2.4. Забезпечення законності застосування адміністративних стягнень за порушення правил громадської безпеки.
Сторінки матеріалу:
- 2.4. Забезпечення законності застосування адміністративних стягнень за порушення правил громадської безпеки.
- Сторінка 2
- Сторінка 3
Законодавство про адміністративні правопорушення передбачає можливість винесення трьох видів постанов у справах про адміністративні правопорушення: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу до неповнолітніх відповідно до вимог ст. 241 КУпАП та про припинення справи. Законною постанова може бути лише при дотриманні вимог щодо своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного вияснення обставин справи. Має бути забезпечено розгляд справи у відповідності з нормами законодавства як матеріального, так і процесуального характеру з дотриманням компетенції органів (посадових осіб), які приймають рішення про застосування заходів адміністративної відповідальності.
Щоб дати відповідь на запитання чи законно конкретна особа притягнена до адміністративної відповідальності за діяння, спрямовані проти громадської безпеки, не досить ознайомитися лише з постановою про накладення стягнення. Треба мати на увазі, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Предметом прокурорського нагляду за дотриманням і виконанням законів органами адміністративної юрисдикції є дотримання прав і свобод людини і громадянина, встановленого законом порядку порушення провадження про адміністративне правопорушення, адміністративного розслідування і розгляду справ даної категорії, а також законність і обґрунтованість прийнятих постанов. Прокуратура в межах своїх повноважень має добиватися усунення любого порушення адміністративного законодавства і поновлення порушених прав і свобод громадян. Мають застосовуватися усі передбачені засоби по усуненню порушень законів.
Питання забезпечення законності при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення регламентуються ст.ст. 7, 271 КУпАП.
В Україні ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, прокурорським наглядом, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
У розгляді справи про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи. Ці особи мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені подавати скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу, а також мають інші права, передбачені законами України.
Повноваження адвоката на участь у розгляді справи посвідчується ордером, що його видає адвокатське об'єднання, або відповідною довіреністю на ведення справи.
Оскільки в окремих ситуаціях деяка сукупність адміністративно-процесуальних порушень спроможна привести до висновку про неправомірність адміністративної відповідальності, треба розібратися не лише в суті справи, але й в дотриманні компетенції при прийнятті рішення, термінів розгляду, процедур всього розгляду. Щоб визначити, чи відповідає вимогам закону постанова, мають бути вивчені усі матеріали провадження по факту адміністративного правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення; пояснення потерпілих; свідків; особи, що притягується до відповідальності, рапорти співробітників міліції чи інших посадових осіб; протокол про адміністративне затримання; протокол особистого огляду, огляду речей, вилучення речей і документів; акт медичного огляду; речові докази, інші джерела доказу. В разі виникнення сумнівів стосовно достовірності матеріалів про адміністративні правопорушення мають бути вжиті заходи щодо додаткової перевірки. Однак по справі нерідко маються лише протоколи, складені за фактом правопорушення, на підставі яких і приймаються постанови.
Значні наглядові повноваження в справах про адміністративні правопорушення покладаються на прокуратуру. У відповідності до Закону України "Про прокуратуру" (ст.5) прокурор може: отримати пояснення від особи, що притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, посадових осіб; затребувати необхідні додаткові документи; вивчити книги обліку осіб, доставлених в органи внутрішніх справ, обліку протоколів про адміністративні правопорушення, матеріали про відмову у порушенні справи або матеріали припинення справи, матеріали перевірок, що проводилися у відомчому порядку за скаргами осіб, які не згодні з накладенням адміністративних стягнень; зобов'язати керівництво органу внутрішніх справ провести додаткове службове розслідування (відомчу перевірку). Конкретні повноваження прокурора, його заступника при здійсненні нагляду за дотриманням та правильним застосуванням законів при провадженнях у справах про адміністративні правопорушення закріплені в ст.250 КУпАП. "Прокурор, заступник прокурора, здійснюючи нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів при провадженні в справах про адміністративне правопорушення, має право: порушувати провадження в справі про адміністративне правопорушення; знайомитися з матеріалами справи; перевіряти законність дій органів (посадових осіб) при провадженні в справі, брати участь у розгляді справи; заявляти клопотання; давати висновки з питань, що виникають під час розгляду справи; перевіряти правильність застосування відповідними органами (посадовими особами) заходів впливу за адміністративні правопорушення; опротестовувати постанову і рішення по скарзі в справі про адміністративне правопорушення; зупиняти виконання постанови, а також вчиняти інші передбачені законом дії.
При здійсненні перевірки законності притягнення до адміністративної відповідальності осіб за порушення громадської безпеки і порядку, доцільно встановити: