Стаття 622. Відповідальність і виконання зобов'язання в натурі

1.  Боржник, який сплатив неустойку і відшкодував збитки, завдані порушенням зобов´язання, не звільняється від обов´язку виконати зобов´язання в натурі, якщо інше не встановлено договором або законом.

2.  У разі відмови кредитора від прийняття виконання, яке внаслідок прострочення втратило для нього інтерес (Стаття 612 цього Кодексу), або передання відступного (Стаття 600 цього Кодексу) боржник звільняється від обов´язку виконати зобов´язання в натурі.

3.  У разі відмови кредитора від договору (стаття 615 цього Кодексу) боржник звільняється від обов´язку виконати зобов´язання в натурі.

Стаття, що коментується, зберігає в якості загального правила принцип реальності виконання зобов´язання: відшкодування несправним боржником збитків і сплата неустойки не звільняють його від обов´язку виконати зобов´язання в натурі, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частин 2, 3 статті, що коментується, порушення зобов´язання звільняє боржника від обов´язку виконати зобов´язання в натурі лише у випадках, коли кредитор виявив волю щодо припинення обов´язку боржника або шляхом відмови від прийняття виконання, що внаслідок прострочення втратило для нього інтерес (див. ст. 612 ЦК і коментар до неї), або шляхом отримання замість виконання відступного (див. ст. 600 ЦК і коментар до неї), або шляхом відмови від договору (див. ст. 615 ЦК і коментар до неї).