28. Зупинення та переривання перебігу позовної давності
Перебіг позовної давності вважається безперервним, проте при практич- ному застосуванні її строків можуть виникати обставини, котрі перешкода^, ють пред’явленню позову. Закон бере до уваги такі обставини та визначає ї як підстави зупинення чи переривання перебігу строків позовної давності.
Перебіг позовної давності зупиняється (ст. 263 ЦК України):
- якщо пред’явленню позову перешкоджала надзвичайна або невід, воротна за даних умов подія (непереборна сила);
- у разі відстрочення виконання зобов’язання (мораторій) на ігідста
вах, встановлених законом;
- у разі зупинення дії закону або іншого нормативно-правового акі^ який регулює відповідні відносини;
- якщо позивач або відповідач перебуває у складі Збройних Сил Укра їни або в інших створених відповідно до закону військових форму ваннях, що переведені на воєнний стдн.
У разі виникнення перерахованих обставин перебіг позовної давності : зупиняється на весь час їх існування. Від дня припинення обставин, що були підставою для зупинення перебігу позовної давності, він продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Переривання перебігу позовної давності відбувається в таких випад
ках (ст. 264 ЦК України):
- у разі вчинення особою дії, що свідчить про визнання нею свого Г
боргу чи іншого обов’язку;
- при пред’явленні особою позову до одного з кількох боржників,]!’ також якщо предметом позову є лише частина вимоги, право на яхт | має позивач.
Переривання перебігу строків позовної давності полягає в тому, що ча який минув до настання обставин, із яким закон пов’язує переривання, * зараховується в строк позовної давності, і строк позовної давності після к реривання починає перебіг спочатку на весь строк, передбачений у зако. і І для зазначених вимог. При цьому обставини, що переривають перебіг строку, можуть виникнути в будь-який момент до його закінчення.
Можливі випадки, коли пред’явлена до суду позовна заява залишаєш: без розгляду. Ця обставина не впливає на зупинення перебігу позовної давності.
Якщо ж суд залишив без розгляду позов, пред’явлений у кримінальному процесі, то час від дня пред’явлення позову до набрання законної сіп рішенням суду, яким позов було залишено без розгляду, не зараховується ,
позовної давності.
Якщо особа права та інтереси якої були порушені, не звернулася суду протягом встановленого строку позовної, то заява про захист цивіф ного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно вї спливу позовної давності.
гтраВОЧИНИ ПРЕДСТАВНИЦТВО. ПОЗОВНА ЛАЙНТГ-п.
—- І “ " —---------------------------- _________ —______ . 65
У цьому разі позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони В спорі, зробленою ДО винесення НИМ рішення У результаті цього СПЛИВ позовної давності, про застосування якої заявлено стороною в спопі є підставою для відмови в задоволенні позову. ’
Особа, яка виконала зобов’язання після спливу позовної давності не має права вимагати повернення виконаного, навіть якщо вона в момент виконання не знала про сплив позовної давності.