Стаття 48. Адміністративна процесуальна правосуб'єктність
- Здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміні стративному судочинстві (адміністративна процесуальна пра воздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республі ки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадо вими і службовими особами, підприємствами, установами, ор ганізаціями (юридичними особами).
- Здатність особисто здійснювати свої адміністративні про цесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна діє здатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до Досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових
відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
3. Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
- Коментована стаття визначає таку спірну категорію, як адміністративна процесуальна правосуб'єктність. Загальнові домою є думка, що наявність адміністративної процесуальної правосуб'єктності є найважливішою ознакою учасника адміні стративного процесу і, як наслідок, однією з передумов виник нення правовідносин, що складаються під час здійснення адмі ністративного судочинства. Аналіз положень ст. 48 КАС Украї ни дає підстави вважати, що адміністративна процесуальна правосуб'єктність - це категорія, що містить в собі адміністра тивну процесуальну правоздатність та адміністративну проце суальну дієздатність.
- Згідно зч, 1 ст. 48 КАС України, адміністративна процесу альна правоздатність - це здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві. Вона визнається за всіма громадянами України, іноземцями, особами без грома дянства, а також за органами державної влади, іншими дер жавними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організа ціями, які є юридичними особами.
Адміністративна процесуальна правоздатність виникаєу громадян з моменту їх народження і припиняється смертю. В юридичних осіб вона виникає з моменту їх створення та припиняється їх ліквідацією. Уявляється, що для участі в адміністративному процесі, крім загальної адміністративної процесуальної правоздатності, необхідною є також наявність конкретної адміністративної процесуальної правоздатності, тобто по даній конкретній справі.
3. Для того, щоб особисто брати участь в розгляді адміністра тивної справи, недостатньо мати тільки адміністративну проце-
128
суальну правоздатність. Необхідним для учасника справи є також володіння адміністративною процесуальною дієздатністю. Адміністративна процесуальна дієздатність - це здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представни-
кові. Вона належить фізичним особам, які: 1) досягли повноліття; 2) не визнані судом недієздатними. Також вона може належати фізичним особам до досягнення повноліття у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь. Це, наприклад, можуть бути справи, в яких позивачем виступає неповнолітній, а відповідачем учбовий заклад, який відмовив неповнолітньому в прийманні в цеп заклад.
4. Адміністративною процесуальною дієздатністю наділяються також органи державної влади, інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, підприємства, установи, організації (юридичні особи).