Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

Стаття 66. Експерт

Сторінки матеріалу:

  1. Експертом є особа, яка має необхідні знання та якій в по  рядку, встановленому цим Кодексом, доручається дати висно  вок з питань, що виникають під час розгляду справи і стосу  ються спеціальних знань цієї особи, шляхом дослідження ма  теріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію  про обставини у справі.
  2. Як експерт може залучатися особа, яка відповідає вимо  гам, встановленим Законом України "Про судову експертизу".
  3. Експерт зобов'язаний провести повне дослідження і дати  обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок щодо по  ставлених йому питань, у разі необхідності - з'явитися за ви  кликом суду, дати висновок або роз'яснити його в судовому за  сіданні.
  4. Під час проведення дослідження експерт повинен забез  печити збереження об'єкта  експертизи. Якщо дослідження  пов'язане з повним або частковим знищенням об'єкта експер  тизи або зміною його властивостей, експерт має одержати на  Це відповідний дозвіл суду, який оформлюється ухвалою.
  5. Експерт не має права за власною ініціативою збирати ма  теріали для проведення експертизи; спілкуватися з особами,  які беруть участь у справі, а також з іншими учасниками адмі  ністративного процесу, за винятком дій, пов'язаних з прове  денням експертизи; розголошувати відомості, що стали йому  відомі у зв'язку з проведенням експертизи, або повідомляти  будь-кому, крім суду, про результати експертизи.

175

   
  1. Експерт невідкладно повинен повідомити суд про немож  ливість проведення ним експертизи через відсутність у нього  необхідних знань або без залучення інших експертів.
  2. У разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручен  ня експерт невідкладно заявляє суду клопотання щодо його  уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення  ним експертизи за заданими питаннями.
  3. Експерт не має права передоручати проведення експерти  зи іншій особі.
  4. У разі постановлення ухвали суду про припинення про  ведення експертизи експерт зобов'язаний негайно подати ма  теріали справи та інші документи, що використовувалися для  проведення експертизи.

10.  Експерт мас право:

  1. знайомитися з матеріалами справи, що стосуються пред  мета дослідження;
  2. заявляти клопотання про подання йому додаткових мате  ріалів і зразків;
  3. викладати у висновку судової експертизи виявлені в ході  її проведення факти, які мають значення для справи і з приво  ду яких йому не були задані питання;
  4. бути присутнім під час вчинення процесуальних дій, що  стосуються предмета і об'єктів дослідження;
  5. задавати питання особам, які беруть участь у справі, та  свідкам;
  6. користуватися іншими правами, встановленими Законом  України "Про судову експертизу".
  1. Експерт має право на оплату виконаної роботи та на ком  пенсацію витрат, пов'язаних з проведенням експертизи і ви  кликом до суду.
  2. Експерт може відмовитися від давання висновку, якщо  подані йому матеріали недостатні для виконання покладених  на нього обов'язків. Заява про відмову повинна бути вмотиво  ваною.
  3. За завідомо неправдивий висновок, відмову без поваж  них причин від виконання покладених на нього обов'язків у  суді експерт несе кримінальну відповідальність.

1. Коментована стаття встановлює основні засади процесуального положення експерта в адміністративному процесі. Екс-

176

 

перт є особою, яка сприяє розгляду справи. Роль експерта в адміністративному процесі досить важлива, тому законодавець приділив його процесуальному положенню багато уваги.

Експерт - це особа: яка має необхідні знання; якій доручається дати висновок з питань, що виникають під час розгляду справи і стосуються спеціальних знань цієї особи; яка дає висновок шляхом дослідження матеріальних об'єктів, явищ і процесів, що містять інформацію про обставини у справі.

2. Відповідно до ст. 10 Закону України "Про судову експертизу*, на яку дається досилання у ч. 2 коментованої статті, судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. До проведення окремих судових експертиз можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності. Законом передбачені також обмеження щодо осіб, які не можуть бути судовими експертами. За загальним правилом, не можуть залучатися до виконання обов'язків судового експерта особи, визнані у встановленому законом порядку недієздатними, а також ті, які мають судимість.

Нормативними атками, що врегульовують питання призначення експертиз є, крім Закону України "Про судову експертизу", низка актів підзаконного характеру: Наказ Міністерства юстиції України "Щодо Положення про кваліфікаційні класи судових експертів" від ЗО листопада 1995р. №360/6; Наказ Міністра юстиції України "Про затвердження Положення про Державний реєстр атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян" від 15 квітня 1997 р. № 149/7; Наказ Міністерства юстиції України "Про затвердження Положення про експертно-кваліфікаційні комісії та атестацію судових експертів" від 9 серпня 2005 р. № 86/5.

