Висновки до другого Розділу
1. Теорія правових механізмів подекуди недостатньо досліджена, але останнім часом вона почала частіше привертати увагу науковців. У юридичній літературі все ширше використовується категорія "механізм".
Реалізація права громадян України брати участь в управлінні державними справами - це процес (а зрештою, і результат) втілення конституційно-правових норм щодо зазначеного права у практичну діяльність. Конституційно-правовий механізм реалізації права громадян України на участь в управлінні державними справами можна визначити як систему конституційно-правових засобів нормативного (матеріального і процесуально-процедурного) й інституційного характеру, що забезпечує здійснення цього права громадян у сфері політичних правовідносин.
Є необхідність створити Український центр навчання виборчим технологіям при Центральній виборчій комісії або при одному з провідних юридичних навчальних закладів України, завданням якого стала б науково-дослідна робота з удосконалення конституційного законодавства, що стосується участі громадян в управлінні, а також підготовка фахівців для проведення виборчих і референдумних кампаній на належному професійному рівні на основі норм Конституції та законів України.
2. У сукупності форм участі громадян України в управлінні державними справами можна визначити такі їх види: 1) за суб'єктним складом (організаційні форми участі в управлінні): індивідуальна і колективна; 2) за процесуальною ознакою: ініціативні та процедурно-правові; 3) за механізмом реалізації: конкретні форми участі громадян України в управлінні державними справами, які втілюються через правомочності політичного характеру, що входять до складу цього комплексного узагальнюючого суб'єктивного права:
- участь громадян України в управлінні державними справами під час виборів та референдумів не обмежується лише голосуванням. Конституційним законодавством України передбачена ціла низка форм участі громадян України у виборчому та референдумному процесах;
- при реалізації рівного права доступу громадян України до державної служби конкурсний відбір є найбільш об'єктивною процедурою, яка усуває можливість заняття відповідальних посад нефахівцями, забезпечує високий професіоналізм, демократичність і результативність управління;
- Конституція України не передбачає жодної можливості обмеження права громадян на звернення. Звернення громадян, залежно від їх предмета, можна умовно поділити на звернення: а) зі суспільно значущих, публічних питань; б) з особистих питань. З точки зору участі громадян в управлінні державними справами, вирішальними є звернення, що мають суспільне значення чи принаймні претендують на таке. У конституційному законодавстві України необхідно визначити процедуру складання і підписання колективних письмових звернень, щоб забезпечити їх результативність;
- конституційна обґрунтованість положень Закону "Про судоустрій України" щодо обов'язку громадян брати участь у відправленні правосуддя як народних засідателів і присяжних викликає сумніви, оскільки в Конституції України не закріплений такий конституційний обов`язок.
За відсутності інститутів наказів виборців, відкликання народних депутатів виборцями, інститут мирних зборів - це єдина можливість громадян виявити своє ставлення до державної політики. Настанови щодо розмежування приватних і публічних зборів не увійшли до тексту Основного Закону і тому мають бути уточнені у відповідному законі.
3. Конституційні гарантії прав і свобод громадян - це вид правових (юридичних) гарантій. Вони вирізняються в загальній системі гарантій прав та свобод людини і громадянина тим, що в силу своєї важливості піднесені до рівня конституційного регулювання, тобто закріплені в Конституції України. Поняття "конституційно-правові гарантії" є дещо ширшим порівняно з "конституційними гарантіями", оскільки перші передбачені не тільки Конституцією, а й поточним конституційним законодавством. Конституційно-правовими гарантіями права громадян України на участь в управлінні державними справами вважається система найважливіших настанов, закріплених у Конституції України та конституційному законодавстві, що забезпечують практичну реалізацію закладених у ньому правомочностей.
Система конституційно-правових гарантій права громадян України брати участь в управлінні державними справами має комплексний характер і є багатоступеневою. На нашу думку, її можна розділити на чотири взаємопов`язані рівні гарантування: 1) загальні конституційні гарантії всіх прав та свобод людини і громадянина; 2) окремі (особливі) конституційні гарантії групи політичних прав і свобод; 3) спеціальні гарантії права брати участь в управлінні державними справами; 4) специфічні гарантії прав - правомочностей, які входять до комплексного права політичної участі.