20. Поняття та види правочинів.
Умови дійсності правочинів
Правовий - це дія особи, спрямована на набуття, зміну чи припинення цивільних прав та обов’язків (ч. 1 ст. 202 ЦК України).
Правочин є найбільш поширеним юридичним фактом, який характеризується цілим рядом ознак:
- є вольовим актом, тобто правочин відрізняється від події (наприклад, повінь), яка настає незалежно від волі суб’єктів цивільних правовідносин;
- завжди є правомірною дією, що повинна відповідати вимогам закону;
- завжди є дією суб’єктів цивільній відносин;
- спрямований на встановлення, зміну чи припинення цивільних прав та обов’язків.
Термін “правочин”, що застосовується в чинному ЦК України, є аналогом терміну “угода”, який використовувався в ЦК УРСР (1964 р.).
Правочини класифікуються за наступними ознаками:
Залежно від кількості сторін у правочині:
Односторонні - дія однієї сторони, що може бути представлена однією чи кількома особами (видача довіреності, складання заповіту).
Двосторонні - погоджена дія двох сторін. Двосторонні правочини в цивільному праві називаються договорами (наприклад, договір купівлі- продажу, дарування, зберігання тощо).
Багатосторонні - наявність трьох або більше сторін у договорі. До багатосторонніх правочинів можна віднести договір фінансового лізингу, договір про спільну діяльність.
Залежно від виникнення прав та обов’язків в учасників цивільних правовідносин:
Реальні - вважаються укладеними з моменту фактичного передання речі або грошей (договір позики, договір зберігання речей у гардеробі).
Консенсуальні - вважаються укладеними з моменту досягнення згоди за всіма істотними умовами (договір купівлі-продажу, підряду).
За характером виникаючих між учасниками правовідносин:
Відплатні - дії сторін пов’язані з майновим інтересом - діям однієї сторони відповідає обов’язок другої надати зустрічне матеріальне відшкодування (договір купівлі-продажу, оренди, перевезення).
Безвідплатні - обов’язок здійснити матеріальні витрати має тільки о№а зі сторін, інша не обтяжена будь-якими обов’язками (договір дарування, позички).
Залежно від тривалості дії правочину:
Строкові - правочини, у яких визначено момент виникнення в сторін прав і обов’язків, тривалість існування зобов’язання, момент припинення
тощо (договір найму (оренди)).
Безстрокові - не визначено моменту припинення прав та обов’язків (такий правочин, зазвичай, негайно набирає чинності та припиняється на вимогу однієї зі сторін), наприклад, безстроковий договір позики.
У цивільному праві можуть існувати й інші види класифікаційних ознак
поділу правочинів.
Для того, щоб правочин мав юридичну силу він повинен відповідати ці- лому ряду обов’язкових умов, які в цивільному праві називаються умовами дійсності правочнну (ст. 203 ЦК України):
- законність змісту правочину - будь-який правочин не повинен суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства;
- волевиявлення суб’єкта правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі - коли воля суб’єкта правочину не відповідає його зовнішньому волевиявленню, то такий правочин визнається недійсним;
- особа, котра вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності;
- правочин повинен вчинятися у формі, встановленій для нього законом - правочин може бути укладений у таких формах: шляхом мовчання; в результаті вчинення конкшодентних дій; усній; письмовій (простій або з нотаріальним посвідченням).
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.