2. Правовий статус захисника в кримінальному процесі
11 ід захистом в кримінальному судочинстві слід розуміти сукупність процесуальних дій і відносин, направлених на повне або часткове спростування (заперечування) пред'явленого тій або іншій особі обинувачення, поліпшення його етану, забезпечення дотримання прав даної особи при досудовому слідстві і в суді Проте ряд авторів наполягають на розширенні тлумачення поняття "захисник" і нормативному визначенні, що захисник в кримінаїьному процесі може бути не тільки з боку обвинуваченого (підсудного), але і з боку потерпілого, оскільки поки потерпілий може мати представників, у тому числі з числа адвокатів.
Аналіз значення понять "адвокат" і "захисник", вживаємих у частинах 1 і 2 ст. 59 Конституції України, свідчить, що слово ,адвокат, указує на професійну приналежність, а слово ,захисник, є більш широким по значенню, оскільки означає діяльність, пов'язану із захистом або представництвом чиїх-небудь інтересів в суді. Це дає підстави приходити до висновку, що Конституція допускає можливість користування правовою допомогою не тільки адвокатів, а і інших захисників. У Конституції України ці слова зустрічаються п'ять разів в 4 статтях: "підозрюваний має право на захист" (ч. З ст. 63); однією з підстав судочинства є "забезпечення обвинуваченому права на захист" (ст. п. 6 ч, 3 ст. 129); "кожний є вільним у виборі захисника своїх прав (друге речення ч. 1 ст. 59); "для забезпечення права на захист від
32
Знайдіть розгорнуті відповіді і повторіть: /) проаналізуйте танення і різницю понять "адвокат" і "захисник"; 2) надайте поняття захисту у вузькому і ширококму розумінні; 3) самостійно, використовуючи відповідні норми КПК України, охарактеризуйте процесуальний статус адвоката-захисника; 4) чи може виступати в якості захисника у кримінальному процесі крім адвоката інші особи, якщо так, то назвіть які.