Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

3.5. Виконання обчислень в Excel

Формули - основний засіб аналізу даних робочого листа. Для введення формули в комірку слід ввести з клавіатури знак рівності, потім - формулу й натиснути [Enter].

Формула може містити знаки арифметичних операцій, посилання на комірку, константи, функції та імена. Арифметичні оператори формул мають вигляд: (+) - складання; (-) - віднімання; (/) - ділення; (*) - множення; (%) - відсоток; (А) - піднесення до степеня. Для зміни черговості виконання операторів у формулі використовуються круглі дужки.

Операндами формул в Excel зазвичай є посилання на комірку. У цьому випадку зміна змісту комірки автоматично приведе до відповідної зміни результату розрахунку за формулою. Введення посилання доцільно робити, виділяючи в таблиці потрібну комірку за допомогою миші.

Посилання в Excel бувають:

  •  відносні (= М1) - відносне посилання вказує на комірку, виходячи з її розташування відносно комірки, в якій знаходиться формула. При копіюванні формули в іншу комірку відносні посилання автоматично настроюються;
  •  абсолютні (= $М$77 ) - абсолютне посилання вказує на фіксовану комірку;
  •  змішані (наприклад, = $М1 або = М$1). Змішане посилання містить відносне й абсолютне посилання. Координата комірки, помічена знаком $, є абсолютною і при копіюванні формули зберігається.

У формулі як операнди можуть бути використані імена комірок, діапазонів комірок і масиви.

Імена присвоюються таким чином: виділити комірку або діапазон і виконати: Вставка^Имя. Ім'я починається з літери і не містить пропусків. Для виконання однотипних операцій над даними певного діапазону процес формування необхідних формул можна спростити, створивши для діапазону формулу масиву, яка буде пов' язана зі всіма його комірками.

Формула масиву може виконати декілька обчислень, а потім повернути одне значення або групу значень. Формула масиву обробляє декілька наборів значень, які називаються аргументами масиву. Кожен аргумент масиву повинен включати однакове число рядків і стовпців. Ця формула створюється так само, як і інші формули, з тією відмінністю, що для її введення використовуються клавіші [Ctrl]+[Shift]+[Enter].

Правила для формул масиву

  1.  Перед введенням формули масиву треба виділити комірку або діапазон комірок, які міститимуть результати. Якщо формула передбачає декілька значень, необхідно виділити діапазон такого ж обсяг у і форми, як діапазон з початковими даними.
  2.  Натисніть клавіші [Ctrl]+[Shift]+[Enter] автоматично для фіксації введення формули масиву. При цьому Excel автоматично помістить формулу у фігурні дужки в рядку формул (не вводьте фігурні дужки вручну!).
  3.  У діапазоні не можна змінювати, очищати або переміщати окремі комірки, а також їх вставляти або видаляти. Усі комірки в діапазоні масиву треба розглядати як єдине ціле і редагувати всі разом.
  4.  Для зміни або очищення масиву треба виділити весь масив і активізувати рядок формул. Після зміни формули треба натиснути комбінацію клавіш [Ctrl]+[Shift]+[Enter].
  5.  Щоб перемістити вміст діапазону масиву, треба виділити весь масив і в меню Правка вибрати команду Вырезать. Потім виділіть новий діапазон і в меню Правка виберіть команду Вставить.
  6.  Вирізати, очищати або редагувати частину масиву не дозволяється, але можна призначати різні формати окремим коміркам у масиві.

Використання масивів

Одновимірні масиви

Використовуючи масиви, треба обчислити суму значень у рядках для кожного стовпця. Для цього:

  1.  Введіть у діапазон A1:D2 числові значення.
  2.  Виділіть діапазон A3:D3.
  3.  У рядку формул введіть =A1:D1+A2:D2.
  4.  Натисніть комбінацію клавіш [От1]+^Шй]+[ЕПєг].

АЗ -  £{=А1:Р1+А2:Р2}

А

В

С

0

1

5

10

15

20

2

1

2

3

4

3

6

12 18 24II

4

 
 

Комірки A3:D3 утворюють діапазон масиву, а формула масиву зберігається в кожній комірці цього діапазону. Масив аргументів - це посилання на діапазони А1^1 і А2^2.

Двовимірні масиви

Масиви, які містять декілька рядків і стовпців, називаються двовимірними.

А5 'г  £  {=ЦЕЛ0Е(А1 :РЗ)}

А

В

С

0

1

1,2

2,3

6,5

1,6

2

3,5

2,8

9,1

4,5

3

2,6

3,5

7,9

6,4

4

5

1

2 6 1

6

3

2 9 4

7

2

3 7 6

8

 
 

Для поширення дії формули на декілька суміжних комірок слід встановити курсор на маркер і виконати буксирування. При цьому слід пам'ятати, що при буксируванні по рядку в посиланнях на комірку змінюються імена стовпців, а при буксируванні по стовпцю - номери рядків. Якщо якийсь з параметрів імені комірки треба зафіксувати, щоб він не змінювався під час буксирування, поставте перед ним позначку $, наприклад, В$8 (закріплено 8-й рядок).

Для виконання складання даних, розташованих у суміжних комірках, можна скористатися функцією Автосумма: виділити комірки, які містять складові, й натиснути клавішу [£] в панелі інструментів.