3.3. Використання можливостей Excel для статистичної обробки правових даних та побудова діаграм

Електронна таблиця - це засіб інформаційних технологій, прикладна програма, що дозволяє вирішувати наступні завдання:

  •  автоматизацію обчислень - автоматичну реалізацію обчислювальних завдань, які раніше можна було виконати тільки шляхом програмування;
  •  математичне моделювання - використання математичних формул дозволяє описати взаємозв'язок між різними параметрами системи або процесу. Можливість автоматичного обчислення формул і функцій при зміні значень вхідних у них опе- рандів робить електронну таблицю зручним інструментом для організації чисельного експерименту:

1)   підбір параметрів;

2)   прогноз поведінки модельованої системи;

3)   аналіз залежностей;

4)   планування;

  •  використання електронної таблиці як бази даних. Електронні таблиці дозволяють виконувати дії, властиві СУБД, - пошук інформації за заданими умовами і сортування інформації;
  •  графічне представлення (у вигляді графіків, діаграм) числової інформації, що міститься в таблиці.

Одним із найпопулярніших табличних процесорів є MS Excel, що входить до складу пакета Microsoft Office.

Microsoft Excel - програма для роботи з електронними таблицями, створена корпорацією Microsoft для Microsoft Windows, Windows NT і Mac OS. Вона надає можливості еконо- міко-статистичних розрахунків, графічні інструменти і мову ма- кропрограмування VBA. Microsoft Excel входить до складу Microsoft Office, і на сьогоднішній день Excel є одним із найбільш застосовуваних у світі.

Версії Microsoft Excel для операційної системи Windows:

  •  2001 р. - Excel 2002 (10) - Microsoft Office XP;
  •  2003 р. - Excel 2003 (11) - Microsoft Office 2003;
  •  2007 р. - Excel 2007 (12) - Microsoft Office 2007.

Створення і редагування таблиць. Документ Excel називається робочою книгою. Робоча книга - це набір робочих листів, розділених на рядки і стовпці, на перетині яких утворюються комірки. Імена рядків - це їх номери. Рядки мають номери від 1 до 65536. Імена стовпців - літери латинського алфавіту від A до Z, потім від AA до AZ, BA до BZ і т. д. Додати або видалити лист можна, викликавши контекстне меню ярлика листа в лівому нижньому кутку і виконавши команду Добавить або Удалить. У комірку робочого листа можна вводити константи і формули. Константи розділяються на наступні категорії: числові значення, текстові значення, значення дат і часу, логічні значення і помилкові значення.

Якщо стандартна ширина стовпця недостатня для розміщення в ній даних, то Excel виводить або округлене значення, або рядок символів ###. Обсяг и комірок можуть бути змінені: встановити курсор на роздільнику заголовків стовпців або на роздільнику між номерами рядків і виконати буксирування.

Для розташування даних у комірці в декілька рядків треба викликати контекстне меню виділених комірок і виконати: Формат ячеек^Выравнивание, встановити: Отображение ^Переносить по словам і змінити обсяг комірок. Вибір режиму Автоподбор ширины зменшує обсяг символів у виділеній комірці так, щоб вони повністю помістилися у комірці.

Для виділення блоку комірок треба виконати наступні дії:

  1.  виділення суміжних комірок - буксирування по комірках;
  2.  виділення несуміжних комірок - клацнути по першій комірці сукупності, потім при натиснутій клавіші [Ctrl] клацати по решті комірок сукупності;
  3.  виділення всіх комірок робочого листа - клацнути мишею по кнопці, розташованій на перетині адресних смуг.