2.2. Правовий статус Державного Ощадного банку України.
Сторінки матеріалу:
- 2.2. Правовий статус Державного Ощадного банку України.
- Сторінка 2
Історію виникнення та функціонування ощадних банків на території України було викладено у попередньому підрозділі дослідження. У цьому ж підрозділі метою є аналіз правового статусу Державного ощадного банку України в сучасний період, задля визначення подальших перспектив розвитку цього банку у найближчому майбутньому.
Державний Ощадний банк України було створено на базі колишнього Ощадного банку УРСР - української філії Ощадбанку СРСР. Новітня історія банку розпочинається у статусі Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України, що діяв у відповідності до Закону України від 20 березня 1991 року N 872-XII "Про банки і банківську діяльність", яким було визначено основи правового статусу Ощадного банку, його основні функції та умови діяльності щодо процентних ставок, нагляду та контролю, а також державні гарантії щодо збереження вкладів і цінних паперів громадян в Ощадному банку України та їх видачу вкладникам на першу вимогу. [102][184]
Нова сторінка Ощадбанку розпочинається 20 травня 1999 року, коли Розпорядженням Президента України було доручено Кабінету Міністрів України здійснити заходи щодо перетворення Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України у відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", 100 відсотків акцій якого належать державі. Метою ухвалення відповідних рішень було вдосконалити структуру та організацію управління Державним спеціалізованим комерційним ощадним банком України, створення умов для більш ефективної реалізації державою прав власника і забезпечення прозорості та стабільності діяльності банку. [246][185] На виконання Указу Президента України 21 травня 1999 р. N 876 було прийнято Постанову Кабінету Міністрів України "Про деякі питання управління Державним спеціалізованим комерційним ощадним банком України", якою здійснено перетворення Державного спеціалізованого комерційного ощадного банку України у відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України". Банк визнавався правонаступником прав і обов'язків колишнього Ощадбанку із статутним фондом у розмірі 100 млн. гривень, що закріплено у власності держави. Реєстрацію банку здійснив Національний банк України, а Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язувалась зареєструвати інформацію про випуск акцій і здійснити його до 1 червня 1999 року. [205][186]
Сьогодні Ощадбанк - це один з найбільших банків України. У його системі працює 34 тис. співробітників, 6,5 тис. відділень, банк обслуговує 93 млн. рахунків. Єдину систему банку становлять його центральний апарат, філії, територіально відокремлені безбалансові відділення і представництва. Структура банку будується за принципом централізації з вертикальним підпорядкуванням і складається з:
- центрального апарату;
- філій Банку, що виділені на окремий баланс;
- обласних управлінь, Головного управління по м. Києву та Київській області, Кримського республіканського управління;
- відділень;
- територіально відокремлених безбалансових відділень;
- представництв.
Філії, територіально відокремлені безбалансові відділення та представництва банку не є юридичними особами і діють від імені банку на підставі положень про них. Положеннями визначається їх компетенція, функції, інші питання діяльності та підпорядкування.
Банк надає Національному банку України фінансову і статистичну звітність про свою роботу, його операції, стан ліквідності, платоспроможності, прибутковості з метою оцінки його фінансового стану. Форми звітності, методика її складання, періодичність та строки подання звітності встановлюються Національним банком України відповідно до законодавства.
Банківське законодавство гарантує прозорість у діяльності банку. Так фінансова звітність банку щороку перевіряється незалежним аудитором. Після підтвердження аудитором достовірності та повноти інформації, поданої у річній фінансовій звітності, банк публікує її не пізніше ніж 1 червня року, що настає за звітним періодом, у газетах "Урядовий кур'єр" чи "Голос України". Публікуються також і квартальні баланси, звіти про прибутки (збитки) тощо.