В Положенні про експертно-кваліфікаційні комісії і атестацію судових експертів визначено, що для присвоєння (підтвер-

177

   

дження) кваліфікації судового експерта та кваліфікаційного класу фахівців державних спеціалізованих установ повинні мати вищу освіту не нижче освітньо-кваліфікаційного рівня " спеціаліст", пройти відповідну підготовку в галузі судової експертизи, знати чинне законодавство України та інші нормативні акти, які регулюють порядок призначення і проведення судових експертиз.

Для присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта фахівці, які не є працівниками державних спеціалізованих установ, повинні мати відповідну вищу освіту не нижче освітньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст", володіти правовими основами судової експертизи та пройти навчання (стажування) в науково-дослідних установах судових експертиз Мін'юсту України з відповідної експертної спеціальності, як правило, за зонами обслуговування. Вона розглядає питання про присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта за заявами фахівців, які не є працівниками державних спеціалізованих установ та самостійно у складі юридичної особи мають намір на професійній основі здійснювати судово-екс-nej>THy діяльність. До заяви додаються:

а) копія диплома про відповідну вищу освіту не нижче освіт  ньо-кваліфікаційного рівня "спеціаліст";

б) витяг з трудового книжки;

в) довідка про проходження навчання (стажування) з відпо  відного виду судової експертизи та експертної спеціальності;

г) реферати з процесуальних та спеціальних питань (у разі  присвоєння кваліфікації судового експерта);

ґ) проекти (копії) трьох-п'яти висновків з експертних спеціальностей відповідних видів експертиз;

д) рецензії на реферати, проекти (копії висновків), складе  них експертами, що не брали участі в навчанні (стажуванні).

4. Для присвоєння кваліфікації судового експерта фахівці підприємницьких структур і громадяни повинні мати підготовку в наукових, технічних або інших спеціальних областях знань, в яких вони мають намір атестуватися як судові експерти, володіти правовими основами судової експертизи і обов'язково пройти стажування в науково-дослідних інститутах судових експертиз з урахуванням зон обслуговування, визначених Центральною експертно-кваліфікаційною комісією,

178

 

Фахівці, яким привласнена кваліфікація судового експерта, вносяться до Реєстру атестованих судових експертів державних і підприємницьких структур та громадян згідно з чинним законодавством.

Введення цього реєстру регламентується Положенням про державний Реєстр атестованих судових експертів державних та підприємницьких структур і громадян, затвердженого Наказом Міністра юстиції України від 15.04.1997 р. № 149/7.

Реєстр створюється і ведеться з метою:

а) здійснення обліку атестованих судових експертів і створення інформаційного фонду про осіб, які одержали в установленому порядку дозвіл на проведення конкретного виду судової експертизи згідно з відповідною експертною спеціальністю;

6} забезпечення в установленому порядку органів дізнання, попереднього слідства і судів, інших зацікавлених юридичних і фізичних осіб необхідною інформацією з фонду Реєстру.

У Реєстр вносяться відомості про фахівців, які одержали в установленому порядку дозвіл на проведення конкретного виду судової експертизи згідно з відповідною експертною спеціальністю).

Відповідно до Інструкції про умови і правила проведення підприємницької діяльності в судово-експертні й діяльності (ліцензійні умови) і контролі за їх дотриманням, затвердженої Наказом Ліцензійної палати України, міністерства юстиції України від 07.07.1999 р. № 57/40/5 суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює судово-експертну діяльність, має право:

знайомитися з матеріалами справи, які стосуються предмета судової експертизи, і подавати клопотання про надання додаткових матеріалів;

указувати в акті судової експертизи на факти, виявлені в ході її проведення, які мають значення для справи та з приводу яких йому не були поставлені питання;

давати в письмовій або усній формі відповіді на питання, які ставляться перед ним під час допиту;

з дозволу особи або органу, які призначили судову експертизу, проводити дослідження у присутності підозрюваного, обвинуваченого, підсудного або сторін в цивільних і господарських справах;

з дозволу особи або органу, які призначили судову експертизу, бути присутнім під час проведення слідчих або судових дій і

179

   

заявляти клопотання, що стосуються предмета судової експертизи;

оскаржувати дії особи, в проваджернні якої знаходиться справа, якщо ці дії порушують права судового експерта;

одержувати винагороду за проведення судової експертизи. Суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює судово-експертну діяльність, зобов'язаний:

скласти висновок експерта відповідно до вимог Інструкції про призначення і проведення судових експертиз;

провести повне дослідження і дати обґрунтований і об'єктивний висновок;

на вимогу органу дізнання, слідчого, прокурора, судді, суду давати роз'яснення щодо даного їм висновку;

заявляти самовідвід за наявності передбачених законодавством підстав, які виключають його участь у справі;

повідомляти у письмовій формі особу або орган, які призначили експертизу, про неможливість її проведення, якщо поставлене питання виходить за межі компетенції експерта або якщо надані йому матеріали, недостатні для вирішення поставленого питання, а витребувані додаткові матеріали не були одержані. .

За даний висновок експерт несе особисту відповідальність

відповідно до чинного законодавства.