1. Поняття правового іахисту

Перед тим, як перейти до ретельного висвітлення питань діяльності адвоката-захисника у кримінальному процесі, пропонується розібратися в проблемі співвідношення таких термінів як "захист", "правозахист", "правовий захист" і "професійний захист". Слід зазначити, що в юридичній практиці слова "правозахист" і "правовий захист" уживаються те в одному, то в різних значеннях. В одних випадках вони позначають тотожні поняття, в інших - різні і не співпадають із значенням тих же термінів в політико-правовій доктрині. Отже, розглянемо сучасне трактування поняття "правового захист у".

Правозахиснийрух представляється як вид суспільного руху по захисту прав і свобод людини і громадянина. Ініціюється і організується переважно суспільними правозахисники організаціями і об'єднаннями. На перший погляд, неначебто і одна, і друга містять такий основний базис як "захист прав". Проте, адвокатська діяльність припускає захист прав інших осіб або представлення яких-небудь інтересів цих осіб.

Аналіз діяльності адвокатури свідчить про те, що одним з найважливіших аспектів якої є діяльність адвоката із захисту порушених прав, тобто право захисна. Але ж адвокат не політик, а професійний захисник, який працює тоді, коли до нього звернулися по його допомогу, причому виключно правового характеру. Нічого іпшого-то він і не представляє. Інакше перестане бути адвокатом, а етане таким безкорисливим універсальним помічником всіх скривджених і пригноблюваних. Зв'язок між гармонізацією, що здійснюється судом, і законодавчою гармонізацією існує на двох рівнях: виключно правовому і переважно політичному. Останній має історичне значення, але перший сьогодні може бути більш важливим.

Захист правовий (судовий) - конституційне право громадян, а також сукупність процесуальних (судових) дій, направлених на захист честі і гідності, життя і здоров'я, особистої свободи і майна від злочинних посягань, на зняття звинувачення або пом'якшення відповідальності обвинуваченого (підсудного). Це право забезпечується за допомогою участі захисника (адвоката) в судочинстві. Якщо процесуальний механізм може бути здійснений за
 

 

 
допомогою адвоката, то яким чином уявляється реалізувати правовий захист конституційних прав більшість авторів умовчують.

Отже, "правозахист" і "правовий захист", не дивлячись на близьку співзвучність, за змістом с різними поняттями. "Правозахист" - це захист прав, а "правовий захист" - це захист правовими (юридичними) способами. В першому випадку захист прав припускає декілька компонентів - такі права повинні відноситися до загальнолюдських, як правило, закріпленим в конституційному полі, і за великим рахунком, не викликати особливих сумнівів, тобто в гуманістичному значенні бути безперечними. Таким чином, подібні ситуації всередині або в зовнішньому прояві припускають соціальні конфлікти, які можуть мати правовий механізм свого вирішення, але такий механізм може бути відсутній; у випадках відсутності правового механізму можуть застосовуватися неправові засоби, які нормативно не регламентовані.

У другому випадку здійснюється захист порушених суб'єктивних приватних (приватних) інтересів, які можуть, і часто вступають в суперечності з іншими приватними, державними або суспільними інтересами, тобто дана ситуація припускає правовий конфлікт, який спочатку вирішуваний тільки правовими засобами. Для дозволу другої групи конфліктів застосовуються виключно правові (юрш)ичні) засоби. З чого, ми можемо бачити, що в першій і руні спочатку передбачається, що суб'єкт захисту завжди має рацію; в другій же він може бути і не має рації, але в потребує професійного захисту. В першому випадку нравозахисна діяльність здійснюється непрофесійно, а в основному по гострій соціальній необхідності, а в другому - виключно на професійній основі спеціально підготовленими особами - юристами (адвокатами).

І

1.   Функція захисту детермінована функцією обвинувачення.

2. Правовий захист складається з двох компонентів - конституційного і 
процесуального.

3.           У кримінальному судочинстві термін ,захист, і поняття ,захисник, мають більш 
вузьке, спеціальне значення.

обвинувачення діє адвокатура" (ч. 2 ст. 59), "кожному арештованому або затриманому повинна бути невідкладно надана можливість з моменту затримання захищати себе особисто і користуватися правовою допомогою захисника" (ч. 4 ст. 29 Конституції України).

Цілком закономірно, що саме в цьому значенні слова "захист" і "захисник" спожиті в КПК України (ч. 2 ст. 73. ст. 161, ч. 1 ст. 21, п. 8 ст. 32, ч. 2 ст. 43, ч. 2 ст 431, ст. 44, 45, 46, 47, 48, п. З ч. 2 ст. 521 КПК і т.д.). Більш того. КПК України відділяє функцію захисту від інших процесуальних функцій при розгляді справи в суді, перераховує суб'єктів здійснення даної функції (ч, 2, 3. 4 ст. 161, ст. 261 КПК), розкриває поняття захисника як особи, яка в порядку, встановленому законом, уповноважено здійснювати захист прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, осудженого, виправданого і надання ним необхідної юридичної допомоги при виробництві в кримінатьній справі (ч. І ст, 44 КПК), визначає його права і обов'язки (ст. 48 К11К України).

Дослідження положень у вітчизняному праві, де використовуються терміни "захист" і "захисник" щодо кримінального судочинства, дав підстави для затвердження про те. що ці терміни в кримінально-процесуальному праві уживаються як для позначення одних і тих же понять, причому як взаємозв'язаних, так і різних.

Відсутність реальних прав у адвоката в першу чергу свідчить про проблеми захисту прав наших громадян. Тому права адвоката можуть виявитися на ділі великою ілюзією.

Відтак, змагальність на стадії досудового слідства повинна бути розширена завдяки розширенню реальних прав обвинуваченого і захисника в зборі і представленні доказів

4

1.           Захисник - це особа, учасник процесу, суб'єкт, який правомочний здійснювати 
захист обвинуваченого

2.   Правовий захист - це одна з функцій судового розгляду.

3.           Правовий захист - це діяльність суб'єктів захисту по реалізації наданих їм 
прав і повноважень в процесі виконуваної ними функції.

{найдіть розгорнуті відповіді і повторіть: /) складіть таблицю з визначенням термінів "захист", "правозахист", "правовий захист" і "професійний захист"; 2) надайте розгорнуту відповідь щодо проблеми співвідношення судового і правового захисту; 3) назвіть неправові засоби відстоювання своїх прав і надайте їм юридичну оцінку.