Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

Стаття 121. Судові рішення за наслідками підготовчого провадження

1. За наслідками підготовчого провадження суд постановляє ухвалу про:

  1. залишення позовної заяви без розгляду;
  2. зупинення провадження у справі;

277

   

3) закриття провадження у справі;

4)  закінчення підготовчого провадження і призначення  справи до судового розгляду.

  1. В ухвалі про закінчення підготовчого провадження і при  значення справи до судового розгляду зазначається, які підго  товчі дії проведені, і встановлюється дата, час та місце розгля  ду справи.
  2. Якщо під час попереднього судового засідання, на яке з'я  вилися всі особи, які беруть участь у справі, вирішені необхідні  для її розгляду питання, то за письмовою згодою цих осіб судо  вий розгляд може бути розпочатий у той же день.
  3. Якщо під час попереднього провадження відповідач ви  знав позов, суд може прийняти постанову про задоволення ад  міністративного позову.
  4. Копії судового рішення за наслідками підготовчого про  вадження надсилаються особам, які беруть участь у справі,  крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті.

1. Підготовче провадження є обов'язкового стадією розгляду кожної адміністративної справи. Здійснення підготовчого провадження судом тягне за собою певні правові наслідки. Ці наслідки набувають форму однієї з ухвал, що можуть бути прийняті судом в ході підготовчого провадження. Перелік цих ухвал надано законодавцем в ч. 1 статті, що коментується.

По-перше, суд може постановити ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду. Відповідно до ст. 155 КАС України підставами залишення позовної заяви без розгляду є наступні:

1) подання позовної заяви особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності. Згідно зі ст. 48 КАС України, адміністративна процесуальна дієздатність належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь, крім того, адміністративна процесуальна дієздатність належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (див. коментар до ст. 48 КАС України);

278

 
  1. подання позовної заяви від імені позивача особою, яка не  має повноважень на ведення справи. Повноваження на ведення  справи від імені позивача мають представники, процесуальне  положення яких в адміністративному процесі врегульовано  статтями 56-59 КАС України, Крім цього згідно зі ст. 60 КАС  України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений  Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи дер  жавної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та  юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду  із адміністративними позовами про захист прав, свобод та ін  тересів інших осіб і брати участь у цих справах;
  2. наявність у провадженні цього або іншого адміністративно  го суду адміністративної справи про спір між тими самими сто  ронами, про той самий предмет і з тих самих підстав. Треба за  значити, що підставою залишення позовної заяви без розгляду є  тільки наявність такої адміністративної справи в якій співпада  ють усі три аспекти: беруть участь ті самі позивач та відповідач,  співпадають предмет та підстави адміністративного позову;
  3. повторне неприбуття позивача в судове засідання без по  важних причин або без повідомлення ним про причини непри  буття, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за  його відсутності;
  4. надійшло клопотання позивача про відкликання позовної  заяви;
  5. особа, яка має адміністративну процесуальну дієздатність  і за захистом прав, свобод чи інтересів якої у випадках, встанов  лених законом, звернувся орган або інша особа, заперечує проти  адміністративного позову і від неї надійшла відповідна заява;
  6. провадження в адміністративній справі було відкрито за  позовною заявою, яка не відповідає вимогам статті 106 КАС  України, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановле  ний судом;
  7. позивач до закінчення судового розгляду залишив судове  засідання без поважних причин і не звернувся до суду із заявою  про судовий розгляд за його відсутності.

Про залишення позовної заяви без розгляду суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена. Залишення позовної заяви без розгляду не є перешкодою для звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду.

279

   

По-друге, наслідком підготовчого провадження може бути прийняття ухвали суду про зупинення провадження у справі. Суд зупиняє провадження у справі згідно зі ст. 156 КАС України в разі:

  1. смерті або оголошення в установленому законом порядку  померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні пра  вовідносини допускають правонаступництво, а також ліквіда  ції органу, злиття, приєднання, поділу, перетворення юридич  ної особи, які були стороною у справі, - до встановлення пра  вонаступника ;
  2. необхідності призначення або заміни законного представ  ника сторони чи третьої особи - до вступу у справу законного  представника;
  3. неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої  справи, що розглядається в порядку конституційного, адміні  стративного, цивільного, господарського чи кримінального су  дочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в  іншій справі;
  4. звернення обох сторін з клопотанням про надання їм часу  для примирення - до закінчення строку, про який сторони за  явили у клопотанні.

Вказані чотири підстави в обов'язковому порядку тягнуть за собою зупинення провадження у справі, незалежно від точки зору суду. Законодавцем передбачені також підстави, що не є обов'язковими для зупинення провадження в адміністративній справі. За цих підстав суд може на власний розсуд прийняти рішення про зупинення провадження. Це:

  1. захворювання особи, яка бере участь у справі, підтвердже  ного медичною довідкою, що перешкоджає з'явленню до суду,  якщо ЇЇ особиста участь буде визнана судом обов'язковою, - до  її одужання;
  2. знаходження особи, яка бере участь у справі, у відряджен  ні, якщо її особиста участь буде визнана судом обов'язковою -  до повернення з відрядження;
  3. призначення судом експертизи - до одержання її резуль  татів.
  4. наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням  сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на  предмет спору, - до терміну, встановленого судом.

Про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена.

280

 

По-третє, наслідком підготовчого провадження може бути прийняття судом ухвали про закриття провадження у справі. Статтею 157 КАС України визначені підстави закриття провадження у справі:

  1. якщо справу не належить розглядати в порядку адміні  стративного судочинства;
  2. якщо позивач1 відмовився від адміністративного позову і  відмову прийнято судом;
  3. якщо сторони досягли примирення;
  4. якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухва  ла суду з того самого спору і між тими самими сторонами;
  5. у разі смерті або оголошення в установленому законом по  рядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні  правовідносини не допускають правонаступництва, або лікві  дації підприємства, установи, організації, які були стороною у  справі.

Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, яка може бути оскаржена. Винесення судом ухвали про закриття провадження у справі є перешкодою для повторного звернення з тією самою позовною заявою.

По-четверте, наслідком підготовчого провадження може бути винесення ухвали суду про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду. В ухвалі про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду суд має дати звіт про виконання підготовчих дій, тобто в ухвалі повинно бути визначено, які процесуальні дії вчинені судом в ході підготовчого провадження. Цією ж ухвалою встановлюється дата, час та місце розгляду справи, а також вирішується питання про склад осіб, які братимуть участь у справі та які підлягають виклику та повідомленню в судове засідання.

  1. Статтею, що коментується, передбачено правило, згідно з  яким судовий розгляд може бути розпочатий у той же день в  який проводилось попереднє судове засідання, на яке з'явили  ся всі особи, які беруть участь у справі. Це можливо тоді, коли  під час попереднього судового засідання вирішені всі необхідні  для розгляду справи питання та сторони дали письмову згоду  на початок судового розгляду.
  2. Частиною 4 коментованої статті визначено також, що у  разі, якщо під час попереднього провадження відповідач ви-

281

   

знав позов, суд може прийняти постанову про задоволення адміністративного позову з додержанням положень статей 162 та 163 КАС України.

.