97. Відшкодування шкоди, завданої фізичною особою,
цивільна дієздатність якої обмежена та фізичною особою,
яка не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними
Обмеження дієздатності фізичної особи не впливає на її деліктоздат- шсгь. Тому, згідно зі ст. 1185 ЦК України, шкода завдана фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, відшкодовується нею на загальних підставах. Це означає, що фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, самостійно несе відповідальність за шкоду, завдану іншій особі.
Шкода може бути заподіяна і особою, яка на момент її заподіяння, перебувала в такому стані, що не розуміла значення своїх дій та (або) не мого керувати ними. Цей стан може бути викликаний будь-якими причинами (психічною чи іншою хворобою, сп’янінням, медикаментозним чи іншим отруєнням, тимчасовою втратою свідомості, афектом тощо). У зв’язку з тим, що в зазначених діях особи, як правило, немає вини, то за загальним Чйвилом шкода, завдана фаичною особою, яка в момент її завдання не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, не бдшкодовується (ч. 1 ст. 1186 ЦК України).
Проте, із загального правила є винятки:
- З урахуванням матеріального становища потерпілого та особи, яка завдала шкоди, суд може постановити рішення про відшкодування нею цієї шкоди частково або в повному обсязі.
- Якщо фізична особа, яка завдала шкоди сама довела себе до стану, у якому вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними в результаті вживання нею спиртних напоів, наркотичних засобів, токсичних речовин тощо, шкода, завдана нею відшкодовується на загальних підставах (п. 2 ч. 1 ст. 1186 ЦК Украї їни).
- Важливе значення має те, що стало підставою стану, у якому ф). зична особа не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними. Якщо такий стан наступив внаслідок психічного розладу або недоумства, то суд може постановити рішення про відшкодування цієї шкоди її чоловіком (дружиною), батьками, повнолітніми дітьми, але лише за наявності такихумов:
- вони проживали разом з цією особою;
- воші знали про її психічний розлад або недоумство;
- вони не вжили заходів щодо запобігання шкоді (ч. 2 ст. 1186 ЦК України).