2.8. Перевірка показань на місці: відтворення обстановки і обставин події

Перевірка показань на місці - це одна із складних за організацією і проведенням слідчих дій. Вона проводиться з метою перевірки і уточнення показань свідка, потерпілого, підсудного або інших фактичних даних, одержаних у ході судового слідства

(ст. 194 КПК). Фактично вона виконується з метою збирання даних, які не були виявлені або отримані в ході проведених раніше слідчих дій. Ця слідча дія проводиться на тому ж місці, де відбулася подія, що перевіряється, або в іншому місці, якщо це впливає на оцінку результату.

Законодавець вказує, що перевірка показань на місці стосується показань свідка, потерпілого і підсудного. Показання цих осіб на місці необхідні суду, оскільки це дозволяє одержати відповіді на багато питань, що дає змогу йому прийняти правильне рішення про події, механізм злочину та ін.

Перевірка показань на місці здійснюється з дотриманням тих же принципів, які застосовуються і при огляді речових доказів. Це єдине керівництво при виконанні цієї слідчої дії - своєчасність, повнота та об'єктивність. Нам необхідно визначити мету, значення та завдання перевірки показань на місці, зміст поняття цієї слідчої дії, склад учасників перевірки показань, відмінність цих слідчих дій від інших, процесуальні, організаційні та тактичні особливості перевірки показань на місці. Мета цих слідчих дій чітко визначена в законі - це перевірка і уточнення показань свідків, потерпілого, підсудного або інших фактичних даних, одержаних в ході судового слідства. Значення перевірки показань на місці визначається тим, що під час цих слідчих дій суд може одержати відповіді на питання, які йому треба вирішувати, щоб дійти вірного висновку щодо події злочину. Підсудний, потерпілий і свідки при дачі пояснення під час допиту в суді не завжди ясно і точно можуть передати всі обставини, які їм відомі, забути деякі факти, окремі деталі події злочину, по-різному їх тлумачити. Всі ці та інші труднощі можуть бути вирішені, якщо підсудний, потерпілий і свідки будуть доставлені на місце події, де вони конкретизують свої показання, які дали в залі судового засідання.

Завдання перевірки показань на місці визначається тим, що суд має можливість вивчити обстановку місця події або окремих її частин, конкретизувати окремі деталі та факти події, закріпити обставини, які мають значення для справи. Розкриваючи зміст поняття цієї слідчої дії та склад її учасників, необхідно зазначити, що це самостійна процесуальна дія суду, яка чітко не регламентована КПК. Вона полягає в безпосередньому сприйнятті інформації судом під час показань на місці і оцінки її з ураху- 130 ванням обставин справи. Проведення цієї слідчої дії виконується на підставі постанови (ухвали) суду, який організовує та керує цією слідчою дією. Перевірка та уточнення показань свідка, потерпілого, підсудного проводяться судом в присутності понятих, а при необхідності також за участю спеціаліста. При цьому особа, яка дає показання на місці, повинна вказати шлях слідування нею до місця події за вказаним місцем і в своїх показаннях відтворити події, про які вона казала під час судового слідства. Під час перевірки показань учасники судового розгляду задають запитання особі, яка свідчить, уточнюють деякі деталі, пропонують дати пояснення по окремих обставинах та ін.

Державному обвинувачу необхідно заздалегідь підготуватися до цієї слідчої дії. Перш за все, він повинен мати чітке уявлення, які обставини необхідно встановити при перевірці показань на місці. Це уявлення може у нього сформуватися на основі детального аналізу показань під час досудового слідства осіб, які в суді виконуватимуть ці слідчі дії. Якщо перевірка показань на місці була проведена під час досудового слідства, то прокурору треба ретельно вивчити протоколи цих слідчих дій, порівняти дані цих протоколів з протоколами їх допиту і підготувати питання для з'ясування їх в суді, особливо при перевірці показань на місці. Ретельне вивчення матеріалів досудового слідства дає прокурору змогу обрати правильну позицію у разі, коли він не планував цих слідчих дій в суді, а вони проводяться за ініціативою інших учасників судового розгляду. Хороша обізнаність матеріалів досудового слідства дозволить йому брати активну участь при перевірці показань на місці, мотивовано обґрунтувати свою позицію щодо часу її проведення, а також дати оцінку наслідкам цих слідчих дій.

Законодавцем чітко визначено, що перевірка або уточнення показань на місці проводиться зі свідком, потерпілим і підсудним. Усі ці особи до перевірки їх показань повинні бути допитані в суді з тим, щоб після прибуття на місце події учасники судового процесу мали можливість краще підготуватися до цієї слідчої дії.

Прокурору необхідно особливу увагу приділити перевірці показань підсудного, який при бажанні може деталізувати всі обставини здійсненого злочину, тому суд повинен забезпечити йому можливість активно брати участь у цій слідчій дії. Не меншу увагу треба приділити і таким учасникам, як потерпілий та свідок. При цьому потерпілий і свідок до початку перевірки їх показань попе- реджуються про кримінальну відповідальність за давання свідомо неправдивих показань, а свідок також за відмову дати показання. Участь цих осіб при перевірці їх показань на місці події є необхідною, якщо це визнає суд. Державний обвинувач мусить враховувати, що потерпілий в більшості випадків володіє певними відомостями про обставини на місці події, які були до і після злочину. Тому дуже важливо, щоб прокурор до його допиту в процесі перевірки показань на місці ретельно підготувався і при його допиті зміг одержати від нього детальні і розгорнуті показання.

Перевірку показань свідка на місці події доцільно проводити в тих випадках, коли він своїми показаннями конкретизує та уточнює окремі деталі обстановки на місці події, які суду важко з'ясувати поза межами місця події і перевірити їх достовірність. Закон допускає, що при проведенні перевірки показань підсудного, потерпілого і свідка можуть брати участь спеціаліст і експерт (ст. 194 КПК). Участь спеціаліста необхідна, особливо коли через складність обстановки на місці події потрібна допомога особи, яка має спеціальні знання.

Спеціаліст допоможе суду в консультації, а також у фіксації пояснень осіб, які дають показання на місці. Участь експерта при перевірці і уточненні показань на місці буде доцільна тоді, коли перевіряються обставини, які враховувалися при проведенні експертизи, або які, на думку учасників процесу, мають бути врахованими при її проведенні.

Проведення перевірки показань на місці - це самостійна процесуальна дія, яка чітко регламентована нормами КПК, тому неприпустимо її підміняти іншими слідчими діями, такими, як пред'явлення для впізнання, огляд місця подій. Ці слідчі дії регламентовані іншими нормами КПК і змішувати їх немає підстав. Кожна з них важлива і за необхідності застосовується судом. Проведення перевірки показань на місці та її результати зазначаються в протоколі засідання і можуть фіксуватися технічними засобами.

Крім того, при виконанні цих слідчих дій може проводитись вимірювання, складання планів і схем, які додаються до протоколу. Слід зазначити, що в практичній діяльності судів перевірка показань на місці застосовується дуже рідко, в основному, ця слідча дія виконується під час досудового слідства.