Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

9. Розвиток інституту адвокатури у Франції.

 

Канонічне право містить лише декілька згадок про адвокатів у Франції з часів сивої давнини. В той час адвокатів називали avoues. Спочатку ці адвокати були захисниками костелів і монастирів. Обов'язки захисників були не завжди лише правові. Так, захисник, крім участі в судах, управляв маєтком, приймав та отримував дари в користь монастиря чи костелу.Якщо сторона мала бажання замість себе в суд послати представника, вона мусила на це отримати згоду короля.

До XII ст. вирішальним для суду у розгляді справи було проведення поєдинку. Якщо захисник зумів захиститися аж до з'явлення на небі зірок, вважалося, що він виграв справу3 Простолюдинам заборонялось виставляти замість себе іншу особу до поєдинку. Сторона, що перемогла у поєдинку, вважалася такою, що й виграла справу. З часом у Франції утворилася особлива каста людей, зайняттям яких були постійні участі у фехтувальних поєдинках. Король Людвіг Святий в 1260 році на окремих територіях Франції своїм декретом заборонив застосування поєдинку у судовому розгляді справи, повністю поєдинок було відмінено лише в 1386 році.

Розвиток феодальних відносин зумовлював необхідність для захисника не лише добре володіти шпагою, але й знати норми права. Спочатку їх називали clamatores, plaideurs, від process plaid, emparlies, conteurs, plaideurs, chevaliers es lois. Уперше за Людвіга Святого цих людей почали називати адвокатами. Особливо прискорило формування адвокатури у Франції загострення боротьби за національну церкву проти впливів папства. Королі високо цінували адвокатів за їх успіхи у цій боротьбі. Уже згідно з декретом короля від 1274 року адвокати існували при судах. Для них було запроваджено присягу За постановою з 1344 року адвокатів поділяли на: захисників і радників (avocats plaidant, et avocats consultants). З усіх адвокатів обиралося 12 найстарших, які мали особливий привілей - пошану інших і навіть спеціальні місця, де б вони не були (sur les fleurs de lis). Адвокатами не могли бути не католики, піддані церковному покаранню, монахи.

Узагалі всіх адвокатів ділили на три категорії: consiliarii - це найбільш досвідчені й шановані адвокати, з якими часто радився сам магістр; proponentes - вони вносили процесуальні документи сторін перед судом; auolientes - особи, що проходили стажування (аплікацію)10. За королів Карла VII і Карла VIII з'являється особлива група захисників "королівських адвокатів", які захищали у судах інтереси корони. їм категорично було заборонено виступати у звичайних справах приватного звинувачення.

А за короля Егінгара адвокатура пишалася королівською опікою. Саме адвокати займали в уряді важливі посади, адвокатам надають право шляхетства, адвокат із 10 річним практичним стажем міг без перешкод, не здаючи спеціального іспиту, займати посади у суді. У XVIII ст. для французького кримінального й цивільного процесу характерним було те, що відповідач по цивільній справі міг звернутися за допомогою до адвоката, але обвинувачений цього зробити не міг - він мусів захищати себе сам, власними силами (par sa propre bouche). Цей принцип випливав з англійського положення, що сам суддя являється захисником обвинуваченого (the junge is the counsel of the prisoner).

Епоха Великої Французької революції вписала сумну сторінку в історію французької адвокатури. Не погоджуючись із підпорядкуванням адвокатури державній владі, адвокати всі як один, припинили свою професійну діяльність. А декретом від 2 вересня 1790 року офіційно адвокатуру у Франції було ліквідовано. За законом Наполеона від 20 листопада 1822 року avones могли бути громадяни Франції та іноземці. Але іноземець вправі був займатися адвокатською діяльністю лише на провінції. Крім цього, кандидат в адвокатуру мусив мати вищу юридичну освіту і науковий ступінь, а також прийняти присягу. Остання відбувалась урочисто на засіданні апеляційного суду. Після цього кандидат приступав до стажування, яке тривало три роки. Стажування полягало в тому, що стажисти відвідували судові процеси, в яких виступали досвідчені адвокати. Крім цього, регулярно проводилися так звані конференції, сьогоднішньою мовою - семінари та лекції. Перед стажистами виступали найдосвідченіші адвокати. Саме тут стажисти проводили ділові ігри, у яких уперше пробували свої сили. Що ж стосується суто адвокатів, то умови набуття цього звання були значно вищими. А саме: наявність громадянства, не бути позбавленим чи обмеженим у політичних й цивільних правах, досягнення 25 років, мати вищу юридичну освіту, 5 річного стажу роботи avones, засвідчення про моральність поведінки, складання присяги, подання міністра юстиції, номінація державної влади.

Але й цього декрету адвокати не виконували. Відповідно до ст. 1597 Кодексу Наполеона категорично було заборонено адвокатам набувати права на нерухомість, що була предметом судового спору, в якому адвокат був представником сторони. Угоди про набуття прав власності визнавалися недійсними. Захисникам заборонялося брати необгрунтовані гонорари, приміром, від результату розгляду справи. Діяв тут принцип римського права pakta de quota litis (гонорар, отриманий нечесним шляхом).

Починаючи з XIII ст. адвокати щороку складали присягу.

Першого січня 1992 року набрали чинності поправки до Основного Закону про статус адвокатів. Щоб стати адвокатом необхідно мати французьке громадянство або громадянство однієї з держав Європейського Співтовариства, вищу юридичну освіту (із ступенем магістра права) учбового закладу, який визнається у Франції. Кандидат складає адвокатські іспити: два письмових та один усний. Іспити здаються в одному з регіональних центрів професійної підготовки, які працюють під егідою адвокатури та вищої школи. У разі успішної здачі іспитів кандидат у цих центрах проходить протягом року теоретичний курс та практичне стажування після, чого знову складає іспити: один письмовий та три усних. Лише при успішній здачі цих іспитів кандидат вписується до списку ордену (колегії) адвокатів і складає присягу Адвокати Франції об'єднуються у колегії по судових округах діяльності кожного трибуналу вищої інстанції. Очолює колегію адвокатів голова, що обирається таємним голосуванням строком на два роки. Він наділений дисциплінарними повноваженнями по нагляду за адвокатами, виступає арбітром у справах між адвокатами, стежить за професійною підготовкою й перепідготовкою адвокатів і головує на засіданні ради колегії, яка обирається адвокатами строком на три роки.

Адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності у разі нехтування нормами честі й гідності, обов'язками адвоката, у тому числі й поза адвокатською діяльністю. У вигляді дисциплінарних стягнень застосовуються: попередження, догана, тимчасове усунення від виконання обов'язків адвоката строком до 3-х років, виключення зі списків адвокатури.