Всього на сайті:

Дисертацій, Курсових: 2875

Підручників з права онлайн: 41

НПК кодексів України онлайн: 16

Стаття 291. Порушення чинних на транспорті правил

Порушення чинних на транспорті правил, що убезпечують рух, а також пра­вил, норм і стандартів виготовлення, переобладнання, ремонту транспортних засобів, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки, -

карається штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмежен­ням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до п’яти років.

(Стаття 29І у редакції Закону України № 586-УІ від 24 вересня 2008 р.)

  1.  Суспільна небезпечність цього злочину виражається в тому, що на всіх видах механічного транспорту створюються необхідні умови для забезпечення порядку і за­хисту життя і здоров’я людей, які користуються транспортними послугами. Унаслідок порушення чинних на транспорті правил гинуть люди, матеріальні цінності тощо, у зв’язку з чим і встановлена кримінальна відповідальність за ці діяння.
  2.  Об’єктивна сторона цього злочину характеризується трьома ознаками: а) ді­янням; б) наслідками; в) причинним зв’язком між діянням і наслідками.
  3.  Діяння виражається в порушенні чинних на транспорті правил. Диспозиція цієї статті є бланкетною. Тому при вирішенні питання про кримінальну відповідальність потрібно звертатися до різних правил, статутів, інструкцій, які діють на всіх видах транспорту. При звинуваченні потрібно посилатись на конкретні норми, параграфи, статті, які були порушені при вчиненні цього діяння. Найбільш поширеними в судовій практиці є такі порушення: проїзд через залізничну колію транспортних засобів у не- встановлених для цього місцях, невиконання вимог при випасі або прогоні тварин біля аеропортів, залізничних колій, автомобільних доріг, перехід вулиць у невстанов- лених місцях або на червоне світло світлофора, самовільне відчинення дверей у по­їздах, автобусах, трамваях і тролейбусах, невиконання ПДР велосипедистами та во­діями гужового транспорту тощо.
  4.  Порушення правил можуть допускатися при виготовленні транспортних засобів, окремих частин і механізмів. При виконанні таких робіт можуть використовуватись запасні частини інших транспортних засобів. Такі частини іноді не відповідають тех­нічним вимогам швидкості руху, не витримують певної ваги, у зв’язку з чим можуть виникати аварії під час їх експлуатації.
  5.  Певні норми і стандарти не виконуються під час ремонту транспортних засобів, заміни окремих вузлів та агрегатів. У процесі експлуатації таких транспортних засо­бів під впливом динамічних навантажень, дії природних факторів, незадовільного стану дорожнього покриття (вибоїни, тріщини, просадка дороги, хвилястість тощо) окремі вузли і агрегати виходять із ладу, що призводить до аварій і катастроф.
  6.  Наслідками цього злочину є загибель людей або інші тяжкі наслідки. Для кри­мінальної відповідальності досить загибелі хоча б однієї людини. До інших тяжких наслідків слід відносити спричинення потерпілому тяжких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень, великої матеріальної шкоди (ВВСУ. - 2002. - № 6. - С. 17).
  7.  Між діянням і наслідками повинен бути встановлений причинний зв’язок. Для встановлення причинного зв’язку в суді нерідко призначаються експертизи.
  8.  Суб’єктивна сторона цього злочину характеризується психічним ставленням особи до вчиненого ним діяння і його наслідків. Порушення правил може бути як умисним (прямий умисел), так і необережним (злочинна недбалість). Ставлення до наслідків може полягати у необережній формі вини: злочинна самовпевненість або злочинна недбалість. У цілому цей злочин є необережним, оскільки суб’єктивну сто­рону цього діяння визначає психічне ставлення особи до наслідків.
  9.  Суб’єктом злочину можуть бути пасажири, пішоходи, велосипедисти, погони­чі і пастухи худоби, особи, які управляють човнами, байдарками і маломірними суд­нами, які досягли 16-річного віку.
  10.  У практиці інколи виникає питання про відмежування цього злочину від пошко­дження шляхів сполучення і транспортних засобів (ст. 277 КК). Порушуючи чинні на транспорті правила, особа приводить шляхи сполучення, засоби зв’язку або сигналіза­ції у непридатний для експлуатації стан. Наприклад, при переїзді через залізничну колію у невстановленому місці трактором, комбайном, грейдером або при виконанні різних робіт. Відмежування проводиться за характером вини. Пошкодження шляхів сполучен­ня і транспортних засобів вчинюється тільки умисно. При порушенні чинних на тран­спорті правил пошкодження засобів транспорту відбувається тільки з необережності.