Стаття 27. Виправлення технічних помилок у Державному реєстрі прав
- У разі виявлення у свідоцтві про право власності на нерухоме майно та/або витязі з Державного реєстру прав технічної помилки, допущеної державним реєстратором, заінтересована особа письмово повідомляє у п´ятиденний строк про це державного реєстратора, який перевіряє відповідність відомостей Державного реєстру прав інформації, що міститься у заяві про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень. Якщо факт невідповідності підтверджено, державний реєстратор безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення. Виправлення технічної помилки у записах Державного реєстру прав, що була допущена не з вини державного реєстратора, здійснюється за плату.
- У разі виявлення технічної помилки, допущеної у записах Державного реєстру прав, державний реєстратор у п´ятиденний строк письмово повідомляє про це заінтересовану особу.
- Заінтересована особа протягом п´яти робочих днів з дня отримання від державного реєстратора повідомлення про допущення технічної помилки у записах Державного реєстру прав повинна звернутися до нього із заявою про виправлення такої помилки.
- Якщо виправлення технічної помилки може завдати шкоди чи порушити права та законні інтереси правонабувачів або третіх осіб, які використовували відповідні реєстраційні записи, державний реєстратор у п´ятиденний строк письмово повідомляє таких осіб про виправлення технічної помилки.
(частина четверта статті 27 у редакції Закону України від 04.07.2012 р. N 5037-VI)
У разі, якщо зацікавлена особа виявить у свідоцтві про право власності на нерухоме майно та/або витязі з Державного реєстру прав технічну помилку, вона має право, протягом п´ятиденного строку з моменту виявлення, повідомити про це державного реєстратора. Технічною помилкою вважаються описки, друкарські, граматичні, арифметичні чи інші помилки. Державний реєстратор після отримання повідомлення зобов´язаний негайно здійснити перевірку відповідності відомостей Державного реєстру інформації, що міститься у заяві про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень. У разі підтвердження факту невідповідності, державний реєстратор здійснює виправлення помилки шляхом внесення змін до Державного реєстру в день надходження повідомлення про помилку. Таке виправлення здійснюється Державним реєстратором безоплатно, якщо технічна помилка була здійснена з його вини.
Якщо державний реєстратор самостійно виявить технічну помилку у записах Державного реєстру, він зобов´язаний у п´ятиденний строк повідомити про це заінтересовану особу. При цьому форма повідомлення повинна бути офіційною (письмовою), здійснена таким чином, щоб заінтересована особа, могла протягом п´яти робочих днів з моменту такого повідомлення звернутися із заявою до державного реєстратора про виправлення помилки. В будь-якому разі виправлення технічних помилок здійснюється за заявою правонабувача.
Кількість і характер технічних помилок можуть бути різними. Однак, якщо технічні помилки, що знаходяться в тексті документу дозволяють однозначно визначити характер волевиявлення автора документу і всі передбачені законом необхідні умови правочину, то підстави для відмови в реєстрації у відповідності з п. 4. ст. 24 Закону будуть відсутні.
Частина 4 коментованої статті визначає, що якщо виправлення технічної помилки може завдати шкоди чи порушити права та законні інтереси правонабувачів або третіх осіб, які використовували відповідні реєстраційні записи, державний реєстратор у п´ятиденний строк письмово повідомляє таких осіб про виправлення технічної помилки.
Порушення прав третіх осіб може відбуватися наприклад у випадку, якщо документ із технічною помилкою використовується як доказ в судовому процесі тощо. В цьому разі державний реєстратор повинен вжити заходів для повідомлення всіх заінтересованих осіб права та інтереси яких можуть бути порушені в наслідок виправлення технічної помилки. Форма такого повідомлення встановлена імперативно і є письмовою. Тобто будь-який інший спосіб повідомлення (усно, телефоном, електронною поштою тощо) є таким, що суперечить нормі закону, і таким чином, такий спосіб повідомлення буде вважатися правопорушенням вчиненим державним реєстратором.