Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

3.8. Сумісне використання Word та Excel. Упровадження і зв'язування об'єктів між документами різних типів

Технологія OLE (Object Linking and Embedding) - технологія зв'язування і впровадження об'єктів розроблена корпорацією Microsoft.

OLE дозволяє передавати частину роботи від однієї програми редагування до іншої і повертати результати назад.

При використанні OLE в обміні інформацією беруть участь два додатки - додаток-джерело і додаток-приймач. Дода- ток-джерело використовується для створення і редагування OLE- об'єктів. Після того, як об'єкт створений, його поміщають у додатку-приймачі .

Зв'язування - OLE-зв'язаний об'єкт підключається до окремого файла. Керування відображенням OLE-об'єкта в до- датку-приймачі здійснюється на основі інформації, що зберігається у файлі додатку-джерела. Якщо цей файл змінюється в додатку-джерелі, OLE-об'єкт відповідним чином оновлюється. OLE-об'єкт не міститься в документі-приймачі. Замість цього додаток-приймач запам'ятовує джерело об'єкта. Обсяг файла- приймача збільшується тільки на обсяг посилання на файл- джерело. Початковий файл повинен залишатися доступним на комп' ютері або в мережі і служити джерелом оригінальних даних. Для зв'язування таблиці Excel і документа Word треба:

  •  виділити таблицю в додатку-джерелі, викликати контекстне меню, виконати Копировать;
  •  відкрити документ Word, встановити курсор у місце вставки таблиці, виконати: Правка^-Специальная вставка^Связать. Зазначити тип об'єкта, що зв'язується з документом.

Тепер при змінах у таблиці, що виконуються в Excel, ці зміни автоматично будуть відображатися в таблиці, що зв'язана з документом Word.

Впровадження - впроваджений OLE-об'єкт повністю міститься у файлі додатку-приймача, тому він не пов'язаний із зовнішнім файлом.

Об'єкт, поміщений в документ, "пам'ятає", звідки він взявся. MS Office забезпечить можливість його редагування в тому додатку, в якому цей об' єкт був створений, а не в тому, в якому він зараз відображається. Обсяг файла-приймача збільшується на обсяг усього файла-джерела, а не тільки впроваджених даних. Для впровадження таблиці Excel в документ Word треба:

  •  виділити таблицю в додатку-джерелі, викликати контекстне меню, виконати: Копировать;
  •  відкрити документ Word, встановити курсор на місці вставки таблиці, виконати: Правка^Специальная встав- ка^Вставить. Зазначити тип об'єкта, що впроваджується в документ.

Для редагування впровадженого об' єкта необхідно виконати подвійний щиголь на впроваджених даних, що дасть можливість редагування фрагмента у вікні додатку-приймача, а за допомогою рядка меню і панелей інструментів - додатку- джерела. При відкритті файла на іншому комп'ютері впроваджений об' єкт можна буде переглядати, навіть не маючи доступу до початкових даних. Оскільки впроваджений об' єкт не має жодних зв'язків з початковим файлом, він не оновлюється при зміні початкових даних.

Буксирування є найпростішим способом створення OLE-об'єкта. За допомогою миші можна вибрати елемент у до- датку-джерелі, відбуксирувати його в додаток-клієнт, після чого він автоматично стає OLE-об'єктом. При звичайному буксируванні виділеного об'єкта він стає OLE-впровадженим об'єктом. Якщо буксирування виділеного об'єкта здійснюватиметься при натиснутій клавіші [Ctrl] або [Shift], він стає OLE-зв'язаним об'єктом.

Впровадження і зв'язування дозволяють вставляти в документ дані, з якими додаток-приймач не може працювати безпосередньо. Наприклад, при вставці звуку чи відео в тексті з' явиться значок, клацнувши по якому можна відтворити необхідне - звук чи відео.

  1.  Яку альтернативу бланкам юридичних документів пропонує Microsoft Word?
  2.  Який елемент документа Microsoft Word дозволяє зв'язати документ з довідковими або додатковими матеріалами, а також здійснити перехід у межах документа? Порядок формування цього елемента.
  3.  Що таке макрос? Наведіть приклади використання макросів у юридичних документах.
  4.  Які засоби захисту документів надає Microsoft Word?
  5.  Наведіть приклади форматів файлів, що використовуються для створення електронних бібліотек.
  6.  Який з форматів файлів, що використовуються для створення електронних бібліотек, найбільш ефективний для збереження в електронному вигляді юридичних документів?
  7.  Що таке електронна таблиця? Можливості її застосування у юридичній діяльності.
  8.  Призначення фільтрації та сортування даних таблиці.
  9.  Розкрийте зміст понять "формула" і "функція".
  10.  Дайте визначення поняття "діаграма". Види діаграм.
  11.  Які засоби створення та оформлення діаграм?
  12.  Технологія OLE. Їі призначення та використання в юридичній практиці.