регулювання положеннями запропонованого законопроекту відповідних суспільних відносин на конституційному рівні, та чи потребуватиме поданий законопроект прийняття до нього пропозицій і поправок, у тому числі редакційно уточнюючого характеру;
- про виділення коштів з Державного бюджету України на проведення всеукраїнського референдуму щодо змін до Конституції України.
Альтернативні законопроекти подаються до Верховної Ради лише протягом 14 днів після надання народним депутатам законопроекту про внесення змін до Конституції. У разі підписання народним депутатом письмового подання про внесення двох і більше альтернативних законопроектів його підпис у поданнях щодо внесення другого і наступних за часом таких законопроектів не підлягає врахуванню.
За письмовим зверненням ініціатора подання до Верховної Ради законопроекту про внесення змін до Конституції або за письмовою вмотивованою пропозицією народного депутата Верховна Рада може відкликати із Конституційного Суду України своє звернення про надання висновку останнім щодо відповідності цього законопроекту вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України у будь-який час до дня його першого розгляду на пленарному засіданні Конституційного Суду. Постанову про відкликання свого звернення Верховна Рада приймає більшістю голосів народних депутатів від її конституційного складу. Щодо конкретного законопроекту це питання у парламенті може порушуватися лише один раз.
Попередня підготовка законопроекту та прийняття його до розгляду
Головний комітет та інші комітети, яким була доручена підготовка до розгляду питання про включення законопроекту про внесення змін до Конституції до порядку денного сесії Верховної Ради та про порядок продовження роботи над ним, відповідно до предметів їх відання готують відповідні висновки. У разі наявності своєчасно поданих альтернативних законопроектів зазначені висновки готуються щодо кожного з них. Пов'язані ж законопроекти готуються до включення їх до порядку денного парламентської сесії Верховної Ради одним питанням. Отже, головний комітет подає Верховній Раді висновки щодо:
- включення чи невключення до порядку денного парламентської сесії відповідного законопроекту;
- того, який з альтернативних законопроектів про внесення змін до Конституції включити до порядку денного парламентської сесії чи не включати жодного (якщо альтернативні законопроекти є);
- строку прийняття Верховною Радою постанови про звернення до Конституційного Суду стосовно законопроекту про внесення змін до Конституції України;
- доцільності створення тимчасової спеціальної комісії для продовження роботи над законопроектом після його включення до порядку денного.
До поданих висновків головний комітет готує необхідні проекти актів для прийняття Верховною Радою рішень щодо них. Зазначені проекти актів візуються і подаються до парламенту головним комітетом. Якщо останній не подає до своїх висновків проекти актів, то Голова Верховної Ради України на пленарному засіданні вносить їх від свого імені.
Висновки комітетів, додані до них проекти рішень Верховної Ради та інші необхідні матеріали надаються народним депутатам не пізніш як за 10 днів до дня розгляду парламентом питання про включення законопроекту про внесення змін до Конституції до порядку денного сесії. Причому це питання розглядається виключно за процедурою повного обговорення.
Верховна Рада включає до порядку денного своєї сесії законопроект про внесення змін до Конституції для того, щоб направити його із зверненням до Конституційного Суду України для отримання висновку щодо відповідності законопроекту вимогам ст.ст. 157 і 158 Основного Закону, попередньо схвалити законопроект і прийняти його чи прийняти і направити його главі держави для винесення на всеукраїнський референдум. Рішення про включення такого законопроекту до порядку денного парламентської сесії приймається більшістю голосів народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради.
За результатами обговорення питання Верховна Рада України може прийняти рішення про:
а) включення законопроекту (одного з альтернативних), обох пов'язаних законопроектів до порядку денного своєї сесії;
б) включення законопроекту (одного з альтернативних), обох пов'язаних законопроектів до порядку денного своєї сесії та одночасне звернення до Конституційного Суду про надання ним висновку щодо відповідності законопроекту (обох пов'язаних законопроектів) вимогам ст.ст. 157 і 158 Конституції України;
в) відкладення прийняття рішення щодо включення законопроекту (альтернативних законопроектів), обох пов'язаних законопроектів до порядку денного сесії.
У разі якщо жодне із зазначених рішень не підтримано Верховної Радою, законопроект вважається таким, що знятий з парламентського розгляду. А у разі включення законопроекту до порядку денного Верховна Рада може прийняти рішення про створення тимчасової спеціальної комісії як головної для продовження роботи над цим законопроектом.
Обговорення і схвалення законопроекту
У разі прийняття Верховною Радою рішення про опублікування законопроекту про внесення змін до Конституції України для всенародного обговорення пропозиції і зауваження, що надійшли в ході такого обговорення, узагальнюються і попередньо розглядаються парламентськими профільними комітетами, яким доручено опрацювання законопроекту. Узагальнені матеріали комітети надсилають головному комітету, який їх остаточно опрацьовує і доповідає про них Верховній Раді. Після цього комітети готують відповідні висновки для розгляду Верховною Радою питання про прийняття постанови про звернення до Конституційного Суду України. Одночасно готується на перше читання й законопроект, яким передбачається виділення коштів з Державного бюджету для проведення всеукраїнського референдуму, якщо законопроект про внесення змін до Основного Закону стосується розділів І, ІІІ чи ХІІІ Конституції України.
Звернення Верховної Ради до Конституційного Суду України про надання ним висновку щодо відповідності законопроекту про внесення змін до Конституції вимогам ст.ст. 157 і 158 Основного Закону приймається у формі постанови. До цього звернення додається текст зареєстрованого законопроекту. Таке звернення разом із необхідними матеріалами невідкладно направляється Головою Верховної Ради до Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України після отримання цього звернення встановлює, чи не передбачають пропоновані зміни до Конституції скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина, чи не спрямовані вони на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституційний Суд також перевіряє, чи вже минув рік з дня прийняття Верховною Радою рішення щодо цього законопроекту, якщо він вже розглядався Верховною Радою і закон тоді не був прийнятий, і чи не змінює Верховна Рада вдруге за строк своїх повноважень одні й ті самі положення Конституції України.
Отриманий Верховною Радою висновок Конституційного Суду невідкладно надається народним депутатам, направляється Президентові України, і про його отримання головуючий на найближчому пленарному засіданні Верховної Ради робить відповідне повідомлення.