Стаття 121. Місця здійснення митних процедур

Митні органи здійснюють митні процедури в зонах митного контролю на території морських та річкових портів, а також в акваторії портів, відкритих для міжнародних перевезень.

Положеннями коментованої статті встановлюються місця здійснення митних процедур на морському і річковому транспорті.

Згідно з Законом України "Про транспорт" єдину транспортну систему України становлять: транспорт загального користування (залізничний, морський річковий, автомобільний і авіаційний, а також міський електротранспорт, у том числі метрополітен); промисловий залізничний транспорт; відомчий транспортно-трубопровідний транспорт; шляхи сполучення загального користування. Визначення морського та річкового транспорту детально розглянуто в коментарі до ст. 110 МК.

Відповідно до ст. 74 Кодексу торговельного мореплавства України територією морського порту є відведені порту землі. До території морського порту також належать намиті, насипані або створені із застосуванням інших гідротехнічних технологій площі створені за рахунок порту і за користування якими не стягується плата. Акваторією морського порту є відведені порту водні простори. Територія і акваторія морського порту є державною власністю і надаються порту в користування. Відведення земельно-водних ділянок для морського порту, а також вилучення цих ділянок здійснюються в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Технічний нагляд за суднами морського транспорту та їх класифікація незалежно від форм власності судна і його власника здійснюються класифікаційним товариством, обраним за пропозицією судновласника та за погодженням з Міністерством транспорту та зв'язку України. Технічний, класифікаційний і судноплавний нагляд за річковими суднами здійснюється Українською державною інспекцією Регістру та безпеки судноплавства у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Переліку пунктів пропуску (пунктів контролю) через державний кордон України, у межах яких створюються або можуть створюватися зони митного контролю, затвердженого спільним наказом Держмитслужби України, Адміністрації Держприкордонслужби України та Мінтрансзв'язку України від 01.06.2005 р. №457/438/270, встановлюється територіальне місце розташування пунктів пропуску через державний кордон України.

Визначення митних процедур див. в п.19 ст. 1 МК.

Що стосується форм митного контролю, які здійснюються на території морських то річкових портів, а також в акваторії портів, відкритих для міжнародних перевезень, то це питання ретельно розглянуте в коментарі до ст. 41 МК. При здійсненні завдань, покладених на митні органи України, останні мають право використати технічні та спеціальні засоби (див. коментар до ст. 62 МК).