8. Психологічні аспекти адвокатської захисної діяльності
Захисник повинен організувати захист так, як вважає за доцільне, використовуючи різні психологічні прийоми. Дії адвоката, в процесі яких він застосовує різні психологічні прийоми і методи, не повинні викликати підозри у,його клієнтів або інших осіб, з якими йому по роду діяльності необхідно спілкуватися і одержувати певну інформацію. Так, з цією мстою захисник може використовувати "слабкі місця" обвинувачення. Проте недопустиме "свавілля захисту" несумлінних адвокатів, що використовують протиправні і аморальні засоби "Захист клієнта будь-якими засобами" не можна допустити в ранг принципів діяльності адвокатів.
Діяльність адвоката не може зводитися тільки до логічних побудов. Його задача -привнести в судовий розгляд дух етичного мислення, створити атмосферу милосердя при обговоренні гострокопфліктиих ситуацій, чітко відділити прояв "злої волі" від випадкової провини, показати суду справжні причини досліджуваної події, можливий збіг обставин, що привели до тимчасового зниження можливостей пеихорегуляцій його підзахисного.
Захисник входить в особистий контакт з підзахисним, прагне з'ясувати істинні мотиви вчиненого їм злочинного діяння, ретельно аналізує всі йото обставини і допомагає підзахисному зайняти найсприятливішу для нього правову позицію як на досудовому слідстві, гак і в судовому розгляді. Таким чином, між адвокатом і підзахисним повинні складатися довірчі відносини, злагоджена загальна лінія поведінки.
Наведемо окремі рекомендації для подолання психологічного бар'єру в спілкуванні захисника і підзахисного: 1) при спілкуванні захиснику необхідно враховувати внутрішнє полягання підзахисного, а також той факт, що він сам постійно вивчається своїм клієнтом; 2) захисник повинен пам'ятати, що вся інформація, яка поступає від нього оцінюється підзахисним украй негативно, скептично. На оцінку впливає його психічне полягання. викликане стресовою і фрустраційною ситуацією; 3) відносини підзахисного до захисника визначається більше емоційним сприйняттям, ніж розумом. Тому нри першій зустрічі необхідно підготувати перші фрази і дії, якими можна викликати біля підзахисного позитивні емоції; 4) захиснику слід бути гранично відкритим не тільки з підзахисним, але і з самим собою. Яке-небудь недовір'я, неправда, які допускаються, причому з обох сторін, зводять нанівець всі зусилля по досягненню взаємної угоди, і приводять, як правило, до негативного результату. 5) підзахисному слід роз'яснити, що захист можливий виключно тоді, коли між адвокатом і підзахисним будуть виключені взаємні підозри і недовір'я; 6) встановленню контакту з підзахисним сприяє ретельний аналіз адвокатом особи підзахисного і вибір найефективніших в конкретному випадку психологічних прийомів дії; 7) в процесі захисту
адвокату необхідно проявляти максимальну толерантність, коректність, тактовність і стриманість в спілкуванні з підзахисним.
Окремо треба додати, що певну складність як з практичної, так і з психологічної сторони уявляє питання щодо визначення суми гонорару.
1. Пропонуємо методику психологічного контакту між адвокатом і клієнтом, а також іншими особами, в процесі надання правової допомоги по кримінальній справі, в умовах ускладненого спілкування.
2 Передбачається, що адвокат не знайомий з клієнтом, тому рекомендується такий алгоритм у встановленні контакту при спілкуванні: а) накопичення угод між тими, що спілкуються; б) пошук загальних або співпадаючих інтересів; в) ухвалення принципів і якостей, пропонованих для спілкування; г) пошук і виявлення приховуваних властивостей і сторін особи (виявлення якостей, що утрудняють спілкування); д) адаптація партнерів і реалізація індивідуальних дій; є) досягнення конкретних відносин і побудова злагоджених дій.
Знайдіть розгорнуті відповіді і повторіть: І) що вивчає юридична психологія; 2) охарактеризуйте зміст психологічних особливостей в роботі адвоката-захисника; 3) розкрийте поняття ,психологічний прийом, та наведіть приюіади із діяльності адвоката; 4) поясніть зміст терміну ,фрустрація ,.