2.1. Зміст діяльності аграрних бірж
Сторінки матеріалу:
- 2.1. Зміст діяльності аграрних бірж
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 серпня 1997 р. № 848 було схвалено Концепцію розвитку біржового ринку сільськогосподарської продукції [116]. II прийняття спрямовано на вдосконалення біржової торгівлі, адаптацію сільського господарства до умов ринкового середовища, формування ринкових інструментів управління та механізмів біржової торгівлі, моніторингу реального економічного і товарного обігу. Кожен з елементів аграрного ринку, в тому числі аграрні біржі, мають свою специфіку, відрізняються завданнями, порядком організації та функціонування.
Господарський кодекс України (ст.278) визначає поняття "торговельно-біржово'ї діяльності", як такої, що має на меті організацію та регулювання торгівлі шляхом надання послуг суб'єктам господарювання у здійсненні ними торговельних операцій спеціально утвореною господарською організацією товарною біржею. Як зазначають А.Г. Бобкова та Ю.О. Моісеєв, поняття "торговельно-біржова діяльність" більш повно відображає суть діяльності товарної біржі та є новелою в українському законодавстві [92, с.6]. Таким чином, законодавець знову зберігає (як і в статті 1 Закону України "Про товарну біржу") надання послуг суб'єктам господарювання, як зміст діяльності біржі.
Хоча з урахуванням некомерційного характеру діяльності аграрної біржі формулювання "надання послуг" не може розглядатись, як підприємницька .льність, на нашу думку, такого формулювання все ж таки слід уникати. Задля чіткого визначення, некомерційного характеру та змісту роботи аграрної біржі необхідно вказати наступне. Метою діяльності аграрної біржі, є організація та регулювання торгівлі сільськогосподарською продукцією
102
шляхом створення умов для укладання біржових договорів, а також виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на сільськогосподарську продукцію, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу.
Згідно Концепції розвитку біржового ринку сільськогосподарської продукції аграрні біржі здійснюють внутрішню координацію діяльності учасників біржового ринку сільськогосподарської продукції шляхом: освоєння і впровадженням у практику нових методів і технологій біржової торгівлі, постійним пошуком шляхів їх удосконалення; організацією проведення торгів великими оптовими партіями сільськогосподарської продукції, запровадженням торгівлі ф'ючерсами та опціонами; створенням і організацією роботи сертифікованих біржових складів; організацією проведення разом з регіональними біржами спеціалізованих і міжрегіональних торгів; налагодженням взаємодії з агроторговими домами в питаннях організації біржового ринку; організацією аукціонної торгівлі в межах діяльності товарної біржі [116].
Зазначені положення можна визначити і як напрямки діяльності аграрних бірж. З цього випливає, що змістом діяльності аграрних бірж є діяльність, яка забезпечує досягнення зазначеної мети шляхом здійснення роботи у відповідних напрямках.
Розкрити питання щодо змісту діяльності аграрних бірж вбачається доцільним через аналіз функцій біржі. Закон України "Про товарну біржу" [25] та Господарський Кодекс України [38] визначають принципи діяльності товарної біржі, права, обов'язки, але не вказують, які функції виконує біржа. У економічній літературі визначають наступні функції товарних бірж[3, с.19]:
- організаційна (організація біржових торгів, вироблення правил,
матеріально-технічне забезпечення торгів, забезпечення
висококваліфікованим персоналом);
103
- вироблення біржових договорів (стандартизація якісних параметрів,
визначення розмірів партій, процедур розрахунків та забезпечення
ліквідності); - розв'язання суперечок між членами біржі й учасниками біржових
операцій; - реєстрація та публікація біржових цін (котирування);
- страхування цінових та курсових ризиків (хеджування);
- гарантування виконання біржових договорів (через організацію
розрахунково-клірингової діяльності); - інформаційна (збір і реєстрація біржових цін з метою подальшого
розповсюдження).
Виходячи з цього функції аграрної біржі умовно можна поділити на внутрішньо-організаційні (спрямовані на організацію злагодженої роботи всіх структурних одиниць біржі та створення умов для укладання біржових договорів) та зовнішні (спрямовані на забезпечення ефективної взаємодії з сільськогосподарськими товаровиробниками та іншими суб'єктами аграрного ринку). При цьому, основною формою здійснення біржової торгівлі аграрної біржі є біржові торги, під час проведення яких укладаються договори на реалізацію сільськогосподарської продукції.
Перш ніж розглянути порядок організації та проведення біржових торгів, необхідно з'ясувати чим торгують на біржах які види торгів проводяться та які послуги окрім створення умов для укладання біржових договорів надають біржі. Як справедливо зауважує Ц.В. Бичкова, в сучасних умовах, біржі не обмежуються організацією грошових торгів. Автор вказує, що з метою залучення клієнтури, біржі зацікавлюють продавців сільськогосподарських товарів зустрічним продажем товарів, надають пільги у придбанні акцій, брокерських місць, вкладають інвестиції для впровадження нових технологій у землеробство, тваринництво, переробку продукції сільського господарства, в окремих випадках сільськогосподарським товаровиробникам надаються кредити під гарантії
104
бірж, надають інформацію відносно цін на товари. Водночас біржі
використовуються різні форми обслуговування клієнтів товар
виставляється як на торги, так і для обміну [117, с. 159].
