Стаття 162. Повноваження суду при вирішенні справи
- При вирішенні справи по суті суд може задовольнити ад міністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
- У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про:
- визнання протиправними рішення суб'єкта владних пов новажень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення;
- зобов'язання відповідача вчинити певні дії;
- зобов'язання відповідача утриматися від вчинення пев них дій;
- стягнення з відповідача коштів;
- тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;
- примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;
- примусове видворення іноземця чи особи без громадян ства за межі України;
- визнання наявності чи відсутності компетенції (повнова жень) суб'єкта владних повноважень.
328
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
1. Частина 1 коментованої статті визначає повноваження ад міністративного суду першої інстанції щодо вирішення спору по суті. Так суд може задовольнити адміністративний позов чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. Повнова ження суду, передбачене даною статтею, знаходить своє вира ження у формі постанови (див. коментар до ст. 158 КАСУ).
Слід зазначити, що суд може скористатись своїми повноваженнями лише після того, як він надасть належну правову оцінку в адміністративному спорі, зокрема повно та всебічно з'ясує усі обставини у справі на підставі наданих особами, які беруть участь у справі, доказів, прийме усі необхідні заходи щодо забезпечення та витребування певних доказів, які допоможуть встановити істину у справі, а також притягнення третіх осіб, права та законні інтереси яких можуть бути порушені при ухваленні постанови та після виконання судом інших процесуальних дій, з метою ухвалення законного та обґрунтованого судового рішення.
2. Частина 2 ст. 162 КАС України передбачає у разі задово лення адміністративного позову право суду прийняти постано ву якою може: а) визнати протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи безді яльності і скасувати або визнати нечинним рішення чи окре мих його положень, повернути виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснен ня; б) зобов'язати відповідача вчинити певні дії; в) зобов'язати відповідача утриматися від вчинення певних дій; г) стягнути з відповідача кошти; д) тимчасово заборонити (зупинити) окремі види або всю діяльність об'єднання громадян; є) примусово роз пустити (ліквідувати) об'єднання громадян; ж) примусово ви дворити іноземця чи особи без громадянства за межі України; з) визнати наявність чи відсутність компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Слід зазначити, що даний список є типовим, і законодавець при написанні положень частини другої даної статті виходив із найбільш типових у судовій практиці випадків задоволення по-
329
зовних вимог, саме тому ні в якому разі не слід вбачати тут вичерпність ухвалення постанов при задоволенні адміністративного позову.
3. В продовження коментування в межах даної статті слід зазначити, що абзац другий частини другої дає право адміністративному суду прийняти й будь-яку іншу постанову, не передбачену в ст. 162 КАС України, з метою дотримання та захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Таке право дає можливість застосувати норми матеріального права до будь-якої життєвої ситуації, тим самим створюючи новий прецедент у судовій практиці.