Стаття 411. Невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам кримінального провадження

1. Судове рішення вважається таким, що не відповідає фактичним обставинам кримінальною провадження, якщо:

1) висновки суду не підтверджуються доказами, дослідженими під час судового розгляду;

2) суд не взяв до уваги докази, які могли істотно вплинути на його висновки;

3) за наявності суперечливих доказів, які мають істотне значення для висновків суду, у судовому рішенні не зазначено, чому суд взяв до уваги одні докази і відкинув інші;

4) висновки суду, викладені у судовому рішенні, містять істотні суперечності.

2. Вирок та ухвала підлягають скасуванню чи зміні із зазначених підстав лише тоді, коли невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження вплинула чи могла вплинути на вирішення питання про винуватість або невинуватість обвинуваченого, на правильність застосування закону України про кримінальну відповідальність, на визначення міри покарання або застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру.

1. Судове рішення слід визнати таким, що відповідає фактичним обставинам кримінального провадження, в тому випадку, коли в його основу покладені висновки, що грунтуються на достовірних доказах, досліджених безпосередньо під час судового розгляду. В будь-якому разі судове рішення не може бути визнано таким, що відповідає фактичним обставинам кримінального провадження, якщо судом не перевірені та не спростовані всі доводи на захист обвинуваченого та не усунені всі сумніви в його винуватості.

2. Коментована стаття містить перелік обставин, які свідчать про те, що судове рішення вважається таким, що не відповідає фактичним обставинам кримінального провадження:

1) висновки суду не підтверджуються доказами, дослідженими під час судового розгляду;

2) суд не взяв до уваги докази, які могли істотно вплинути на його висновки;

3) за наявності суперечливих доказів, які мають істотне значення для висновків суду, у судовому рішенні не зазначено, чому суд взяв до уваги одні докази і відкинув інші;

4) висновки суду, викладені у судовому рішенні, містять істотні суперечності.

855

3. Відсутність оцінки доказів також свідчить про невідповідність висновків суду фактичним обставинам кримінального провадження.

4. Висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам кримінального провадження, якщо судове рішення грунтується на матеріалах розслідування, не досліджених у суді або не підтверджених даними судового розгляду; на матеріалах, отриманих з порушенням процесуального порядку збирання доказів; на доказах суперечливих, спростованих або не підтверджених іншими доказами, які невмотивовано відкинув суд; на доказах, достовірність яких викликає сумнів; на визнанні або запереченні вини обвинуваченим у процесі розслідування, не підтверджених іншими доказами.

5. Здійснюючи перевірку законності та обгрунтованості судового рішення, необхідно врахувати, що при постановленні судового рішення повинні отримати оцінку всі розглянуті в судовому засіданні докази, які спростовують або доводять висновки, яких дійшов суд, постановляючи це судове рішення.

6. Висновки суду у вироку або ухвалі повинні бути належним чином вмотивовані. За наявності суперечливих доказів суд повинен у мотивувальній частині вироку, ухвали проаналізувати їх, навести мотиви, з яких взято до уваги одні докази і відкинуті інші.

7. Висновки суду, викладені в мотивувальній і резолютивній частині вироку, ухвали, повинні бути узгоджені між собою і не можуть містити суперечностей. Висновки і рішення, викладені в резолютивній частині, повинні логічно випливати з обгрунтування, що міститься в мотивувальній частині.

8. Обвинувальний вирок має грунтуватись на достовірних доказах, мають бути досліджені всі версії як обвинувачення, так і захисту, а суперечності з'ясовані та усунені. Визнання обвинуваченим своєї вини може слугувати підґрунтям для постановлення обвинувального вироку лише у випадку, якщо воно підтверджено сукупністю інших зібраних у провадженні та досліджених в судовому розгляді доказів. В іншому випадку має бути постановлений виправдувальний вирок.

9. Невідповідність висновків суду першої інстанції фактичним обставинам справи свідчить про помилки суду, пов'язані з оцінкою доказів і вмотивованістю судових рішень. Вони (помилки) можуть бути підставою для скасування або зміни вироку, ухвали лише за умови, що вони вплинули чи могли вплинути на вирішення питання про винуватість або невинуватість обвинуваченого, на правильність застосування закону України про кримінальну відповідальність, на визначення міри покарання або застосування примусових заходів виховного чи медичного характеру.