14. Припинення юридичної особи
Юридична особа припиняється в результаті:
- реорганізації - передання всього свого майна, прав та обов’язків ін- шим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення;
- ліквідації - за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рі. шенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, що передбачений законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, від дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Реорганізація юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу і перетворення здійснюється за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду чи відповідного органу державної влади (ст. 106 ЦК України).
Злиття передбачає припинення діяльності двох або більше юридичних осіб і передаюся всіх прав і обов’язків одній новій, створеній у результаті таких дій, юридичній особі.
Приєднання передбачає припинення діяльності однієї юридичної особи та передаюся всіх прав і обов’язків іншій юридичній особі.
Поділ передбачає припинення діяльності однієї юридичної особи т передаюся у відповідних частках усіх прав і обов’язків кільком юридичнші особам - правонаступникам.
При перетворенні юридичної особи одного виду в юридичну особу іншого виду (зміна організаційно-правової форміс) до новоствореної юридичної особи переходять права й обов’язки попередньої (наприклад, постановою Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію вищих навчальнш закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ» ні 8 вересня 2005 р. Національну академію внутрішніх справ перетворено і Київський національний університет внутрішніх справ).
Ліквідація юридичної особи - це така форма припинення юридичні особи, при якій вона перестає існувати з усіма правами й обов’язками, що належать, і не передбачає правонаступнсщтва.
Юридична особа може бути ліквідована двома способами:
_ у добровільному порядку - за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами. Вказане рішення може бути прийнято у зв’язку з закінченням строку, на який було створено юридичну особу, із досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами,
- у примусовому порядку - за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Ліквідація юридичної особи в примусовому порядку здійснюється відповідно до Цивільного і Господарського кодексів України та Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” від 14 травня 1992 р. Особливості ліквідації банків встановлено Законом Украйш “Про банки і банківську діяльність” від 7 грудня 2000 р.
Однім із примусових способів ліквідації юридичної особи є банкрутство, тобто визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.
Справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо без- спірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше від 300 мінімальних розмірів заробітної плати та не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.
Ліквідаційна комісія після закінчення строку для висунення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред’явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, провадиться в черговості, встановленій ст. 112 ЦК України:
- задовольняються вимога щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я чи смертю, та вимога кредиторів, забезпечені заставою або в інший спосіб;
- задовольняються вимога працівників, пов’язані з трудовими відносинами, вимога автора про плату за використання результату його інтелектуальної чи творчої діяльності;
- вимога щодо податків, зборові (обов’язкових платежів);
- задовольняють решту вимог.
Вимога однієї черга задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги.
Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кре- і торів, передається її учасникам, якщо інше не визначено установчими доцентами юридичної особи чи законом.