13. Порядок створення та державна реєстрація юридично! особи

Порядок створення юридичних осіб регламентується законодавством України. Для створення юридичної особи її учасники (засновники) розро­бляють установчі документи, котрі викладаються письмово, їх підписують усі учасники (засновники), якщо законом не встановлений інший порядок їхнього затвердження (ч. 1 ст. 87 ЦК України).

Залежно від виду організації, мети та завдань їхньої діяльності, форми власності й інших умов виділяють розпорядчий, дозвільний, нормативно- явочний та договірний способи створення юридично! особи.

Розпорядчий порядок полягає в тому, що для створення юридичної особи необхідне лише розпорядження засновника (у такому порядку ство­рюються державні юридичні особи).

Дозвільний порядок характеризується тим, що для створення юридич­ної особи, по-перше, необхідна ініціатива засновників і, по-друге, отриман­ня дозволу відповідного органу (у такому порядку створюються юридичні особи, що здійснюють свою діяльність у кредитно-фінансовій сфері, у сфері освіти й охорони здоров’я).
 

 

 
Нормативно-явочний порядок полягає в тому, що для створення юри­дичної особи не потрібен спеціальний дозвіл державних органів, умови її створення визначено законодавчим актом як загальний дозвіл держави. Для створення юридичної особи необхідна ініціатива засновників, орган реє­струє її після перевірки дотримання порядку її утворення та відповідності засновницьких документів законодавству (у такому порядку створюються недержавні юридичні особи).

Договірний порядок застосову єтьсяу випадку добровільного об ’ єднання громадян або юридичних осіб для досягнення певної мети.

Незалежно від порядку створення юридичної особи обов’язковою умо­вою є наявність належним чином оформлених установчих документів: ста­туту, засновницького договору, установчого акта.

У статуті товариства вказують назву юридичної особи, її місцерозташу- вання, адресу, органи управління товариством, їхню компетенцію, порядок при­йняття рішень, порядок вступу до товариства та виходу з нього, якщо додаткові вимоги щодо змісту стшуту не встановлено ЦК України чи іншим законом.

У засновницькому договорі визначають зобов’язання учасників створи­ти товариство, порядок їхньої спільної діяльності щодо створення товари­ства, умови передання товариству майна учасників.

В установчому акті зазначають мету, майно, що передається установі для досягнення цієї мети, структуру управління установою.

Відповідно до ст. 89 ЦК України, кожна юридична особа підлягає дер­жавній реєстрації, відомості якої заносяться до Єдиного державного реє­стру, відкритого для загального ознайомлення. До Єдиного державного ре­єстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців вносять відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її назву, місцерозташуван- ня, органи управління, філії та представництва, мету діяльності й інші відо­мості, що встановлені законом.

Відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15 травня 2003 р., державна реєстра­ція юридичних осіб проводиться державним реєстратором виключно у ви­конавчому комітеті міської ради міста обласного значення або в районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцез­находженням юридичної особи.

Юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інфор­мацію про її організаційно-правову форму та назву. Засновник (засновники) юридичної особи має право зарезервувати найменування юридичної особо строком на два місяці.

Для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (за­сновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати держав­ному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

  •  примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення за­сновників або уповноваженого ними органу про створення юридич­ної особи у випадках, передбачених законом;
  •  два примірники установчих документів;
  •  документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведен­ня державної реєстрації юридичної особи.

У разі, якщо проводилося резервування найменування юридичної осо­би, додатково подається чинна довідка з Єдиного державного реєстру про резервування найменування юридичної особи.

У випадках, що передбачені законом, додатково подається (надсилаєть­ся) копія рішення органів Антимонопольного комітету України або Кабінету Міністрів України про надання дозволу на узгоджені дії або на концентра­цію суб’єктів господарювання.

У разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встанов­лено вимоги щодо формування статутного фонду (статутного або складеного капіталу), додатково подається документ, що підтверджує внесення засно­вником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.

Якщо документи для проведення державної реєстрації подаються за­сновником або уповноваженою ним особою особисто, то державному реє­стратору додатково пред’являються паспорт та документ, що засвідчує його рї) повноваження.

Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгля­ду зобов’язаний перевірити їх на відсутність підстав для відмови в проведенні державної реєстрації юридичної особи. Якщо підстав для відмови у реєстрації не має, то він повинен внести до реєстраційної картки на проведення держав­ної реєстрації юридичної особи ідентифікаційний код заявника відповідно до вимог Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України і вне­сти до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстра­ції юридичної особи на підставі відомостей цієї реєстраційної картки.

Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації юридичної особи є датою державної реєстрації юри­дичної особи.

Строк державної реєстрації юридичної особи не повинен перевищувати три робочих дні від дати надходження відповідних для цього документів.

Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи повинно бути оформлене і видане (надіслане рекомендованим листом за описом вкладен- ■ і) засновнику або уповноваженій ним особі державним реєстратором не пізніше наступного робочого дня від дати державної реєстрації. Разом із сві- цгвом засновнику або уповноваженій ним особі видається (надсилається комендованим листом) один примірник оригіналу установчих документів із відміткою державного реєстратора про проведення державної реєстрації ; ндичної особи.

Підставою для взяття юридичної особи на облік в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціаль­ного страхування є надходження до цих органів повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи та відо­мостей з відповідної реєстраційної картки.