№1. Прокурорський нагляд за виконанням кримінальних покарань
Законність - один з головних принципів діяльності держави (ст. 8 Конституції України). Задля її забезпечення в процесі виконання кримінальних покарань здійснюється: 1) прокурорський нагляд; 2) відомчий контроль та перевірка виконання планових заходів; 3) контроль органів державної влади; 4) громадський контроль.
Згідно із Законом України "Про прокуратуру" на цей орган покладається функція нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Така діяльність здійснюється Генеральним прокурором України і підлеглими йому прокурорами (ст. 22 КВК України). Зокрема, ними контролюється: 1) додержання законів про права і свободи громадян, захист їх честі і гідності; 2) відповідність актів органів та установ, які виконують кримінальні покарання, вимогам Конституції України та чинним законам.
Перевірки проводяться за заявами та іншими повідомленнями про порушення законності, що вимагають прокурорського реагування, а за наявності підстав - також із власної ініціативи прокурора.
При здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право: 1) безперешкодно входити в приміщення підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та підпорядкованості; 2) мати доступ до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки; 3) вимагати від керівників та колегіальних органів проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих структур; 4) викликати посадових осіб і громадян, вимагати від них усних або письмових пояснень щодо порушень закону.
Для виявлення порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право: 1) у будь який час відвідувати місця тримання затриманих, попереднього ув'язнення, установи, де засуджені відбувають покарання, установи для примусового лікування і перевиховання, опитувати осіб, що там перебувають, знайомитись з документами, на підставі яких ці особи затримані, заарештовані, засуджені або до них застосовано заходи примусового характеру; 2) порушувати в установленому законом порядку кримінальну справу, дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, передавати матеріали на розгляд громадських організацій; 3) давати приписи про усунення очевидних порушень закону; 4) вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли; 5) звертатись до суду із заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Прокурор зобов'язаний негайно звільнити особу, яка незаконно перебуває в місцях тримання затриманих, попереднього ув'язнення, позбавлення волі або в установі для виконання заходів примусового характеру. Постанови і вказівки прокурора щодо додержання встановлених законодавством порядку і умов тримання затриманих, заарештованих, засуджених до позбавлення волі та виконання інших покарань, а також осіб, до яких застосовано заходи примусового характеру, є обов'язковими. Вони виконуються невідкладно або в передбачені законом чи визначені прокурором терміни.