Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

3.3. Адміністративно-правові заходи профілактики адміністративних проступків:

Сторінки матеріалу:

  • 3.3. Адміністративно-правові заходи профілактики адміністративних проступків:
  • Сторінка 2
  • Сторінка 3

 

 

3.3.1. Забезпечення безпеки фізичних і юридичних осіб, на права і законні інтереси яких можливе протиправне посягання.

3.3.2. Контроль за своєчасним надходженням, проходженням матеріалів по справам про адміністративні правопорушення, прийняття по них відповідних рішень.

3.3.3. Застосування передбачених законодавством заходів впливу до осіб, що вчинили адміністративні проступки, з метою попередження з їх боку вчинення більш небезпечних правопорушень (злочинів).

3.3.4. Внесення, відповідно до адміністративно-процесуального законодавства, в державні органи, громадські організації, посадовим особам представлень про усунення виявлених при розгляді адміністративних справ причин і умов, що сприяють вчиненню адміністративних проступків (ст. 282 КУпАП).

3.3.5. Виявлення і залучення до передбаченої законодавством відповідальності осіб, що втягують неповнолітніх у злочинну діяльність, вчинення адміністративних проступків, вживання алкоголю, наркотичних і інших одурманюючих засобів.

3.3.7. Ініціативне внесення в органи охорони здоров'я клопотань про направлення хронічних алкоголіків і наркоманів, що систематично вчиняють правопорушення та порушують права і законні інтереси інших громадян, у наркологічні установи, лікувально-трудові профілакторії.

3.3.8. Своєчасне припинення адміністративних проступків на вулицях, в інших громадських місцях, житлах громадян і на об'єктах транспорту; прийняття передбачених законом заходів до осіб, що допустили ці правопорушення.

3.3.9. Вилучення з користування юридичних і фізичних осіб предметів, оборот яких обмежений і котрі можуть бути використані при вчиненні адміністративних проступків та інших правопорушень.

3.4. Організаційні й інші заходи профілактики адміністративних проступків. 3.4.1. Оперативне реагування з використанням усіх наявних сил і засобів на повідомлення громадян, посадових осіб і іншу інформацію про наміри, підготовчі дії щодо вчинення адміністративних проступків або на їх безпосереднє вчинення.

3.4.2. Нагромадження, систематизація і використання інформації про осіб, що замишляють вчинення адміністративних проступків, що вчинили адміністративні проступки, з метою забезпечення своєчасного прийняття до них передбачених законом заходів.

3.4.3. Забезпечення патрулювання силами органів внутрішніх справ і громадськості в місцях з найбільш високим рівнем злочинності та деліктності.

3.4.4. Залучення населення, громадськості до роботі з профілактики адміністративних проступків у житлових мікрорайонах, населених пунктах, на об'єктах масового перебування громадян.

3.4.5. Здійснення взаємодії з іншими правоохоронними органами (прокуратурою, органами СБУ, митної служби, податкової поліції), з державними органами, установами, організаціями, громадськими об'єднаннями правоохоронної спрямованості, благодійними й іншими фондами, релігійними конфесіями, трудовими колективами, у роботі з профілактики адміністративних проступків.

3.4.6. Ініціативне надання послуг по захисту й охороні майна усіх форм власності на основі висновку договорів у порядку, визначеному чинним законодавством і відомчими нормативними актами.

3.4.7. Консультування населення, у тому числі громадян, у відношенні яких найбільш ймовірне вчинення адміністративних проступків та інших правопорушень, про міри захисту від протиправних посягань; поширення пам'яток і іншої друкованої продукції; використання в цій роботі засобів масової інформації.

3.4.8. Здійснення заходів для контролю за дотриманням особами, звільненими з місць позбавлення волі, установлених для них відповідно до закону обмежень з метою недопущення з їх боку вчинення адміністративних проступків та злочинів.

3.4.9. Забезпечення контролю за неповнолітніми, які систематично вчиняють правопорушення, надання їм сприяння в побутовому і трудовому пристрої.

4. Організаційно-методичне забезпечення діяльності органів внутрішніх справ по профілактиці адміністративних проступків.

 

4.1. Реалізація перерахованих мір профілактики адміністративних проступків покладається на галузеві служби і підрозділи органів внутрішніх справ усіх рівнів у межах їхньої компетенції. До числа таких служб і підрозділів відносяться:, кримінальна міліція (підрозділи карного розшуку, по економічних злочинах, по боротьбі з незаконним оборотом наркотиків); міліція громадської безпеки (дільничні інспектори міліції, патрульно-постовий служби міліції, дозвільної системи, державної автомобільної інспекції.), підрозділи попереднього слідства і дізнання: установи системи виконання покарань; підрозділи Державного пожежного нагляду; підрозділи паспортно-візової служби.

4.2. З огляду на характер функції профілактики адміністративних проступків, її реалізація покладається на всіх співробітників зазначених служб і підрозділів. Одночасно допускається створення самостійних або у відповідних службах спеціалізованих підрозділів (груп) чи виділення спеціальних співробітників для забезпечення даного виду діяльності.

 Організація роботи з профілактики адміністративних проступків і взаємодії з іншими відомствами й організаціями покладена на начальників відповідних служб і підрозділів.

 4.3. Комплексний аналіз і прогнозування криміногенної обстановки, підготовка пропозицій про заходи реагування при її ускладненні, участь у розробці цільових комплексних і державних програм, координація роботи служб і підрозділів по їхній реалізації, організація деліктологічних та кримінологічних досліджень, вивчення практики застосування законодавчих і відомчих нормативних актів по проблемі профілактики адміністративних проступків, забезпечуються підрозділами Головного штабу МВС України , штабами УМВС в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, УВСТ, УВС на режимних об'єктах, міськрайорганів внутрішніх справ разом з відповідними службами і підрозділами.

