§ 3. Злочини у сфері підприємництва, конкурентних відносин та іншої діяльності суб’єктів господарювання
Сторінки матеріалу:
- § 3. Злочини у сфері підприємництва, конкурентних відносин та іншої діяльності суб’єктів господарювання
- Сторінка 2
- Сторінка 3
- Сторінка 4
- Сторінка 5
Порушення порядку зайняття господарською та банківською діяльністю (ст. 202). Безпосередній об’єкт — суспільні відносини у сфері зайняття господарською та банківською діяльністю.
Об’єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 1 ст. 202, характеризується такими порушеннями порядку заняття господарською діяльністю: 1) здійснення без державної реєстрації підприємницької діяльності, яка підлягає ліцензуванню; 2) здійснення без одержання ліцензії видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню; 3) здійснення видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню, з порушенням умов ліцензування. Відповідальність за кожне з цих діянь настає за умови, що воно було пов’язано з отриманням доходу у великих розмірах, тобто якщо сума доходу в тисячу й більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян (згідно з приміткою до цієї статті).
Під господарською діяльністю розуміють діяльність суб’єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямовану на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність (ст. 3 Господарського кодексу України). Підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України).
Систематичність підприємницької діяльності традиційно розуміється як її здійснення тричі чи більше разів. Пленум Верховного Суду України рекомендує судам розуміти систематичність як не менше ніж три рази протягом одного календарного року (див. п. 4 постанови «Про практик
у застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» від 25 квітня 2003 р. № 31). Виняток із цього правила стосується продажу вироблених, перероблених та куплених продукції, речей, товарів, який вважається систематичним у разі, якщо здійснюється протягом календарного року більше чотирьох разів (див. ч. 2 ст. 5 Декрету Кабінету Міністрів України «Про податок на промисел» від 17 березня 1993 р. № 24-932).Здійснення підприємницької діяльності без державної реєстрації означає заняття цією діяльністю без реєстрації особи як суб’єкта підприємницької діяльності. Така реєстрація здійснюється відповідно до ст. 58 Господарського кодексу України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 р.3
Перелік видів діяльності, які підлягають ліцензуванню, встановлюється виключно законом, а саме — «Про ліцензування окремих видів господарської діяльності» від 1 червня 2000 р.4Такими видами господарської діяльності, зокрема, є виготовлення і реалізація лікарських засобів, особливо небезпечних хімічних речовин, медична і ветеринарна практика, зовнішньоекономічна діяльність тощо. Порядок ліцензування передбачений вказаним Законом, а в деяких сферах діяльності – спеціальними законами.
Під порушенням умов ліцензування слід розуміти порушення особою, яка одержала ліцензію, певних кваліфікаційних, організаційних, технологічних чи інших спеціальних вимог, обов’язкових при здійсненні ліцензованого виду господарської діяльності, наприклад, заняття такою діяльністю не в тій місцевості або місці, що зазначені в ліцензії. Ліцензійні умови є нормативно-правовим актом. Пленум Верховного Суду України в зазначеній вище постанові більш широко розуміє порушення умов ліцензування, охоплюючи цією ознакою також порушення порядку одержання ліцензії.
Злочин вважається закінченим із моменту вчинення будь-якого передбаченого ч. 1 ст. 202 діяння, від якого отримано доход у великих розмірах. При його обчисленні із обсягу валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) вираховуються витрати, безпосередньо пов’язані з отриманням доходу.
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел. Для підприємницької діяльності є обов’язковою мета — одержання прибутку.
Суб’єкт злочину — особа, яка досягла 16-річного віку та зобов’язана зареєструватися як підприємець або одержати відповідну ліцензію на заняття певною господарською діяльністю. Суб’єктом здійснення господарської діяльності з порушенням умов ліцензування є особа, яка має відповідну ліцензію.
Частина 2 ст. 202 передбачає самостійний склад злочину.
Безпосередній об’єкт злочину — суспільні відносини у сфері діяльності банків, небанківських фінансових установ і професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Об’єктивна сторона злочину характеризується порушеннями порядку здійснення банківської діяльності, банківських операцій, професійної діяльності на ринку цінних паперів або операцій небанківських фінансових установ. Порушення полягають у здійсненні такої діяльності або операцій: 1) без державної реєстрації; 2) без спеціального дозволу (ліцензії), одержання якого передбачено законодавством; 3) із порушенням умов ліцензування. Кожне з цих порушень має бути пов’язане з одержанням доходу у великих розмірах, що розуміється так само, як у ч. 1 ст. 202.
