100. Відшкодування майнової шкоди фізичній особі, яка потерпіла від злочину
Шкода, якої завдано внаслідок злочину (кримінально-правовий або злочинний делікт), має певні особливості в умовах настання цивільно-правової відповідальності.
Протиправне діяння цього деліктного зобов’язання має бути не просто діянням, що порушує норми права чи суперечить їм, а саме злочином, тобто передбаченим КК України суспільно небезпечним винним діянням (дією або бездіяльністю), яке вчинено суб’єктом злочину. Для того, щоб встановити, чи є конкретне протиправне діяння злочином, має бути обвинувальний вирок суду, який вступив у силу.
Особливість кримінально-правового делікту полягає також і в процесуальному порядку відшкодування шкоди, що завдано злочином. Цю шкоду може бути відшкодовано як шляхом подання цивільного позову в кримінальному процесі, так і подання самостійної цивільно-правової вимоги про відшкодування шкоди після того, як обвинувальний вирок по кримінальній справі вступив у законну силу.
Згідно з п. 1 ст. 1177 ЦК України, обов’язок відшкодувати шкоду, завдану майну фізичної особи внаслідок злочину, покладається на державу при наявності певних обставин. Держава покладає на себе обов’язок відшкодувати майнову шкоду, завдану майну фізичної особи внаслідок злочину, у разі, якщо:
- не встановлено особу, яка вчинила злочин;
- якщо особа, яка вчинила злочин є неплатоспроможною.
Аналогічне правило встановлено законодавцем і в разі, якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок злочину (п. 1 ст. 1207 ЦК). Проте передбачене ст. 1177, 1207 ЦК України накладення на державу відшкодування шкоди потерпілому від злочину поки що є обов’язком на майбутнє. Поки не прийнято спеціального законодавчо-
ГО акта, який буде передбачати умови та порядок відшкодування державою майнової шкоди потерпілому, зазначені норми не можуть бути застосовані.
Особливості має також і порядок права зворотної вимоги до особи, яка завдала шкоди внаслідок злочину. Зокрема, держава, відшкодувавши шкоду, завдану посадовою, службовою особою органу дізнання, попереднього (до- судового) слідства, прокуратури або суду в поряди ст. 1176 ЦК України, має право зворотної вимоги до цієї особи тільки у разі встановлення в діях зазначених осіб складу злочину за обвинувальюім вироком суду щодо них, який набрав законної сили (п. З ст. 1191 ЦК).
Окрім того, враховуючи специфічність шкоди, яку завдано житло та здоров’ю фізичної особи, держава, АРК, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні злочину, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього злочину (п. 2 ст. 1191 ЦК). У той же час особа, яка вчинила злочин, зобов’язана відшкодувати втрати також і закладові охороші здоров’я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання ткпдч при перевищенні меж необхідної оборони або в стані сильного душевного хвилювання, що виникло рангово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого (п. 1 ст. 1206 ЦК України).
Специфікою відповідальності за шкоду, завдану вчиненням злочину, є неможливість зменшення розміру відшкодування шкоди, завданої фізичною особою, залежно від її матеріального становища (ч. 4 ст. 1193 ЦК України).