15. Поняття та види господарських товариств

Господарське товариство - це юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками (ст. 113 ЦК України).

Відповідно до Закону України “Про господарські товариства” від 19 ве­ресня 1991 р., господарськими товариствами є підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об’єднання їхнього майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.

Господарські товариства наділені всіма ознаками юридичної особи. їх­німи учасниками можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, крім повно­го та командитного товариства, де учасником (засновником) може бути одна особа.

Установчі документи товариства повинні містити відомості про вид то­вариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір і порядок утворення статутно­го (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад і компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, вклю­чаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і ре­організації товариства.

Майно господарського товариства складається з:

  •  майна, переданого йому учасниками товариства у власність ж вклад до статутного (складеного) капіталу. Вкладом до статутного (складе­ного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом;

-         продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяль­ності;

  •  одержаних доходів;
  •  іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом.

Види господарських товариств:

  •  акціонерні товариства;
  •  товариства з обмеженою відповідальністю;
  •  товариства з додатковою відповідальністю;
  •  повні товариства;
  •  командитш товариства.

Акціонерним є товариство, статутний капітал якого поділено на ви­значену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні пра­ва за якими посвідчуються акціями.

Акціонерне товариство самостійно відповідає за своїми зобов’язанням! усім своїм майном. Акціонери не відповідають за зобов’язаннями товари­ства і несуть ризик збитків, пов’язаних з діяльністю товариства, у межах вартості акцій, що їм належать.

■загальні положення, особи

39

  

Акціонерні товариства за типом поділяються на публічні товариства та приватні товариства. Особливості правового статусу публічних і приватних акціонерних товариств встановлюються Законом України « Про акціонерні товариства» від 17 вересня 2008 р. (сг. 152 ЦК України).

Товариствам з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом. Учасники товариства не відповіда­ють за його зобов’язаннями і несуть ризик збитків, пов’язаних із діяльністю товариства, у межах вартості своїх вкладів (ст. 140 ЦК України).

Товариством із додатковою відповідальністю є товариство, засно­ване однією або кількома особами, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких визначений статутом. Учасники товариства солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов’язаннями своїм майном у розмірі, який встановлюється статутом товариства і є одна­ково кратним для всіх учасників до вартості внесеного кожним із них вкладу (сг. 151 ЦК України).

Повним є товариство, учасники якого, відповідно до укладеного між ними договору, здійснюють підприємницьку діяльність від імені товари­ства та солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за його зобов’язаннями всім майном (ст. 119 ЦК України).

Командитним є товариство, у якому разом з учасниками, котрі здій­снюють від його імені підприємницьку діяльність і солідарно несуть додаткову (субсидіарну) відповідальність за зобов’язаннями товариства всім своїм майном (повними учасниками), є один чи кілька учасників (вкладників), які несуть ри­зик збитків, пов’язаних із діяльністю товариства, у межах сум зроблених ними вкладів та не беруть участі в діяльності товариства (ст. 133 ЦК України).

Фізичні та юридичні особи, як учасники (засновники) господарських товариств, наділяються певними повноваженнями.

Учасники господарських товариств мають право:

•       браги участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом;

■      браги участь у розподілі прибутку товариства й одержувати його частину (дивіденди);

  •  вийти у встановленому порядку з товариства;
  •  здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, які засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом;

■      одержувати інформацію про діяльність товариства в порядку, вста­новленому установчим документом.

Учасники господарських товариств зобов’язані:

■      дотримуватися установчого документа товариства та виконувати рі­шення загальних зборів;

•       виконувати свої зобов’язання перед товариством, зокрема й ті, що пов’язані з майновою участю, а також робити вклади (оплачувати

акції) в розмірі, у порядку та засобами, передбаченими установчим

документом;

■ не розголошувати комерційної таємниці та конфіденційної інформа­ції про діяльність товариства.

Учасники господарського товариства можуть мати також інші права та обов’язки, встановлені установчим документом товариства і законом.