Банківська діяльність — це діяльність із залучення у вклади грошових коштів фізичних і юридичних осіб, розміщення зазначених коштів від свого імені, на власних умовах і на власний ризик, відкриття і ведення банківських рахунків фізичних і юридичних осіб. Така діяльність може здійснюватися банками, тобто юридичними особами, що мають виключне право на здійснення в сукупності таких операцій на підставі ліцензії Національного банку України. Правові підстави створення банків, їх державної реєстрації, ліцензування і діяльності передбачено Законом України «Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 р.5
Поняття «банківські операції» є ширшим, ніж поняття «банківська діяльність», і охоплює також операції з валютними цінностями, емісію власних цінних паперів, здійснення операцій на ринку цінних паперів від свого імені, надання гарантій і поручительств й ін. Перелік банківських операцій передбачено у ст. 47 вищеназваного Закону. Деякі банківські операції можуть здійснювати небанківські фінансові установи після одержання відповідної ліцензії. Положення про порядок видачі ліцензії на здійснення окремих банківських операцій небанківськими фінансовими установами затверджено постановою Правління Національного банку України від 16 серпня 2001 р. № 3442.
Професійна діяльність на ринку цінних паперів — це підприємницька діяльність з перерозподілу фінансових ресурсів за допомогою цінних паперів та організаційного, інформаційного, технічного, консультаційного й іншого обслуговування випуску й обігу цінних паперів, що є, як правило, виключним або переважним видом діяльності. Види професійної діяльності на ринку цінних паперів передбачено Законом «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 р.7Таку діяльність можуть здійснювати юридичні та фізичні особи тільки після одержання ліцензії в порядку, установленому законодавством.
Небанківськими фінансовими установами є юридичні особи, які відповідно до закону надають одну чи кілька фінансових послуг та які внесені до відповідного реєстру у порядку, встановленому законом. Зокрема, це кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг. Під операціями таких установ слід розуміти ті з них, що здійснюються під час надання фінансових послуг, визначення та перелік яких міститься в Законі України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 р.8
Злочин вважається закінченим із моменту вчинення будь-якого передбаченого ч. 2 ст. 202 діяння, від якого отримано дохід у великих розмірах.
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел.
Суб’єкт злочину визначається аналогічно ч. 1 цієї статті.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 202 — штраф від ста до двохсот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на той самий строк; за ч. 2 ст. 202 — штраф від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років.
Зайняття забороненими видами господарської діяльності
(ст. 203). Безпосередній об’єкт злочину — суспільні відносини у сфері зайняття господарською діяльністю.
Об’єктивна сторона злочину виражається в зайнятті видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом, крім випадків, передбачених іншими статтями КК.
Чинне законодавство не передбачає єдиного вичерпного переліку заборонених видів господарської діяльності. Тому при застосуванні ст. 203 важливим є врахування того, що у ній йдеться про спеціальну законодавчу заборону певного виду господарської діяльності. Це означає, що законодавець установлював заборону, враховуючи головним чином особливості певного виду господарської діяльності. Ті самі особливості діяльності визначають суспільно небезпечний характер порушення такої заборони.
Такі спеціальні заборони, зокрема, передбачено в ст. 4 Закону України «Про підприємництво» від 7 лютого 1991 р.9, у якій міститься перелік видів господарської діяльності, що можуть здійснюватися тільки державними підприємствами (наприклад космічний запуск ракет), підприємствами певних організаційно-правових форм (наприклад проведення ломбардних операцій — також і повними товариствами) або підприємствами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України (наприклад виробництво деяких видів бензину).
Більш широке тлумачення спеціальних заборон лежить в основі роз’яснень із цих питань, даних Пленумом Верховного Суду України, який поширює дію ст. 203 на порушення заборон, пов’язаних із певними категоріями осіб, наприклад, з тими, що мають непогашену або не зняту судимість за окремі злочини (див. п. 8 вищезазначеної постанови від 25 квітня 2003 р. № 3).
Не утворює ознак цього злочину зайняття дозволеними видами господарської діяльності, що вчинюється особами, яким взагалі заборонено займатися підприємницькою діяльністю (наприклад військовослужбовцям).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Господарського кодексу України перелік видів діяльності, підприємництво в яких забороняється, встановлюється виключно законом.
Злочин вважається закінченим із початку зайняття забороненою господарською діяльністю.
Суб’єктивна сторона злочину — прямий умисел.
Суб’єкт злочину — особа, яка досягла 16-річного віку.
Зайняття забороненою господарською діяльністю кваліфікується за ст. 203 лише у разі, якщо це діяння не передбачено спеціальною нормою. Тому, наприклад, виготовлення і розповсюдження предметів порнографічного характеру кваліфікується лише за ст. 301.
Частина 2 ст. 203 встановлює відповідальність за ті самі дії, пов’язані з отриманням доходу у великих розмірах (згідно з приміткою до цієї статті – це тисяча й більше неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) або вчинені особою, раніше судимою за такий злочин.
Покарання за злочин: за ч. 1 ст. 203 – штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; за ч. 2 ст. 203 — обмеження волі на строк до п’яти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, експорт, імпорт обладнання чи сировини для їх виробництва