Сьогодні система Ощадного банку фактично є частиною державної інфраструктури, як пошта, дороги чи телефон. [148][187] Сутність Ощадного банку відтворюється у виконанні певних функцій, а саме: отримання прибутку та збільшення цінності для свого акціонера - держави; задоволення потреб масової клієнтури, включаючи, головним чином, громадян України в гарантованому заощадженні та накопиченні коштів; реалізація попиту на банківські послуги з боку фізичних осіб, корпоративних клієнтів приватної та державної форм власності; реінвестиція залучених коштів в українську економіку; виконання функції агента державної гарантії повернення заощаджень; підтримка державної функції забезпечення економічного суверенітету; обслуговування державних програм соціального та економічного розвитку, базуючись на загальних засадах комерційної діяльності; в межах державної програми соціальної підтримки обслуговування верств населення, як правило із найнижчими доходами, що не мають альтернативної можливості отримувати банківські послуги; підвищення ефективності впровадження соціальних програм за рахунок створення замкнутого кола ресурсів державних підприємств, залучених до виконання соціальних програм на рівні країни.
Згідно ст. 21 Статуту, відповідно до мети своєї діяльності Ощадбанк: залучає та розміщує кредити; приймає вклади (депозити) від фізичних і юридичних осіб; провадить операційну діяльність, зокрема щодо збереження коштів клієнтів, розрахункове та касове обслуговування клієнтів тощо; провадить інвестиційну діяльність, зокрема залучає та розміщує кошти на внутрішньому та зовнішньому ринку тощо; придбаває за власні кошти засоби виробництва для передачі їх в оренду; провадить фінансову діяльність, в тому числі щодо управління власним та залученим капіталом; провадить діяльність з випуску та обігу цінних паперів; виконує функції страхового посередника, а також може виконувати функції реєстратора державного реєстру застав рухомого майна; здійснює випуск платіжних документів (чеків, акредитивів тощо), їх купівлю, продаж та зберігання, а також інші операції з ними; здійснює купівлю і продаж в Україні та за кордоном банківських металів; залучає і розміщує дорогоцінні метали (у тому числі банківські метали) на рахунках і вкладах, а також здійснює інші операції із зазначеними цінностями відповідно до міжнародної банківської практики; здійснює операції з касового обслуговування державного бюджету за угодами, укладеними з Державним казначейством; провадить інші види діяльності, не заборонені законодавством. [265] [188]
Банк відповідно до наданої йому Національним банком України банківської ліцензії має право здійснювати такі банківські операції:
- приймання вкладів (депозитів) від фізичних і юридичних осіб;
- відкриття та ведення поточних рахунків клієнтів і банків-кореспондентів, у тому числі переказ грошових коштів з цих рахунків за допомогою платіжних інструментів та зарахування коштів на них;
- розміщення залучених коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.
Банк, крім зазначених операцій, має право здійснювати такі операції та угоди:
- надання гарантій і поручительств та інших зобов'язань від третіх осіб, які передбачають їх виконання у грошовій формі;
- придбання права вимоги на виконання зобов'язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, беручи на себе ризик виконання таких вимог та приймання платежів (факторинг);
- лізинг;
- послуги з відповідального зберігання та надання в оренду сейфів для зберігання цінностей та документів;
- випуск, купівлю, продаж і обслуговування чеків, векселів та інших оборотних платіжних інструментів;
- випуск банківських платіжних карток і здійснення операцій з використанням цих карток;
- надання консультаційних та інформаційних послуг щодо банківських операцій.
За наявності банківської ліцензії та за умови отримання письмового дозволу Національного банку України Ощадбанк має право здійснювати такі операції:
- операції з валютними цінностями;
- емісію власних цінних паперів;
- організацію купівлі - продажу цінних паперів за дорученням клієнтів;
- здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені (включаючи андерайтинг)
За умови отримання письмового дозволу Національного банку України, банк також має право здійснювати такі операції:
- здійснення інвестицій у статутні фонди та акції інших юридичних осіб;
- здійснення випуску, обігу, погашення (розповсюдження) державної та іншої грошової лотереї;
- перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів;
- провадження депозитарної діяльності і діяльності з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
За дорученням клієнтів або від свого імені здійснює операції:
- з інструментами грошового ринку;
- з інструментами, що базуються на обмінних курсах та відсотках;
- з фінансовими ф'ючерсами та опціонами;
- довірче управління коштами та цінними паперами за договорами з юридичними та фізичними особами. [265] [189]
Банк має право здійснювати інші угоди згідно із законодавством та з урахуванням обмежень, визначених Законом України "Про банки і банківську діяльність".