41. Стажист адвоката

 

Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 5 липня 2012 року,  закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім положень частини першої статті 6 і статті 10 цього Закону щодо стажування, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом. Закон був опублікований в газеті "Голос України"  14.08.2012, набрав чинності 15 серпня 2012 року, шість місяців спливають 15 лютого 2013 року

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Таким чином, стажування (крім певних винятків - див. ч. 5 ст. 10 Закону) є необхідною передумовою набуття статусу адвоката.

Стаття 10. Стажист адвоката. Стажування

1. Стажування полягає в перевірці готовності особи, яка отримала свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту, самостійно здійснювати адвокатську діяльність. Стажування здійснюється протягом шести місяців під керівництвом адвоката за направленням ради адвокатів регіону.

2. Стажистом адвоката може бути особа, яка на день початку стажування має дійсне свідоцтво про складення кваліфікаційного іспиту.

Стажування може здійснюватися у вільний від основної роботи час стажиста.

3. Керівником стажування може бути адвокат України, який має стаж адвокатської діяльності не менше п'яти років. В одного адвоката можуть проходити стажування не більше трьох стажистів одночасно. Рада адвокатів регіону може призначити керівника стажування з числа адвокатів, адреса робочого місця яких знаходиться у відповідному регіоні.

4. Порядок проходження стажування, програма та методика оцінювання стажування затверджуються Радою адвокатів України.

5. Від проходження стажування звільняються особи, які на день звернення із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту мають стаж роботи помічника адвоката не менше одного року за останні два роки.

6. За результатами стажування керівник стажування складає звіт про оцінку стажування та направляє його раді адвокатів регіону.

7. Результати стажування оцінюються радою адвокатів регіону протягом тридцяти днів з дня отримання звіту.

За оцінкою результатів стажування рада адвокатів регіону приймає рішення про:

1) видачу особі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю;

2) продовження стажування на строк від одного до трьох місяців.

Стажист адвоката та керівник стажування повідомляються про прийняте рішення письмово протягом трьох днів з дня його прийняття.

 
8. Рішення ради адвокатів регіону про продовження стажування може бути оскаржено стажистом адвоката або керівником стажування протягом тридцяти днів з дня його отримання до Ради адвокатів України або до суду, які можуть залишити оскаржуване рішення без змін, або зобов'язати раду адвокатів регіону видати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
 

Стажист і адвокатська таємниця

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 22 Закону, адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, а також питання, з яких клієнт (…) звертався до адвоката, адвокатського бюро, адвокатського об'єднання, зміст порад, консультацій, роз'яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.

Обов'язок зберігати адвокатську таємницю поширюється на адвоката, його помічника, стажиста (…). Адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання зобов'язані забезпечити умови, що унеможливлюють доступ сторонніх осіб до адвокатської таємниці або її розголошення.

Відповідно до пункту 2 ч.1 ст. 23 Закону, забороняється вимагати від адвоката, його помічника, стажиста, (…) надання відомостей, що є адвокатською таємницею. З цих питань зазначені особи не можуть бути допитані, крім випадків, якщо особа, яка довірила відповідні відомості, звільнила цих осіб від обов'язку зберігати таємницю в порядку, передбаченому законом.

 
Отже, відомості про клієнтів, які стали відомі стажисту у зв'язку з проходженням ним стажування вважаються адвокатською таємницею, стажист не має права розголошувати ці відомості, ніхто не має права вимагати розголошення цих відомостей, також стажист не може бути допитаний стосовно цих відомостей.
 

 Відповідно до Положення про організацію та порядок проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, затвердженого Радою адвокатів України, стажування особи відбувається на підставі індивідуального плану стажування, розробленого у відповідності до Програми стажування, затвердженої Радою адвокатів України.

Стажист має право:

  • вносити пропозиції щодо формування плану стажування у межах Програми стажування;
  • у межах програми та плану стажування надавати правову допомогу, виконувати завдання керівника стажування;
  • звертатися за консультаціями та для перевірки якості виконання програми стажування до адвоката-керівника стажування;
  • перервати або припинити стажування.

Стажист зобов'язаний:

  • виконувати програму та індивідуальний план проходження стажування ;
  • вести облік виконання індивідуального плану та Програми стажування;
  • у своїй діяльності під час проходження стажування неухильно дотримуватись чинного законодавства та правил адвокатської етики;
  • своєчасно і якісно виконувати завдання, отримані від адвоката-керівника стажування;
  • звітувати адвокату-керівнику стажуванням про обсяг та характер в виконаних відповідно до його завдання робіт та їх результати;
  • діяти під контролем адвоката-керівника стажування та відповідно до наданих завдань;
  • забезпечувати збереження адвокатської таємниці, у разі, якщо відомості, що її утворюють, стали відомі йому під час проходження стажування;

Зупинення і припинення стажування

Стажування може бути зупинене на строк, що не перевищує 1 календарний рік за ініціативою стажиста або адвоката-керівника стажування. При зупиненні стажування за ініціативою стажиста, останній може звернутися до ради регіону за місцем постійного проживання, про поновлення та продовження стажування.

Стажування може бути припинене за ініціативою стажиста, ініціативою керівника стажування або ініціативою Ради адвокатів регіону. У разі припинення стажування попередній термін стажування не зберігається , дія свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту, у випадку закінчення трьох років з дня його видачі, не поновлюється.

Звіт

За результатами стажування керівник стажування складає звіт про оцінку стажування та направляє його для розгляду раді адвокатів регіону, яка призначила стажування. До звіту про результати стажування додаються копії правових документів, складених стажистом у ході стажування за індивідуальним планом. Звіт керівника стажування має містити оцінку набутих стажистом практичних навиків у процесі стажування, виконання індивідуального плану та Програми стажування, відповідність особистих якостей стажиста професійним етичним нормам та правилам та рекомендацію про можливість допуску стажиста до адвокатської практики або необхідність продовжити стажування