У законодавстві та на практиці використовується поняття як біржових торгів так і аукціонів. Тому, необхідно з'ясувати як співвідносяться ці поняття. Так на Чернігівській обласній товарній агропромисловій біржі хладаються біржові та аукціонні контракти [118]. Неважко помітити, що відбувається відокремлення біржових торгів і біржових аукціонів, внаслідок -::<их укладаються біржові та аукціонні контракти. Практика проведення ."еціалізованих аукціонів поширена і на Українській аграрній біржі. Тут -доводяться спеціалізовані біржові аукціони з продажу продуктів -лфтопереробки, об'єктів нерухомості, газу та спеціалізовані аукціони з -родажу пшениці. Постає питання правового забезпечення проведення як ".ржових торгів так і біржових аукціонів та необхідність з'ясування :;іввідношення цих форм здійснення біржової торгівлі.
Слід зазначити, що до прийняття Господарського кодексу України
мконодавством взагалі не було визначено поняття "біржові торги". Нині
" ржові торги визначаються, як торги, що публічно і гласно проводяться в
-_>рговельних залах біржі за участі членів біржі по товарах, допущених до
геллізації на біржі в порядку, встановленому правилами біржової торгівлі
:т.281), а "аукціон" визначається у підзаконних нормативних актах. Пункт 1
'"оложення про реєстрацію фондових бірж та торговельно-інформаційних
;*!стем і регулювання їх діяльності, затвердженого рішенням Державної
місії з цінних паперів та фондового ринку № 19 від 22.01,98 визначає
лціон, як конкурсний спосіб організації торгівлі, згідно з яким купівля-
~?одаж цінних паперів здійснюється брокером / ділером у заздалегідь
-означений час, методом накопичення та одночасного виконання замовлень
-з купівлю і продаж цінних паперів (онкольний аукціон) або безперервного
г •:конання замовлень, поданих в усній та/або письмовій формі за ціною, що
чінюється протягом торговельної сесії чи біржового дня (безперервний
105
аукціон) [119]. Існує Інше законодавче визначення аукціону - продаж майна, за яким його власником стає покупець, який у ході торгів запропонував за нього максимальну ціну [120].
Виходячи з наведених визначень випливає, що аукціон є формою проведення біржових торгів. Солодкий М. О. зазначає, що технологія і організація біржової торгівлі на українських товарних біржах побудована за типом англійського аукціону на відміну від американських і європейських, які використовують подвійний та безперервний аукціони [19, с. 100]. Тому логічно, що аукціонні біржові контракти є видом біржових договорів. Це положення потребує законодавчого уточнення, так ^/необхідно визначити поняття біржових аукціонів з продажу сільськогосподарської продукції.
Чому саме цей вид ? Тому, що в аграрному законодаві передбачено проведення аукціонів на продаж сільськогосподарської продукції (зокрема, худоби та птиці), як на біржах так і небіржові аукціони. Так, пункт 2 розділу Д Концепції розвитку біржового ринку сільськогосподарської продукції відносить до інфраструктури біржового ринку сільськогосподарської -Іродукції аукціони худоби (як самостійні заходи або підрозділи бірж) [116]. V продовження цього було затверджено Положення про організацію та г.роведення аукціонів живої худоби та птиці спільним наказом Міністерства аграрної політики України та Української Академії аграрних наук №153/44 від 05.06.2002 [121]. Згідно якого, аукціон худоби та птиці надає послуги у вигляді проведення публічного продажу худоби та птиці в зазначений час та з установленому місці з можливістю попереднього огляду товару. Також -ередбачено порядок організації підготовки та проведення аукціону, та зазначено, що аукціон проводиться на спеціально побудованих та облаштованих для цього майданчиках.
Станом на 1 січня 2005 року в Україні створено 43 постійно діючих аукціонів живої худоби та птиці [118]. Прикладом проведення аукціону чудоби є аукціон племінних овець, який відбувся на базі ЗАТ "АПО "Красний -аоан" Каланчацького району Херсонської області 15 травня 2003 року на
106
підставі наказу Міністерства аграрної політики України та Української
Академії аграрних наук від 22.04.2003 № 115/37 "Про організацію та
проведення аукціону племінних овець" [122]. У зв'язку з цим можна зробити
висновок, що аукціони з продажу сільськогосподарської продукції
поділяються на біржові та небіржові. Ознаками біржових аукціонів є:
1) місце проведення аграрна біржа; 2) порядок їх проведення,