Стаття 102. Позбавлення волі на певний строк
- Покарання у виді позбавлення волі особам, які не досягли до вчинення злочину вісімнадцятирічного віку, може бути призначене на строк від шести місяців до десяти років, крім випадків, передбачених пунктом S частини третьої цієї статті. Неповнолітні, засуджені до покарання у виді позбавлення волі, відбувають його у спеціальних виховних установах.
- Позбавлення волі не може бути призначене неповнолітньому, який вперше вчинив злочин невеликої тяжкості.
- Покарання у виді позбавлення волі призначається неповнолітньому:
- за вчинений повторно злочин невеликої тяжкості - на строк не більше одного року шести місяців;
- за злочин середньої тяжкості - на строк не більше чотирьох років;
- за тяжкий злочин - на строк не більше семи років;
- за особливо тяжкий злочин - на строк не більше десяти років;
- за особливо тяжкий злочин, поєднаний з умисним позбавленням життя людини, - на строк до п’ятнадцяти років.
(Стаття 102 зі змінами, внесеними згідно із Законом України № 270-УІ від 15 квітня 2008 р.)
- Позбавлення волі на певний строк як найбільш суворе покарання повинне призначатися неповнолітньому тільки за умови, що на підставі оцінки особи і всіх обставин справи суд дійде висновку про те, що всі інші, більш м’ які, види покарань не дають змоги досягти мети кримінального покарання.
- Особливості позбавлення волі при призначенні його неповнолітньому полягають у тому, що, по-перше, КК визначає нижчі (ніж передбачені у ст. 63 КК для повнолітніх) межі мінімальних та максимальних строків позбавлення волі. Відповідно до ч. 1 ст. 102 КК позбавлення волі особам, які не досягли до вчинення злочину 18-річного віку, може бути призначено на строк від шести місяців до десяти років. Лише у випадку, передбаченому в п. 5 ч. 3 ст. 102 КК, покарання у виді позбавлення волі може бути призначене неповнолітньому на строк більше десяти, але не більше п’ятнадцяти років. По-друге, максимальні строки позбавлення волі залежать від ступеня тяжкості вчиненого неповнолітнім злочину.
- Виходячи з цього в ч. 2 ст. 102 КК установлено, що за вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої тяжкості позбавлення волі взагалі не може бути призначено. А за злочини іншого ступеня тяжкості максимальні строки позбавлення волі чітко диференціюються в законі. Тому відповідно до ч. 3 ст. 102 КК залежно від категорії тяжкості злочину (див. ст. 12 КК), вчиненого неповнолітнім, позбавлення волі може бути призначене:
- за злочин невеликої тяжкості, вчинений повторно, - на строк не більше двох років (щодо поняття повторності див. коментар до ст. 32 КК) ;
- за злочин середньої тяжкості - на строк не більше чотирьох років;
- за тяжкий злочин - на строк не більше семи років;
- за особливо тяжкий злочин - на строк не більше десяти років;
- за особливо тяжкий злочин, пов’язаний з умисним позбавленням життя людини, - на строк до п’ ятнадцяти років.
- Неповнолітні, засуджені до позбавлення волі, відбувають його у спеціальних виховних установах, максимально пристосованих для цих осіб (ст. 18 КВК).