Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

7.5. Комп'ютерні технології забезпечення розгляду судових справ

Сторінки матеріалу:

  • 7.5. Комп'ютерні технології забезпечення розгляду судових справ
  • Сторінка 2

Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2009 р. №14, Державна судова адміністрація організовує в установленому порядку створення, впровадження та функціонування Єдиної судової інформаційної системи, Єдиного державного реєстру судових рішень, інших реєстрів та інформаційних систем, забезпечення ведення яких належить до її повноважень.

Відповідно до покладених на ДСА України завдань та з урахуванням галузевої структури визначено пріоритетні напрями інформатизації:

  1.  Автоматизація процесів документообігу:

а) для судів

-   автоматизація процесів реєстрації та створення документів;

-   забезпечення технологічних процесів проходження судових справ;

  •  контроль дотримання процесуальних термінів;
  •  контроль виконання документів;

-   технічне фіксування (аудіо-, відеозапис) та протоколювання судового процесу;

  •  автоматичний розподіл судових справ до розгляду;
  •  формування статистичної звітності на базі первинної інформації.

б) для ДСА

  •  формування статистичної, фінансової звітності, моніторинг стану організаційного та, зокрема, матеріально-технічного забезпечення судів.

Автоматизація процесів документообігу, в тому числі:

  •  автоматизація процесів реєстрації та створення документів;
  •  контроль виконання документів.
  1.  Функціонування порталу судової влади.
  2.  Функціонування Єдиного державного реєстру судових рішень.
  3.  Функціонування системи обліку суддівських кадрів:

а) для суддів - доступ до баз даних судових справ та Єдиного державного реєстру судових рішень; інформаційного масиву судової практики; нормативно-правових баз даних та інших інформаційних ресурсів;

б) для адвокатів - доступ до інформації по справах за участю адвоката;

в) для сторін судового процесу - своєчасне і надійне інформування про хід судової справи; доступ до інформації по справі.

Відповідно до Положення про Єдину судову інформаційну систему України (ЄСІС) інформатизація діяльності судів та Державної судової адміністрації - це використання сукупності нормативно-правових, програмно-технічних та телекомунікаційних засобів, що забезпечують збирання, накопичення, аналіз та зберігання інформації судової діяльності.

Завданням ЄСІС є забезпечення інформаційної та технологічної підтримки судочинства на принципах дотримання балансу між потребою громадян, суспільства і держави у вільному обміні інформацією шляхом створення умов для сприяння законності й обґрунтованості прийнятих судових рішень, скорочення строків розгляду судових справ, забезпечення оперативного доступу суддів і працівників апаратів судів до чинного законодавства та судової практики, забезпечення об' єктивного аналізу судової практики, підвищення інформованості суспільства про діяльність судів, забезпечення прозорості й відкритості стану системи правосуддя в Україні.

Єдина судова інформаційна система передбачає забезпечення та доступ даних до віртуальних підсистем, якими є наступні:

• Підсистема "Судове діловодство та документообіг". Встановлюється на всіх об'єктах автоматизації та призначена для забезпечення судового діловодства на всіх стадіях судового процесу, починаючи з надходження судової справи до суду, закінчуючи її передачею до архіву та зберіганням; автоматизації процесів проходження процесуальних документів; забезпечення загального діловодства і забезпечення документообігу внутрішніх та зовнішніх документів; здійснення процесуального контролю та контролю виконання документів та відстеження життєвого циклу справ та документів; здійснення обліку та контролю використання бланків суворої звітності при видачі (виготовленні) копій судових рішень.

  •  Підсистема "Судова статистика". Встановлюється в судах, ДСА, ТУ ДСА, радах суддів та призначена для забезпечення формування статистичної та аналітичної інформації щодо стану здійснення судами правосуддя.
  •  Підсистема "Планування та розподіл судових справ". Встановлюється в судах та призначена для автоматичного розподілу судових справ, що надійшли до суду, та складання попереднього графіка призначення справи до розгляду. Підсистема інтегрована з підсистемою "Судове діловодство та документообіг".
  •  Підсистема "Кадри ". Встановлюється у кадрових підрозділах ДСА, Вищій раді юстиції, кваліфікаційних комісіях суддів, радах суддів та призначена для організації обліку суддівських кадрів та ведення кадрової роботи по іншим категоріям працівників.
  •  Підсистема "Фінансовий блок". Встановлюється в ДСА, судах, радах суддів та призначена для забезпечення організації бюджетних процесів, доступу до звітів та статистичної інформації щодо фінансового забезпечення судів.
  •  Підсистема "Аналітика ". Встановлюється на робочих місцях керівного складу суддів, ДСА, Ради суддів України та призначена для формування інформаційно-аналітичних звітів з різних аспектів діяльності судів, починаючи з аналізу матеріального, кадрового та іншого забезпечення, закінчуючи узагальненням оцінки діяльності судів, суддів, ДСА, з метою виявлення проблемних ділянок діяльності судової системи та підтримки управлінських рішень.
  •  Підсистема "Законодавство та право". Встановлюється в судах, ДСА, Раді суддів України та призначена для надання оперативного й зручного доступу до законодавства та ін

ших нормативних та правових актів в електронному вигляді.