Загальне організаційно-методичне забезпечення і координація діяльності служб, і підрозділів органів внутрішніх справ державного і регіонального рівнів по профілактиці адміністративних проступків, визначення її стратегії і тактики  повинна здійснювати координаційно-методична рада МВС України по профілактиці злочинів і інших правопорушень.

 

5. Кадрове, науково-методичне і фінансове забезпечення діяльності органів внутрішніх справ по профілактиці адміністративних проступків.

5.1. Спеціалізовані на роботі з профілактики адміністративних проступків підрозділи (групи) органів внутрішніх справ повинні комплектуватися кваліфікованими співробітниками, що володіють необхідними професійними якостями і практичним досвідом роботи.

5.2. Освітні установи МВС України, навчальні центри МВС, ГУВД, УВС, УВСТ забезпечують підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації співробітників, що спеціалізуються на роботі з профілактики адміністративних проступків.

 5.3. Науково-методичне забезпечення діяльності по профілактиці адміністративних проступків здійснюють науково-дослідні й освітні установи МВС України.

З метою підвищення ефективності роботи з профілактики адміністративних проступків використовуються різні форми стимулювання співробітників служб і підрозділів органів внутрішніх справ, що домагаються високих показників.

Для здійснення заходів щодо профілактики адміністративних проступків, можуть використовуватися позабюджетні фонди й інші джерела фінансування.

 

Про концепцію проекту Закону "Про основи державної системи профілактики адміністративних проступків".

 

Актуальність підготовки даного законопроекту зумовлена тим, що в Україні, незважаючи на зростання правопорушень, немає єдиної системи органів, що ведуть профілактичну діяльність, а також єдиного закону, що регулює діяльність по профілактиці адміністративних проступків. В даний час профілактична діяльність здійснюється хаотично й у мінімально, можливому режимі. Вже давно назріла соціальна потреба прийняття базового закону "Про основи державної системи профілактики адміністративних проступків", відповідно до якого надалі могли б прийматися відповідні закони по окремих напрямках профілактичної діяльності, а також на різних рівнях: державному, регіональному, місцевому. Потреба в такому законі визначається також змінами в профілактичній діяльності держави в зв'язку з практичним розпадом системи соціальної профілактики злочинів та інших правопорушень, яка існувала у СРСР.

Однак слід зазначити, що в ті часи система профілактики адміністративних проступків, як масового явища не існувала взагалі. Були тільки спроби боротьби із деякими видами проступків: "Дрібне хуліганство", "Розпивання спиртних напоїв у громадських місцях".

Окрім цього профілактика протиправної поведінки будувалася на основі:

  • Партійної та державної регламентації громадської діяльності;
  • Примусовому виконанні громадських доручень;
  • Примусового забезпечення громадської роботи силами трудових колективів;
  • Ігнорування права людини на судовий захист;
  • Спрощення процесуальних процедур виявлення фактів антигромадської поведінки, встановлення вини та застосування мір впливу.

У радянський і пострадянський час окремі напрямки профілактичної діяльності, особливо зв'язані з попередженням злочинів та проступків неповнолітніх, побутових та рецидивних адміністративних проступків та злочинів, регулювалися законодавчими й іншими нормативними актами про комісії зі справ неповнолітніх, дружини, суспільних вихователів, інспекції по справах неповнолітніх, спеціальні виховні і реабілітаційні установи, про обмеження дієздатності алкоголіків і наркоманів і т.д. Однак неодноразово починалися спроби розробки й обговорення законопроектів профілактичної спрямованості, що охоплювали б усю цю сферу і створювали правову основу взаємодії різних суб'єктів, так і не увінчалися успіхом.

Руйнування старої системи профілактики окремих адміністративних проступків та злочинів негативно вплинуло на криміногенну та деліктогенну обстановку в Україні. Кількість осіб притягнутих до адміністративної відповідальності збільшилося з 6515.9 тисяч чоловік у 1990 році до 13330.7 тисяч у 1998 році, при великому стрибку у 1995 році - 122400.6 тисяч чоловік. Кількість виявлених ОВС адміністративних проступків з 3789.4 тис у 1992 році збільшилося до 11579.4 у 2000 році із стрибком до 199331. 5 тисяч у 1996 році. З 1995 по 1999 роки було виявлено 9 млн. 801 тис. 085 осіб, які порушили антиалкогольне законодавство. За цей же період по даним проступкам було притягнуто до адміністративної відповідальності  18 млн. 748 тис. 714 чоловік та скоєно 327 тис. 875 злочинів у стані сп'яніння. І таких прикладів можна навести багато.

З урахуванням названих обставин законопроект "Про основи державної системи профілактики адміністративних проступків" спрямований на те, щоб відновити й активізувати діяльність по профілактиці адміністративних проступків. При цьому концептуальні ідеї забезпечення своєчасності і достатності попереджувальної діяльності органічно взаємодіють з реалізацією принципу законності і справедливості. У цьому зв'язку особлива увага приділяється правам осіб, що попадають у поле зору правоохоронних органів, а також максимальної деталізації наданих цим органам правомочності по попередженню злочинів. Варто підкреслити, що законопроект, який ми представимо нижче, містить преамбулу і п'ять розділів. Відзначається, що цей закон відповідно до Конституції України встановлює: