2.3.3. Публічні фонди грошових коштів соціального призначення

Публічні фонди грошових коштів соціального призначення мають цікаву історію виникнення, а правовий статус цих фондів у різних державах визначається по-різному і часто ґрунтується на історичних традиціях та пануючих правових доктринах [78][290]. У відповідності до законодавства різних країн, публічні фонди соціального призначення можуть визначатися як:

1) державні бюджетні фонди спеціального (цільового) призначення. Прикладом таких фондів є Фонд соціального захисту інвалідів в Україні;

2) державні позабюджетні фонди спеціального (цільового) призначення. Прикладом таких фондів є фонди соціального страхування в Російській Федерації: Пенсійний фонд Російської Федерації, Фонд соціального страхування Російської Федерації, Федеральний фонд обов'язкового медичного страхування, Державний фонд зайнятості населення Російської Федерації;

3) фонди обов'язкового соціального страхування, кошти яких не є державною або муніципальною власністю. Прикладом таких фондів є такі фонди соціального страхування в Україні, як: фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, фонд державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, фонд соціального страхування на випадок тимчасової втрати працездатності.

В Україні існує всього шість фондів соціального призначення, які мають різний правовий статус та є різними видами публічних фондів [297][291]. Три фонди належать до публічних фондів соціального (суспільного) призначення з недержавною формою власності, а саме:

1) фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття;

2) фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;

3) фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Четвертий фонд соціального призначення - Фонд соціального захисту інвалідів - є державним бюджетним фондом цільового призначення відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" та ст. 29 Бюджетного кодексу України. Тому ми відносимо його до публічних державних бюджетних фондів, а не до фондів коштів соціального призначення, які не є державною чи комунальною власністю.

П'ятим фондом соціального призначення є Пенсійний фонд України, який сьогодні належить до публічних позабюджетних державних фондів цільового призначення. Але до 2009 р. Пенсійний фонд України буде реорганізовано у новий вид фінансової установи. Так, сьогодні згідно з чинним законодавством України Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що [445][292]: 1) здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, 2) провадить збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, 3) призначає пенсії та готує документи для їх виплати, 4) забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, 5) здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.

Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. А голова правління Пенсійного фонду України та його заступники призначаються на посаду та звільняються з посади Президентом України в установленому законодавством порядку.

Але відповідно до пункту 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний Фонд України буде перетворено у неприбуткову самоврядну організацію, управління якої здійснюватиметься Правлінням фонду на основі паритетності представниками держави, застрахованих осіб і роботодавців [440][293]. До складу правління ввійдуть по п'ять представників від держави, застрахованих осіб і роботодавців. Представники від держави призначатимуться Кабінетом Міністрів України, а представники від застрахованих осіб та роботодавців будуть обиратися (делегуватися) і відкликатись відповідними сторонами самостійно. Отже, у майбутньому Пенсійний фонд України також буде різновидом публічних фондів соціального призначення, кошти яких не є державною чи комунальною власністю та мають цільове призначення - задоволення суспільного інтересу у функціонуванні соціального страхування за віком.

Ще одним (шостим) фондом, який можна розглядати як фонд соціального призначення, в Україні є Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, який утворюється за рахунок обов'язкових відрахувань комерційних банків згідно з законодавством України і який розглядався нами вище як позабюджетний державний фонд.

Розглянувши всі існуючі сьогодні в Україні публічні фонди соціального призначення відзначимо, що наведений нами перелік найближчим часом не буде вичерпним. Ще один новий вид публічних фондів вже з'явився у країнах СНД та інших країнах, які провели пенсійну реформу і обрали так звану трирівневу пенсійну систему, і скоро має з'явитися в Україні. Новий очікуваний вид публічних фондів соціального призначення та, відповідно, новий вид публічних видатків, ми детально розглядаємо у наступних підрозділах роботи.

Виходячи з економічної суті публічних фондів грошових коштів соціального призначення, можна виділити два типи цих фондів: солідарні та накопичувальні фонди. Розглянемо детальніше усі види та типи перелічених вище публічних фондів грошових коштів соціального призначення.