  •  Підсистема "Матеріально-технічне забезпечення". Встановлюється в ДСА України, ТУ ДСА, судах та призначена для обліку і організації керування об'єктами нерухомості судів і ДСА, матеріально-технічними, інтелектуальними та іншими ресурсами, що потребують обліку, організації збереження та поставок.
  •  Підсистема "Протоколювання та звукозапис судового процесу ". Встановлюється в судах та призначена для ведення ау- діо-протоколу судових засідань, прослуховування звукозаписів судових засідань та, при необхідності, створення друкованих протоколів. Система протоколювання повинна бути інтегрована з підсистемою діловодства та документообігу (створення нового протоколу не повинно вимагати повторного введення інформації стосовно справи).
  •  Підсистема відеоконференцзв'язку. Призначена для забезпечення проведення судових засідань без залучення до зали суду підсудних, які знаходяться в слідчому ізоляторі або свідків з інших населених пунктів; оперативного проведення нарад у віддаленому режимі.
  •  Підсистема "Судова практика". Встановлюється на робочих місцях суддів, може бути доступна адвокатам та іншим громадянам та призначена для узагальнення судової практики і підтримки процесу прийняття судових рішень суддею в рамках єдиних підходів використання положень права. Система судової практики може передбачати два рівні: перший - судової практики суду; другий - загальної судової практики. Система забезпечить технічну можливість публікації та узагальнення судової практики.
  •  Підсистема "Довідникова підсистема". Встановлюється на робочих містах всіх працівників суду і ДСА та призначена для надання інформації стосовно діяльності судів і ДСА, пошуку контактів та адрес організацій судової системи та організацій, що забезпечують роботу судової системи, іншої інформації, яка потрібна в судах в процесі їх діяльності.
  •  Інтернет-портал судової влади. Доступний всім громадянам України через мережу Інтернет та призначений для забезпечення потреби в інформації щодо діяльності судової системи.
  •  Єдиний державний реєстр судових рішень. Призначений для публікації судових рішень судів загальної юрисдикції, крім судових рішень, які містять інформацію, що є державною таємницею.
  •  Звернення громадян. Встановлюється в судах, ДСА України, ТУ ДСА та призначена для автоматизованої реєстрації відомостей про скарги, пропозиції, заяви (далі - звернення) громадян (організацій та установ), постановки їх на контроль, аналізу своєчасного розгляду звернень, формування довідок і статистичних матеріалів про роботу зі зверненнями громадян.
  •  Інформаційний кіоск. Встановлюється в судах та призначений для надання громадянам, відвідувачам суду, інформації про діяльність суду.
  •  Адміністрування підсистем. Встановлюється у адміністратора ЄСІС, деякі блоки - в ТУ ДСА і судах та призначена для супроводу роботи ЄСІС, забезпечення її працездатності.
  •  Інформаційне забезпечення. Встановлюється у адміністратора ЄСІС та призначена для забезпечення єдиних підходів ведення судової інформації та уніфікації інформації та інформаційних потоків в судовій системі.
  •  Комплексна система захисту інформації (КСЗІ). Встановлюється у всіх суб'єктів, які використовують підсистеми ЄСІС, та призначена для забезпечення розмежування доступу до інформації та її захисту.
  •  Система автоматизації документообігу "Деловодст- во". Впроваджується в судах України, центральному апараті Державної судової адміністрації України, а також в територіальних управліннях Державної судової адміністрації. Система дозволяє автоматизувати практично всі аспекти роботи суду, починаючи з первинної реєстрації документів і ведення журналів, і закінчуючи автоматизованою підготовкою рішень, автоматичною відправкою їх в ЄДРСР, обміном справами і документами між вказаними судами і автоматичною побудовою статистичного звіту.

Існуючий програмний комплекс забезпечує: а) створення, друк, реєстрацію і збереження в базі даних всіх документів, що стосуються справ, за підрозділами, видами і категоріями; б) облік вхідної і вихідної кореспонденції, розпоряджень тощо з можливістю швидкого пошуку документа і справи; в) виготовлення дублікатів документів.

Комплекс має редактор текстів, що дозволяє виконувати виготовлення нових документів на основі стандартних зразків (шаблонів), які знаходяться в базі даних, а також нових нестандартних документів і створення на їх основі зразків для подальшої роботи. При введенні документа за шаблоном заповнюються поля введення документа, які пов'язані з базою даних. При збереженні документа інформація з полів введення документа відразу зберігається в потрібних полях бази даних. Система дозволяє формувати електронний архів, що дає можливість повністю автоматизувати процес пошуку старих документів і видачі довідок, копій і дублікатів документів. При введенні здійснюється орфографічний контроль документа.

За допомогою механізму зразків (шаблонів) система дозволяє створювати реєстраційні картки необхідного вигляду, реєструвати в системі потрібні види документів і вести за ними реєстри з можливістю отримання будь-яких звітів. Пошук документа здійснюється за всіма параметрами (дата, прізвище, вид документа, реєстровий або системний номер тощо) і в різних діапазонах значень (повна відповідність, інтервал "від" - "до", більше або менше вказаного значення щодо чисельних параметрів пошуку).

Програма дозволяє використовувати єдину систему класифікації документів і має можливість контекстної індексації документів, що забезпечує проведення контекстного пошуку документа разом з пошуком за вибраними реквізитами документів.